4. Zlepšiť verejné obstarávania

Hoci má Slovensko v tomto smere kvalitnú legislatívu, nedostatky pretrvávajú. Blíži sa voľba šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, teda toho, kto kontroluje súťaže a miliónové tendre. Je pritom kľúčové, aby sa na čelo ÚVO konečne dostal odborník, ktorý bude mať odvahu ísť proti kartelom a politickým rozhodnutiam. Človek, ktorého hlavnou zásadou bude verejný prospech.

Taktiež by malo byť v záujme každého dobrého hospodára, ktorý riadi štát, aby sa z procesov verejného obstarávania vyradili firmy slúžiace ako medzičlánky. Mnohí primátori, či starostovia si netrúfajú na zložité obstarávania a tak si na ich organizáciu najímajú profesionálov - súkromníkov. Tým nemusí ísť vždy o najlepšiu cenu, výkon a môžu nastaviť podmienky súťaže tak, že to vyhovuje iba niektorým uchádzačom.

ÚVO alebo iná štátom zriadená organizácia by mala poskytovať verejným obstarávateľom taký poradenský servis, aby vedeli nakupovať a za svoje výdavky aj zodpovedali.

5. Dodržať slovo

V neposlednom rade, treba aby najvyšší ústavní činitelia držali svoje slovo. Ak v hociktorom čase svojho vládnutia premiér verejne vyhlási, že v prípade najmenšieho podozrenia odvolá do pár minút ministra, nemôže kryť chrbát ľuďom obchodujúcim s daňovým podvodníkom. Ak povie, že sa v prípade začatého trestného stíhania odsťahuje z podozrivého komplexu Bonaparte, musí to vedieť urobiť ihneď, ako vyšetrovateľ takéto obvinenie vznesie. Inak sa vystavuje riziku, že jeho slová o boji proti korupcii nikto nebude brať vážne a zostanú len inšpiráciou pre Cynickú obludu či zábavnú šou Ťažký týždeň s Janom Gorduličom.