Dovedna 13 príslušníkov americkej armády zahynulo vo štvrtok následkom dvoch výbuchov, ktoré otriasli afganskou metropolou Kábul a 18 ďalších utrpelo zranenia, informovalo ministerstvo obrany USA (Pentagon).
„Dnes je ťažký deň," povedal veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie, ktorý sa vo štvrtok na tlačovom brífingu hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho zúčastnil prostredníctvom videospojenia.
Pôvodne Pentagon informoval o 12 mŕtvych, neskôr hovorca Centrálneho velenia armády USA Bill Urban oznámil smrť ďalšieho vojaka na následky zranení spôsobených útokom na letiskovú bránu Abbey Gate.
Akcia pokračuje
Napriek útokom, ku ktorým sa medzitým podľa agentúry Reuters prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS), bude americká armáda pokračovať v evakuačnej operácií, dodal K. McKenzie s tým, že v Afganistane sa momentálne nachádza ešte približne tisíc amerických občanov.
„Naďalej sa zameriavame na ochranu našich síl a evakuantov, pretože evakuácia pokračuje. Dovoľte mi objasniť, že aj keď sme zarmútení stratami na životoch, Američanov i Afgancov, aj tak pokračujeme vo vykonávaní misie. Naša misia je evakuácia amerických občanov, štátnych príslušníkov tretích krajín, držiteľov špeciálnych imigračných víz, personálu ambasády USA a Afgancov v ohrození. Napriek tomuto útoku v našej misii pokračujeme," povedal McKenzie.
Afganistan je tragédia, za ktorú sme spoluzodpovední, a politický zlom, ktorý zmení svet
„Dnes (vo štvrtok) máme na rampe päťtisíc evakuantov, ktorí čakajú na lety. Od 14. augusta sme evakuovali viac než 104-tisíc civilistov, z toho viac ako 66-tisc Spojené štáty a viac ako 37-tisíc naši spojenci a partneri.
„Ako včera (v stredu) povedal minister zahraničných vecí, sme presvedčení, že v tejto chvíli zostáva v Afganistane asi niečo cez tisíc Američanov," priblížil McKenzie.
Generál dodal, že USA sú pripravené „zakročiť voči tým, ktorí sú zodpovední za útoky v Kábule". Zároveň potvrdil, že Washington z útokov viní teroristickú skupinu Islamský štát (IS), konkrétne jej odnož operujúcu na území Afganistanu, známu pod skratkou IS-K alebo ISIS-K.
Naďalej vysoké riziko
Riziko ďalších teroristických útokov je v okolí letiska je podľa McKenzieho aj naďalej mimoriadne vysoké a môže k nim dôjsť „kedykoľvek". Okrem ďalších samovražedných útokov hrozia aj útoky vozidlami alebo raketami, dodal. Generál však odmietol potvrdiť či vyvrátiť správy, že v Kábule došlo mimo letiska aj k iným útokom.
Pri spomínaných bombových útokoch pri letisku zahynulo podľa vysoko postaveného afganského zdravotníckeho predstaviteľa najmenej 60 afganských civilistov a 150 utrpelo zranenia. Neskôr BBC upresnila, že zahynulo spomínaných 13 vojakov a prinajmenšom až 90 civilistov.
Útoky, ktoré odsúdil aj Taliban, vyvolali pobúrenie v zahraničí. Okrem iného ich odsúdili francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg či predseda Európskej rady Charles Michel.
Putin a Si Ťin-pching uzavreli dohodu. Proti hrozbám z Afganistanu budú bojovať spoločne