Takmer 70 miliónov ľudí na juhu afrického kontinentu trpí v dôsledku sucha, ktoré zdevastovalo úrodu naprieč regiónom. Uviedlo to dnes podľa agentúry Reuters Spoločenstvo pre rozvoj južnej Afriky (SADC) na začiatok summitu v zimbabwianskej metropole Harare.
Sucho, spôsobené javom El Niňo, na začiatku tohto roka negatívne ovplyvnilo pestovanie plodín a chov hospodárskych zvierat a podpísalo sa na potravinovej bezpečnosti i ekonomike juhoafrických štátov. Podľa výkonného tajomníka SADC Eliasa Magosiho potrebuje pomoc 17 percent obyvateľov regiónu – približne 68 miliónov ľudí.
„Tohtoročné obdobie dažďov bolo problematické, väčšina oblastí regiónu pociťuje negatívne účinky javu El Niňo, ktorý sa vyznačuje neskorým nástupom dažďov," uviedol Magosi.
Súčasné sucho je v južnej Afrike najhoršie za posledné roky, píše Reuters. Okrem El Niňa, ako sa nazýva periodické a prirodzené otepľovanie Tichého oceánu ovplyvňujúce počasie po celom svete, má pôvod aj vo vyšších priemerných teplotách spôsobených emisiami skleníkových plynov. Krajiny ako Zimbabwe, Zambie a Malawi už skôr pre hlad vyhlásili krízový stav a Lesotho či Namibie požiadali o humanitárnu pomoc.
Región v máji požiadal medzinárodné spoločenstvo o podporu na boj proti suchu vo výške 5,5 miliardy dolárov. Pomoc ale zatiaľ prichádza len pomaly, uviedol dnes odstupujúci predseda SADC a prezident Angoly Joao Lourenço.