Takmer 70 miliónov ľudí na juhu afrického kontinentu trpí v dôsledku sucha, ktoré zdevastovalo úrodu naprieč regiónom. Uviedlo to dnes podľa agentúry Reuters Spoločenstvo pre rozvoj južnej Afriky (SADC) na začiatok summitu v zimbabwianskej metropole Harare.

Sucho, spôsobené javom El Niňo, na začiatku tohto roka negatívne ovplyvnilo pestovanie plodín a chov hospodárskych zvierat a podpísalo sa na potravinovej bezpečnosti i ekonomike juhoafrických štátov. Podľa výkonného tajomníka SADC Eliasa Magosiho potrebuje pomoc 17 percent obyvateľov regiónu – približne 68 miliónov ľudí.

„Tohtoročné obdobie dažďov bolo problematické, väčšina oblastí regiónu pociťuje negatívne účinky javu El Niňo, ktorý sa vyznačuje neskorým nástupom dažďov," uviedol Magosi.

Súčasné sucho je v južnej Afrike najhoršie za posledné roky, píše Reuters. Okrem El Niňa, ako sa nazýva periodické a prirodzené otepľovanie Tichého oceánu ovplyvňujúce počasie po celom svete, má pôvod aj vo vyšších priemerných teplotách spôsobených emisiami skleníkových plynov. Krajiny ako Zimbabwe, Zambie a Malawi už skôr pre hlad vyhlásili krízový stav a Lesotho či Namibie požiadali o humanitárnu pomoc.

Región v máji požiadal medzinárodné spoločenstvo o podporu na boj proti suchu vo výške 5,5 miliardy dolárov. Pomoc ale zatiaľ prichádza len pomaly, uviedol dnes odstupujúci predseda SADC a prezident Angoly Joao Lourenço.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke masívne záplavy po storočnom daždi na juhu Nemecka 3. júna 2024.
Neprehliadnite

Počasie je čoraz extrémnejšie. Prírodné katastrofy iba za polrok spôsobili miliardové škody