Kým nemecký bundeswehr zbiera pochvaly za letecký most, ktorým prepravil z Kábulu tisíce ľudí, a odvážne ženy v Afganistane demonštrujú za svoje práva, ich krajan v Nemecku spôsobil inú drámu.
Dve osoby zranil v sobotu v berlínskej štvrti Wilmersdorf 29-ročný Afganec, ktorého následne zadržali. Informoval o tom v nedeľu úrad generálneho prokuratúra v spolkovej krajine Berlín, z vyhlásenia ktorého citovala spravodajská stanica France 24.
Berlínska polícia dodala, že obe obete utrpeli vážne bodné zranenia. K útoku došlo v sobotu okolo 13.30 h v miestnom parku. Zadržaný podľa vyjadrenia polície pristúpil k 58-ročnej žene, ktorá tam vykonávala záhradnícke práce. Následne na ňu zaútočil údajne preto, lebo podľa jeho presvedčenia by ženy nemali vykonávať takúto prácu.
Niekoľkokrát ju bodol do krku a spôsobil jej vážne zranenia. Nie je jasné, či útočil nožom alebo iným ostrým predmetom.
Taliban sa zaviazal rešpektovať práva žien. V medziach noriem islamského práva, upresnil
Snažil sa jej pomôcť
Napadnutie si podľa vyjadrenia polície všimol 66-ročný okoloidúci muž, ktorý žene pribehol na pomoc. Afganec však zaútočil aj na neho a spôsobil mu taktiež vážne zranenia. Obete po incidente hospitalizovali.
Polícia útok vyšetruje a preveruje, či mal „islamistický motív“. Je tu však aj podozrenie, že zadržaný muž trpí psychickými problémami. Podľa úradov žije v Nemecku od roku 2016.
Koniec žien-podnikateliek v Afganistane? Vlastnili tam až 57-tisíc firiem, teraz ich rušia
Bundeswehr evakuoval tisíce
Nemecká spolková armáda po prevzatí moci hnutím Taliban letecky evakuovala z afganskej metropoly Kábul tisícky ľudí. Bundeswehr začal s leteckými evakuáciami 16. augusta a dovedna do Nemecka za 11 dní evakuoval 4 587 ľudí, vyplýva z údajov nemeckého ministerstva vnútra. Bolo medzi nimi 3 849 Afgancov a 403 nemeckých občanov.
V piatok protestovala za rovnaké práva pre ženy neďaleko prezidentského paláca v Kábule skupina asi 20 afganských žien. Taliban im protest povolil, jeho príslušníci však od nich odháňali okoloidúcich.
Demonštrantky požadovali prístup žien k vzdelaniu, právo vrátiť sa do zamestnania a podieľať sa na spravovaní krajiny. Na jednom z ich transparentov bolo napísané „sloboda je naše motto. Sme naň hrdé“.
Čaputová a islandská premiérka Jakobsdóttirová iniciovali výzvu na podporu práv Afganiek