Nepriame dôkazy boli nedostatočné, vyplýva zo zverejneného rozsudku

Súd zverejnil 139 stranový rozsudok, z ktorého vyplýva, prečo Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú oslobodili. Prokurátor postavil obžalobu Kočnera z objednávky vraždy na nepriamych dôkazoch. Predsedníčka senátu v písomnom rozsudku pripúšťa, že aj to niekedy stačí na odsúdenie. Súd však v tomto prípade použité nepriame dôkazy nepovažuje za dostatočné. Kľúčovým svedkom je Zoltán Andruskó, no jeho výpoveď tiež nestačila. Podľa senátu Andruskóove slová spochybnili alebo vyvrátili iné nepriame dôkazy.

K odsúdeniu by došlo vtedy, ak by sa z dôkazov dal vyvodiť len jeden záver, ktorý by vyvracal iné možnosti spáchania skutku. V rozsudku sa okrem iného spomínajú aj konverzácie z aplikácie Threema. Senát považuje správy za vierohodný dôkaz, aj keď má pochybnosti o tom, čo ktorá správa znamená.

kocner
Neprehliadnite

Zverejnili rozsudok. Prečo sú Kočner a Zsuzsová nevinní?

Úrad verejného zdravotníctva porušil zákon pri vydávaní protiepidemických opatrení

Generálna prokuratúra skonštatovala, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR porušil zákon pri vydávaní opatrení v čase prvého vyhláseného núdzového stavu pre pandémiu nového koronavírusu. Porušenie zákona má súvisieť najmä s nedostatkom vecnej pôsobnosti ÚVZ na vydávanie opatrení po vyhlásení mimoriadnej situácie a núdzového stavu, ako aj s právnou formou opatrení.

Generálna prokuratúra poslala 29. septembra úradu upozornenie. ÚVZ má na vybavenie upozornenia 30 dní. K vyjadria sa k nemu až po jeho preskúmaní.

Na snímke vľavo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a vpravo prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie rezortu zdravotníctva k aktuálnej epidemiologickej situácii v piatok 2. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

ÚVZ porušil zákon pri vydávaní protiepidemických opatrení, konštatovala Generálna prokuratúra

Bývalý šéf špecializovaného súdu Michal Truban bude čeliť disciplinárke

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák podajú disciplinárny návrh na sudcu Michala Trubana pre podozrenia z možnej zaujatosti pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Závažného previnenia sa mal podľa nich Truban dopustiť v prípravnom konaní vedomým porušením povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato.

„V prípravnom konaní v trestnej veci Norberta Bödöra Michal Truban rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka Kodadu. Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s.r.o., pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján Gajan," stojí v stanovisku.

Truban uviedol, že sa s Gajanom dlhší čas nestretával. V stanovisku sa však píše, že podľa zadovážených informácií vyplýva podozrenie, že Truban a Gajan udržiavali pravidelné styky.

Sudca Michal Truban
Neprehliadnite

Sudca Truban bude vysvetľovať. Bývalý šéf špecializovaného súdu bude čeliť disciplinárke

Paušálne ukladanie komunikačných dát je podľa súdneho dvoru EÚ neprípustné

Súdny dvor Európskej únie rozhodol o tom, že paušálne zhromažďovanie a ukladanie dát volajúcich a užívateľov internetu nie je prípustné. Tento problém sa v mnohých krajinách EÚ rieši už mnoho rokov. Vlády členských krajín EÚ môžu podľa Súdneho dvora požadovať informácie len v prípade boja so závažnou trestnou činnosťou.

Podľa súdu je paušálna ukladanie dát volajúcich a užívateľov internetu možné len v prípade, že štáty čelia ,,vážnemu ohrozeniu národnej bezpečnosti ". Aj v takom prípade by mal byť ale prístup vlád a bezpečnostných zložiek k týmto dátam obmedzený na dobu, kedy to bude potrebné.

Čína má svoje vlastné pravidlá týkajúce sa cenzúry a narábania s dátami
Neprehliadnite

Paušálne ukladanie komunikačných dát je podľa súdneho dvoru EÚ neprípustné

Belgická polícia začala v kauze Chovanec vypočúvať aj slovenských svedkov

Už skôr vyzvala skupina slovenských poslancov Európskeho parlamentu generálneho komisára belgickej federálnej polície Marca De Mesmaekera, aby boli v prípade smrti slovenského občana Jozefa Chovanca vypočutí aj svedkovia zo Slovenska. Belgická polícia tak začala s vypočúvaním prvého Slováka, ktorý bol 23. februára 2018 v lietadle, z ktorého letisková polícia vyviedla Jozefa Chovanca.

Slovenská strana však podľa europoslanca Ivana Štefanca ešte stále nemá od belgických úradov odpoveď na to, prečo vyšetrovanie tohto prípadu trvá tak dlho a prečo sa po dva roky prípad ututlával.

Terchovčan Jozef Chovanec bol úspešný podnikateľ, ktorý roky pôsobil v Belgicku
Neprehliadnite

Belgická polícia začala v kauze Chovanec vypočúvať aj slovenských svedkov