Rastúcim počtom ľudí trpiacich depresiami aj rodín, ktoré zbankrotovali pre burzové investície, sa vo Vietname prejavuje pomaly sa rozmáhajúca hospodárska kríza – a mnohí vinia zo svojich strastí komunistickú vládu, napísala agentúra AFP.

Po tom, čo v polovici 80. rokov minulého storočia vymenil ústredné plánovanie v sovietskom štýle za trhové reformy, stal sa Vietnam regionálnym ukážkovým štátom vďaka vysokému hospodárskemu rastu, stúpajúcim zahraničným investíciám a prekvitajúcej strednej triede.

Ekonomika však teraz stagnuje a experti poukazujú na desaťročia zlého ekonomického vedenia ako na príčinu. V dôsledku toho mnohí Vietnamci hovoria, že sa vyčerpali nielen ich úspory, ale aj dôvera vo vládu.

„Toto je vôbec najhoršia chvíľa pre moju rodinu...všetok náš majetok zmizol,“ povedala 37-ročná Nguyen Thi Huong, ktorá pracuje v obchode s nehnuteľnosťami. Jej príjmy vyschli úmerne tomu, ako v krajine stagnuje trh s realitami. Rodina musela predať luxusný byt v Hanoji a presťahovať sa do malého schátraného bytu k jej matke po tom, čo všetky úspory zmizli v investíciách do nehnuteľností a na burze.

Ako mnohí vo Vietname je i Huong presvedčená, že „naši vodcovia musia byť zodpovední za neradostný stav trhu s nehnuteľnosťami a súčasnú hospodársku krízu krajiny“.

V Ázii je päťpercentný rast malý

Reformná politika, ktorú autoritárska krajina spustila v roku 1986, vyústila do obdobia rýchleho rastu a stúpajúcej prosperity, ktoré vyvrcholilo v roku 2005 rekordným nárastom 8,4 percenta. O dva roky neskôr sa Vietnam pripojil k Svetovej obchodnej organizácii (WTO).

„V priebehu tohto obdobia boli všetci veľmi nadšení, snívali o tom, že Vietnam zbohatne cez noc,“ hovorí vietnamský analytik, ktorý si neprial byť menovaný. „Vláda však narobila chyby v makroekonomickej politike a následky sa objavujú až teraz. Teraz na všetkých tvrdo dopadajú.“

Kreditná kríza a prudký nárast bankrotov rovnako ako stagnujúci burzový a realitný trh ublížili novej strednej triede, a to nielen finančne. Čím ďalej tým viac ľudí vyhľadáva liečbu pre stres a depresie, hlásia miestne médiá.

„Ešte nikdy som nevidel toľko pacientov, ktorí prichádzajú pre liečbu psychických porúch spôsobených stratami v podnikaní, ako vlani,“ povedal Le Hieu z kliniky pre liečbu duševných chorôb v Ho Či Minovom meste.

Pre 46-ročného Tran Tranh Hunga, ktorý vlastní prevádzku na exportný nábytok v Hanoji a tento rok musel prepustiť polovicu zamestnancov, je tento nárast pochopiteľný. „Peniaze i dôvera ľudí sú teraz vyčerpané,“ povedal.

Rast vo vlaňajšom roku klesol na 13-ročné minimum 5,03 percenta a 90 miliónov obyvateľov krajiny „zažíva svoju doteraz najhoršiu ekonomickú krízu,“ uviedol ekonóm Nguyen Quang A.

Od nezdravých pôžičiek paralyzujúcich bankový sektor až po klesajúce priame zahraničné investície, pre ktoré sú príťažlivejší regionálni rivali, ako je Indonézia a Barma, na povrch vyplávala „dlho schovaná choroba“ vietnamskej ekonomiky. „Je to ako nádor, ktorý práve praskol a núti komunistickú stranu, aby mu čelila,“ dodal Quang A.

Problémy sú nespočítateľné. Zadlžený štátny sektor, burza, ktorej hodnota klesla na menej než polovicu od vrcholu v roku 2007, stagnujúci trh s nehnuteľnosťami a bankový systém zamorený nezdravými dlhmi.

Ponožky namiesto trinásteho platu

Experti uvádzajú, že komunistická strana, ktorá vedie zjednotený Vietnam od roku 1975 a prísne kontroluje akúkoľvek politickú diskusiu, sa zdá byť neschopná zastaviť paralýzu ekonomiky.

Viac než 55-tisíc malých a stredných podnikov ukončilo vlani prevádzku, uvádzajú oficiálne štatistiky. Nezamestnanosť stúpa. Problémy Vietnam tvrdo zasiahli práve v čase, keď oslávil tradične príchod lunárneho nového roka, ktorý tento rok pripadol na nedeľu 10. februára. Mnoho vietnamských firiem a spoločností muselo zrušiť alebo tvrdo zoškrtať tradičné novoročné bonusy pre zamestnancov.

Tran Thi Hai, ktorá pracuje v hanojskej odevnej továrni, dostala 70 párov ponožiek ako novoročný bonus namiesto obvyklého trinásteho platu. „Budem ich musieť predávať na ulici, aby som si trochu privyrobila,“ povedala. „Ale je to lepšie, než nič.“

AFP: Vietnamská kríza si vyberá daň na spoločnosti

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP