Najväčšia súkromná banka v Afganistane bola od svojho založenia obrovským podvodom, vďaka ktorému sa malá skupinka osôb, zahŕňajúca aj brata prezidenta Hamída Karzáího, obohatila o takmer 900 miliónov dolárov. Podľa dnešnej správy serveru BBC News to odhalil audit financovaný Veľkou Britániou.

Správa nezávislej konzultantskej firmy Kroll Associates v rozsahu 227 strán uvádza, že prevažná väčšina nelegálnych pôžičiek banky v hodnote takmer 900 miliónov dolárov išla na konto len 19 osôb a spoločností. Pôžičky si zo vkladov brali akcionári banky, pričom sa prakticky nečakalo, že tieto finančné prostriedky budú niekedy splatené.

Zamestnanci banky mali nariadené sfalšovať dokumenty a registrovať pôžičky pod fiktívnymi menami alebo pod menami nemajetných upratovačov a vodičov. Vyšetrovatelia objavili okrem iného 114 pečiatok falošných firiem, ktoré dodávali falšovaným dokumentom dojem legitimity.

Na výplatnej páske banky bola aj desiatka pilotov spoločnosti Pamir Airways, ktorí mali za úlohu pašovať obrovské sumy peňazí v hotovosti z krajiny do Dubaja. Tam akcionári prostriedky investovali do nákupu luxusných nehnuteľností.

Z nelegálnych pôžičiek mala ťažiť predovšetkým politická elita krajiny, medzi inými aj prezidentov brat Mahmúd Karzáí, ktorý si z banky vzal 30,5 milióna dolárov. Mahmúd Karzáí však akékoľvek nezákonné činy popiera a tvrdí, že všetky pôžičky splatil v hotovosti.

Medzi obvinenými je aj bývalý šéf banky a jej zakladateľ Šerkan Farnúd, ktorý v minulosti získal medzinárodnú slávu ako hráč pokru, niekdajší výkonný riaditeľ banky Chalílulláh Firúzí či Hasín Fahím, brat viceprezidenta Muhammada Kásima Fahíma.

Poslední dvaja menovaní údajne viedli dvojaké účtovníctvo a prostredníctvom vymyslených pôžičiek prevádzali peniaze na seba. Obaja sú v súčasnosti v rukách tajnej služby. Š. Farnúdovi sa podarilo previesť stámilióny dolárov z krajiny prostredníctvom svojej zmenárenskej firmy.

Afganská vláda tiež v súvislosti s prípadom požiadala Spojené štáty o vydanie bývalého šéfa centrálnej banky Abdal Kádira Fitrata, ktorého obviňuje z „falošných vyhlásení“.

Podvody v Kábulskej banke boli zistené už skôr, audit ale odkryl ďalšie detaily. Banka sa začiatkom tisícročia stala symbolom pokroku a modernizácie krajiny a vyplácala platy státisícom afganských vojakov, policajtov a vládnych zamestnancov z peňazí poskytovaných medzinárodnými darcami, vrátane USA a Japonska.

V roku 2010 však stála na pokraji krachu a bola zachovaná len vďaka finančnej pomoci zahraničných darcov, ktorí sa obávali, že pád banky by mohol viesť ku kolapsu krehkej afganskej ekonomiky. Darcovské krajiny však pohrozili zastavením pomoci Afganistanu, pokiaľ nebude vykonaný nezávislý audit a vinníci nebudú predvedení pred súd. Podľa expertov je málo pravdepodobné, že by nejaké z rozkradnutých peňazí mohli byť získané späť.

Z afganskej banky vytunelovali 900 miliónov

Zdroj: Foto - SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP