Slovenská advokátska komora (SAK) kritizuje vládu Ivety Radičovej za obchádzanie legislatívnych pravidiel pri schvaľovaní zákonov. Nová vláda zatiaľ schválila dva zákony – novelu ústavy týkajúcu sa obmedzenia imunity poslancov a s ňou súvisiacu novelu Trestného poriadku. Oba zákony, ktoré ešte musí posúdiť parlament, odobrila vláda bez toho, aby ich najprv predložila do pripomienkového konania.
SAK v reakcii na žiadosť TRENDU uvedený postup kritizovala. „Slovenská advokátska komora rešpektuje záujem Vlády SR upravovať inštitút imunity poslancov Národnej rady SR a sudcov Ústavného súdu SR a všeobecných súdov. Zároveň vyjadruje ľútosť nad tým, že schváleniu zmien Ústavy SR a Trestného poriadku nepredchádzalo medzirezortné pripomienkové konanie tak, ako to vyžadujú legislatívne pravidlá vlády,“ uviedla SAK v stanovisku. Advokáti sú presvedčení, že pri schvaľovaní každého zákona by sa mali rešpektovať formálne pravidlá legislatívneho procesu a dbať na práva občanov vyjadrovať sa k návrhom zákonov, ktoré sa ich týkajú. O to viac to platí, ak ide o zmenu základného zákona – Ústavy SR.
Hovorca premiérky Rado Baťo ešte vo štvrtok reagoval, že identický návrh zmeny ústavy bol už trikrát na rokovaní Národnej rady SR. Uplynulé volebné obdobie však takéto návrhy predkladala len opozícia ako poslanecké návrhy, čiže ani pri nich verejnosť nemala možnosť pripomienkovať.
Legislatívne pravidlá porušovala aj bývalá vláda Roberta Fica, a to aj pri zmene ústavy – tento rok sa takýmto spôsobom schválila zmena ústavy v súvislosti so schvaľovaním kontroverzného návrhu zákona o preukazované pôvodu majetku. Slovenská advokátska komora ale vládu Roberta Fica za podobné prešľapy spravidla nekritizovala. Týždeň po parlamentných voľbách však došlo vo vedení komory k zásadným zmenám – z vedenia odišiel jej dlhoročný predseda Štefan Detvai a nahradil ho Tomáš Borec.
Riešením porušovania pravidiel schvaľovania zákonov by mohlo byť ich prenesenie do samostatného zákona. V súčasnosti majú pravidlá len formu vládnej vyhlášky.
Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko