Právnici ruského miliardára Romana Abramoviča sa podujali, že osobne vysvetlia úradníkom EÚ, že ich klient v žiadnom prípade nepodporuje vojnu Vladimira Putina na Ukrajine.

Roman Abramovič je známy predovšetkým ako bývalý majiteľ anglického prvoligového futbalového klubu FC Chelsea.

Jeho meno sa však 17. marca ocitlo na zozname stoviek Rusov, ktorým EÚ zmrazila aktíva a zakázala udeľovať víza. EÚ tak urobila s odvolaním sa na Abramovičove „dlhodobé a úzke väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina".

Abramovič nedávno zažaloval viacero britských novín a americké vydavateľstvo HarperCollins, ktoré tvrdili, že bol zasvätený do režimu Vladimira Putina.

Súdi sa v Luxemburgu

Na súde EÚ v Luxemburgu najnovšie žaluje Radu EÚ s cieľom dosiahnuť zrušenie sankcií.

Pred vyše dvomi týždňami (25. mája) belgická právnická firma Daldewolf so sídlom v Bruseli, ktorá oligarchu zastupuje, napísala úradníkom EÚ v Bruseli list, v ktorom žiadala, aby bol vyňatý zo sankčného zoznamu. V 35-stranovom liste, do ktorého nahliadol EUobserver, sa jeho právnici všemožne snažia dištancovať ho od Putina.

Antisemitské útoky

Zároveň ho vykresľujú ako záchrancu životov pri rokovaniach s Ukrajinou a obviňujú EÚ z opakovania „antisemitských" útokov.

„Po kúpe futbalového klubu Chelsea sa pán Abramovič stal jedným z najznámejších ruských podnikateľov. Je však nesprávne zrovnávať jeho slávu s angažovanosťou alebo vplyvom v Rusku," uviedli Daldewolfovi právnici na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli.

S Putinom nemá nič spoločné

„Pán Abramovič nikdy nevyjadril podporu politike Ruskej federácie voči Ukrajine," zdôraznili.

„Svoje bohatstvo získal ešte pred nástupom Putina k moci, posledné roky pracoval prevažne mimo Ruska a jeho majetok bol spravovaný a investovaný tiež zväčša mimo Ruska", poznamenali.

Právnická firma Daldewolf spísala aj druhý list adresovaný „komukoľvek, koho sa to týka" a podpísaný Davidom Archamijom, ukrajinským poslancom a hlavným mierovým vyjednávačom, z 27. mája, v ktorom sa tiež uvádza, že Abramovič sa „aktívne zúčastňuje na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou" a že „vďaka jeho úsiliu" bolo evakuovaných viac ako „400-tisíc civilistov".

Abramovičovi právnici ho vykreslili ako obeť útokov ľudí s otvorene antisemitským presvedčením, ako napríklad bývalého ruského generála Alexandra Koržakova, ktorý Abramoviča nazval režimným „pokladníkom".

Hovorili o „úlohe, ktorú zohral antisemitizmus v bezdôvodných a hanlivých obvineniach vznesených proti nemu", ktoré „sa dodnes opakujú a sú prítomné aj v dôkazoch poskytnutých Radou EÚ".

„Zostávame Rade k dispozícii, aby sme ústne predložili naše argumenty," uviedli advokáti.

Na vyčiarknutie Romana Abramoviča z čiernej listiny by bola potrebná nová dohoda, ktorá by si ale vyžadovala súhlas všetkých 27 štátov EÚ.

Ruských oligarchov v Bruseli nechcú počúvať

Ruskí miliardári však v súvislosti s Putinovou agresiou na Ukrajine ťažšie nachádzajú v Bruseli uši, ktoré by ich boli ochotné počúvať, naznačili pre EUobserver diplomatické zdroje.

EÚ od začiatku vojny uvalila sankcie na približne 40 členov popredných ruských podnikateľských rodín.

Mnohí z nich, podobne ako Abramovič, sa súdia s EÚ v Luxemburgu, aby sa zo sankčného zoznamu vytratili. Viacerí sa obrátili aj na inštitúcie EÚ so sídlom v Bruseli, ale ich výzvy sa zrejme stretli s opovrhnutím.

„Myslím si, že takmer všetci oligarchovia - majú peniaze, takže si to môžu dovoliť - nám poslali listy, ako je tento Abramovičov, v ktorom žiadajú o vyradenie zo zoznamu," povedal pre EUobserver diplomat EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Roman Abramovič si zobral za manželku Irinu v čase, keď sa zmocnil tímu FC Chelsea. Fotky sú z roku 2003
Neprehliadnite

USA nariadili zadržanie dvoch lietadiel ruského oligarchu Romana Abramoviča