Riaditelia veľkých amerických aeroliniek varovali pred hroziacou krízou v leteckej doprave, ktorá by mohla nabrať katastrofické rozmery. Nastať podľa nich môže už od stredy, kedy sa telekomunikačné spoločnosti AT&T a Verizon chystajú spustiť novú sieť piatej generácie (5G) v pásme C. Podľa aeroliniek môže spustenie novej služby spôsobiť, že dopravcovia nebudú môcť používať veľkú časť svojich diaľkových lietadiel, informovala agentúra Reuters.
Hrozí chaos
Odstavenie lietadiel by znamenalo, že desiatky tisíc Američanov zostanú v zahraničí a v leteckej doprave v USA nastane chaos, varovali šéfovia aeroliniek American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, Southwest Airlines a ďalších spoločností v liste. Ten odoslali riaditeľovi Národnej ekonomickej rady Bieleho domu Brianovi Deesovi, ministrovi dopravy Petovi Buttigiegovi, šéfovi Federálneho úradu pre letectvo (FFA) Stevu Dicksonovi a šéfke Federálnej komisie pre spoje (FCC) Jessice Rosenworcelovej. Podľa nich je potrebné prijať nejaké opatrenia, pretože by sa mohol v krajine úplne zastaviť obchod.
Môže vyvolať rušenie
FAA varoval, že nová sieť by mohla prípadne vyvolať rušenie, ktoré bude mať vplyv na citlivé prístroje lietadiel, ako sú výškomery, a výrazne sťažiť prevádzku za zníženej viditeľnosti. Dodal, že sa bude naďalej usilovať o to, aby zaistil, že cestovanie bude bezpečné aj v čase, keď mobilní operátori zavádzajú 5G. S leteckými dopravcami a mobilnými operátormi pracuje na tom, aby sa v súvislosti so zavádzaním 5G obmedzila oneskorenie a rušenie letov.
Žiadosti leteckých spoločností
Telekomunikační operátori AT&T a Verizon vlani v aukcii získali takmer celé spektrum v pásme C. Na začiatku januára sa dohodli, že po dobu šiestich mesiacov vytvoria okolo zhruba 50 letísk ochrannej zóny a podniknú ďalšie kroky, aby znížili prípadné riziko rušenia. Dohodli sa tiež, že po predchádzajúcom odklade spustenia služby o 30 dní sa jej sprevádzkovanie pre obavy o bezpečnosť v letectve odloží o ďalšie dva týždne. Tento odklad platí do stredy. Tvrdí tiež, že 5G v pásme C bolo úspešne nasadených v približne 40 ďalších krajinách bez problémov s rušením v letectve.
Letecké spoločnosti žiadajú, aby sa siete 5G nezavádzali na niektorých dôležitých letiskách vo vzdialenosti zhruba 3,2 kilometra od letiskových dráh.
Obavy Boeingu
Jeden z prípadných problémov, ktorý by mohol nastať, sa týka lietadiel Boeing 777. Existujú obavy, či budú môcť tieto lietadlá, a tiež niektoré nákladné stroje Boeing, schopné pristávať na niektorých amerických letiskách aj po začatí služieb 5G, povedali zástupcovia aeroliniek agentúre Reuters. Žiadajú preto aspoň, aby sa zabezpečilo, že sieť 5G nebude spustená v miestach, kde sú telekomunikačné veže príliš blízko pristávacím a vzletovým dráham, kým FAA neurčí, že je všetko bezpečné.
FAA v nedeľu uviedol, že povolil približne 45 percentám flotily amerických komerčných lietadiel pristávať za nízkej viditeľnosti na mnohých letiskách, kde bude spustená sieť 5G v pásme C. Očakáva tiež, že vydá ešte ďalšie povolenie. Aerolinky ale v pondelok upozornili, že zoznam nezahŕňa mnoho veľkých letísk.