Kontroverzná Krištúfková končí vo funkcií

Poslankyňa Národnej rady za Sme Rodina Petra Krištúfková sa v nedeľu vzdala novovzniknutej  funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu. Dôvodom boli medializované zistenia o prepojeniach poslankyne s osobou obvineného Mariána Kočnera.

 „Funkcia splnomocnenca mi nestojí za to, aby cez moju osobu útočili na vládu, útočili na ministra, na naše hnutie a už vôbec nie na moje deti,“ vyhlásila na nedeľňajšej tlačovej konferencii v reakcii na zistenia, že v roku 2009 strávila dovolenku na jachte M. Kočnera s jeho exmanželkou.    

Dodala, že nevedela, že je to jeho loď a nemôže za to, že sa tam zastavil za manželkou. Svoju medializovanú komunikáciu s M. Kočnerom vysvetľuje tým, že mal disponovať informáciami o probléme súvisiacom s jej dcérou.       

O vytvorení funkcie a menovaní P. Krištúfkovej rozhodla vláda počas uplynulého týždňa. Nový post vznikol ako návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Jeho úlohou mala byť koordinácia plnenia úloh v oblasti podpory rodiny a sociálnej pomoci.

Vládne noviny sú spochybňované aj v OĽaNO

Podľa podpredsedu parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) vydávanie vládnych novín nie je dobrým nápadom. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii Na Telo na margo návrhu premiéra Igora Matoviča. Jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády, v ktorom sa avizuje vznik vládnych schránkových novín sa stretol so širokou vlnou kritiky od koaličných aj opozičných poslancov.      

G. Grendel sa taktiež vyjadril k novele zákona o interrupciách, ktorú predložili poslanci z klubu OĽaNO. Jej výhoda má podľa poslanca ležať v motivačnom, a nie obmedzovacom modeli zákona. Predseda ĽSNS Marián Kotleba na tieto slová reagoval, že strana podporí akýkoľvek zákon, ktorý obmedzí možnosť vykonania interrupcie.      

Ohýbanou témou bola aj voľba generálneho prokurátora. V súvislosti s novelou zákona o prokuratúre M. Kotleba vyhlásil, že je účelovo nastavená pre kandidatúru Daniela Lipšica. Poslanec toto obvinenie poprel a dodal, že v mnohých európskych krajinách generálnym prokurátorom môže byť neprokurátor.

Koronavírus zmenil slovenské dovolenky

Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, väčšina tých, ktorí si plánujú tento rok dovolenku, použijú na cestovanie najmä automobil (74 percent).      

Slovenskí dovolenkári sa podľa prieskumu chystajú cestovať prevažne v lete, teda v júli a auguste (58 percent). Viac ako pätina opýtaných si termín dovolenky budú vyberať podľa toho, ako bude vyzerať aktuálna epidemiologická situácia.     

Viac ako tretina opýtaných plánuje stráviť dovolenku iba na území Slovenska. Tvrdia to o niečo viac muži a respondenti s vyšším stupňom vzdelania. Pätina respondentov sa plánuje vybrať do zahraničia – 11 percent do susedných štátov, sedem percent do krajín Európskej únie a 2 percentá do vzdialenejších destinácií mimo hraníc Únie.      

Štvrtina respondentov z celej vzorky, tvrdí, že tento rok cestovať radšej neplánuje.

Štát zasahuje v prospech záchrany Renaultu

Francúzska automobilka Renault, ktorá sa pre súčasnú krízu dostala do finančných problémov, musí výmenou za štátom garantovaný úver vo výške päť miliárd eur splniť v tomto roku určité podmienky.     

Podľa výkonnej riaditeľky Clotilde Delbosovej jednou z podmienok je riadne platenie faktúr dodávateľom a zákaz zakladania dcérskych firiem v daňových rajoch. Okrem toho Renault nesmie požiadať o odklad plnenia prísnych európskych emisných noriem. C. Delbosová uviedla, že Renault nemá žiadny problém tieto podmienky splniť.       

Renault pre finančné problémy v máji oznámil postupné rušenie 15-tisíc pracovných miest v globálnom meradle, aby dokázal zvládnuť súčasnú krízu. Podľa vedenia, automobilka musí odbúrať nadbytočné kapacity, aby obnovila rentabilitu. Obeťou prepúšťania bola aj výpomoc z krajín Strednej Európy, najmä Poľska, ktorú si u vedenia vybojovali miestne odbory.

Ruská historická ofenzíva pokračuje

Poľská vláda obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že manipuluje s dejinami druhej svetovej vojny tak, aby očistil zločiny Sovietskeho zväzu. Podľa Varšavy to V. Putin robí v rámci „informačnej vojny“ proti Západu.      

Vládni predstavitelia tým reagovali na publikáciu Putinovho článku v americkom magazíne National Interest. V spomínanom texte autor trval na tom, že Poľsko, ktoré bolo rozdelené medzi Nemecko a Sovietsky zväz prišlo vo vojne o šesť miliónov občanov, nesie vinu za vypuknutie druhej svetovej vojny.        

Ruský prezident  sa v článku venoval aj Mníchovskej dohode, ktorá podľa neho dokazuje vierolomnosť Poliakov a krátkozrakosť európskych vodcov, ktorým išlo len o vlastné ciele a vydali Československo napospas hitlerovskému Nemecku.     

Podľa V. Putina vinu za obsadenie Poľska Nemeckom a Sovietskym zväzom nesie len vtedajšie poľské vedenie, ktoré zabránilo vojenskej aliancii medzi Francúzskom, Britániou a ZSSR, ktorá by stála proti Nemecku. Podobne komentoval aj obsadenie krajín Pobaltia na jar 1940 roku.