Hrozia súdne spory?

AZAH tvrdí, že bratislavská petícia sa zbierala a odovzdala v čase platnosti starého zákona o hazardných hrách, podľa ktorého bolo potrebné vyzbierať podpisy od minimálne 30 percent dospelých Bratislavčanov. Vlaňajšia novela pre hlavné mesto znížila kvórum už len na 15 percent a podľa toho sa aj tunajšia petícia vyhodnotila. Asociácia si preto myslí, že zmena legislatívy bola účelová s cieľom prispôsobiť sa počtu vyzbieraných podpisov v petícii v hlavnom meste. Podľa nej navyše neboli dodržané lehoty na vybavenie petície, keď sa celý proces výrazne natiahol.

Podľa N. Polák však nejde o retroaktivitu, keďže novela špeciálne upravila, že aj petície uskutočnené do konca vlaňajšieho roka môžu byť podkladom pre prijímanie VZN aj po prvom januári tohto roka. „Ak sa rokovanie a hlasovanie zastupiteľstva o návrhu všeobecne záväzného nariadenia uskutočnilo po 1. januári 2017, bolo možné postupovať len v súlade so zákonom v novelizovanom znení,“ myslí si N. Polák.

Je možný kompromis?

Mestský poslanec Martin Chren, ktorý plošný zákaz nepodporil, hovorí, že bez ohľadu na to, ako hlasovanie dopadne, poslanci sľúbili primátorovi na záver podporiť VZN ako celok. AZAH zase tvrdí, že nebude podnikať žiadne ďalšie kroky, ak poslanci ponechajú herne v obchodných domoch a hoteloch.

8 kľúčových otázok a odpovedí k hazardu v Bratislave

Účastníci protestu proti zákazu hazardu v Bratislave na Primaciálnom námestí Zdroj: SITA

Je potrebné dokázať porušenie verejného poriadku?

Zo zákona môže obec vydať VZN o zákaze hazardu, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa v obci narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier. AZAH už avizovala súdne spory s mestami Ružomberok a Levoča, kde vlani na základe petície stopli herne. Dôvodom je podľa D. Lukáčovej z AZAH skutočnosť, že v oboch mestách podľa písomného stanoviska k žiadnemu narúšaniu verejného poriadku nedochádzalo.

N. Polák však tvrdí, že zákon nevyžaduje, aby bolo narúšanie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier preukázané. „Podmienkou pre vydanie všeobecne záväzného nariadenia je len platná petícia určitého počtu obyvateľov obce. Keďže zákon takúto požiadavku nestanovuje, nie je podľa môjho názoru možné žiadať obec, aby narušenie verejného poriadku preukázala, a v nadväznosti na to napadnúť platnosť všeobecne záväzného nariadenia alebo petície,“ argumentuje. Ak sa teda Bratislava rozhodne nakoniec hazard plošne zakázať, asociácia už avizovala, že je pripravená obrátiť sa na súd. V takom prípade sa dajú očakávať dlhoročné súdne spory s neistým výsledkom.

Kde už platí zákaz hazardu?

Hazardné hry v minulosti podľa údajov iniciatívy Zastavme hazard zakázalo sedem okresných miest - Sabinov, Námestovo, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Levoča, Ružomberok a Galanta a asi 40 obcí. Petície sa zbierali alebo zbierajú v ďalších okresných a krajských mestách. Naopak, stopka hazardu neprešla v Dolnom Kubíne a vo Svidníku.