Ranking uverejnil vo svojom februárovom čísle nemecký letecký magazín Aero International podľa podrobných analýz spoločnosti JACDEC z Hamburgu, ktorá od roku 1989 podrobne dokumentuje a analyzuje príčiny katastrof v komerčnej leteckej doprave na svete.
Podľa tabuľky zo sto najväčších dopravcov 48 nemalo za ostatných 30 rokov ani jednu leteckú katastrofu, pri ktorej by niekto na palube zahynul a nemalo ani jedno z lietadiel tak poškodené, že by ho museli odpísať do šrotu.
V prvej päťdesiatke sú dokonca iba štyri aerolínie, ktoré mali za 30 rokov katastrofu so smrteľnými následkami.
Poradie v rebríčku však určovalo vyhodnocovanie závažnosti iných, hoci menej závažných nehôd a incidentov, ktoré za tri desaťročia aerolínie postihli a podrobne vyšetrovali letecké úrady jednotlivých krajín, výrobcovia i ďalšie orgány.
Viac detailnejších kritérií
Kým v minulosti sa zostavoval rebríček z deviatich dôležitých kritérií, vlani ho rozšírili o ďalších 24, ktoré rizikový index precizujú. Ide napríklad aj o prírodné podmienky v krajinách, kde lietajú, či dĺžku liniek, pretože najviac nehôd sa stáva pri vzletoch a pristátiach.
Poradie najbezpečnejších dopravcov pri zohľadnení ďalších kritérií je oproti roku 2016 rozdielne, rozhodli o nich však iba desatinky a stotinky na stopercentnej stupnici.
Kuriozitou však je, že najlepší index rizika majú Emirates, hoci prišli o jedno lietadlo pri požiari Boeingu 777 na letisku v Dubaji v roku 2016. Lietadlo bolo úplne zničené, ale cestujúcich i posádku úspešne evakuovali.
Slováci cestujú s najbezpečnejšími
Najväčší počet slovenských cestujúcich zo slovenských letísk či z okolitých krajín používajú zväčša najväčšie a najbezpečnejšie aerolinky z prvej stovky na zozname JACDEC.
Lietajú najmä s easyJetom (5. miesto na zozname), s Lufthansou (22. miesto), Wizz Airom (37. miesto za 17 rokov prevádzky), Austrian Airlines (39. miesto) či Ryanairom (43. miesto). Iba dve z nich prišli o lietadlo, ale ani jednej nezahynuli cestujúci. České aerolínie ani Travel Service počtom cestujúcich do prvej stovky najväčších nepatria.
Hoci leteckými linkami vlani cestoval rekordný počet 4,1 miliardy cestujúcich, o 7,1 percenta viac než rok predtým, zničených lietadiel bolo 29 a o život prišlo iba 40 cestujúcich – to je najmenej v histórii. Tento rok však pri dvoch katastrofách (Saratov Airlines a Iran Aseman Airlines) prišlo o život už 137 ľudí).