Minimálne tri veľké letecké spoločnosti museli zrušiť desiatky letov naplánovaných na vianočné sviatky, pretože ich piloti a palubný personál sa nakazili variantom omikron, prípadne sú v karanténe. Približne desať prevažne diaľkových letov zrušila nemecká spoločnosť Lufthansa. Takmer stovku letov nemohli dnes vypraviť americkí dopravcovia Delta Air Lines a United Airlines, informovala agentúra AP.
Lufthansa zrušila 12 letov
Lufthansa oznámila, že počas vianočných sviatkov ruší 12 diaľkových letov kvôli masívnemu nárastu chorobnosti pilotov. K zrušeniu letov do Houstonu, Bostonu a Washingtonu dochádza napriek veľkej rezerve v počtoch zamestnancov pripravených pracovať v tomto rušnom období. Spoločnosť uviedla, že nemá informácie, či sa jej zamestnanci nakazili práve covidom. Svojich cestujúcich ale pre istotu presunula na iné lety.
Panika nie je na mieste. Omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí
Lety do USA komplikuje aj počasie
V Spojených štátoch neodštartovali zhruba dve stovky letov, dôvodom nie je len omikron, ale aj obavy z nepriaznivého počasia, najmä na západnom pobreží. Aerolinky United zrušili viac ako 100 letov a snažia sa presunúť cestujúcich na iné spoje. Pri Delte Air Lines je to zhruba 90 spojov.
Ryanair očakáva pre omikron viac než dvojnásobne vyššiu celoročnú stratu
„Celoštátny nárast počtu prípadov omikronu v tomto týždni mal priamy vplyv na posádky našich lietadiel a na ľudí, ktorí u nás riadia prevádzku," uviedla spoločnosť United Airlines.
„V dôsledku toho sme, bohužiaľ, museli zrušiť niektoré lety a s predstihom informujeme zákazníkov, ktorých sa to týka, aby sa dostavili na letisko." Delta uviedla, že vyčerpala všetky možnosti a zdroje vrátane presmerovania a výmeny lietadiel a posádok na pokrytie plánovaných letov.
V niektorých krajinách už dominuje omikron
Nový variant omikron je podľa doterajších zistení nákazlivejší než variant delta, ktorý jej predchádzal. Omikron už predstavuje viac ako polovicu prípadov v Portugalsku, Británii alebo v Spojených štátoch. S nedostatkom zamestnancov sa podľa AP stretávajú aj policajné zbory v niekoľkých krajinách, zamestnanci v nemocniciach alebo v supermarketoch.
Francúzske zdravotníctvo je v dôsledku pandémie covidu-19 pred kolapsom
Španielsko či Británia sa pokúsili znížiť vplyv súčasnej vlny pandémie skrátením povinnej karantény, aby sa ľudia mohli rýchlejšie vracať do zamestnania. Generálny riaditeľ aeroliniek Delta Ed Bastian už predtým vyzval administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, aby prijala rovnaké opatrenia, inak leteckú prepravu ohrozí nedostatok personálu.