Teplé rožky v nedeľu zatiaľ koalíciu nerozbijú

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na piatkovej tlačovej konferencií vyhlásil, že nechce riskovať, aby koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) odišla z koalície pre zatvorenie obchodov v nedeľu. Predseda SaS Richard Sulík dlhodobo presadzuje, aby boli obchody v nedeľu otvorené.

Podľa premiérových slov naďalej platí koaličná dohoda, že kým na téme nedeľného predaja v maloobchode nie je koalícia spoločne dohodnutá, dovtedy sa táto téma nebude „lámať cez koleno“.

„Srdiečko mi bije po voľnej nedeli, zodpovednosť za Slovensko káže, že nebudeme nadraďovať voľnú nedeľu tomu, aby tu bol spoločný záujem očistiť Slovensko od mafie. Nebudeme riskovať, že to využije SaS ako zámienku na odchod z koalície,“ konštatoval predseda vlády.

Uplatňovanie výhrady vo svedomí pre zamestnancov pracujúcich v obchode v nedeľu označil Igor Matovič za „somarinu a potemkina“, ktorá zamestnanca, najmä v ekonomicky slabších regiónoch SR, nechráni.

Reforma Smeru podľa Roberta Fica

Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica počas budúceho týždňa zasadnú orgány strany rozhodujúce o jej ďalšom fungovaní. Najväčšiu opozičnú stranu majú čakať personálne zmeny vrátane nových kandidátov do vedenia.

„Bude to zásadná zmena vo vedení strany, som pripravený na zmenu môjho postavenia,“ dodal na tlačovom brífingu R. Fico. Nevyjadril sa jednoznačne, či je ochotný odstúpiť z postu predsedu, povedal však, že „nemá záujem utekať v tejto situácii“. „Chcem ponúknuť nový model riadenia strany. Bol už ponúknutý, no nebol prijatý,“ vyhlásil.

Podľa medializovaných odhadov, môže ísť o transformáciu strany na nemecký model, kde by Robert Fico zastával funkciu predsedu Nadácie Alexandra Dubčeka, ale naďalej by si zachoval výrazný vplyv na chod strany.

Predseda Smeru dodal, že s ponukou na vstup do vedenia strany sa chystá osloviť viacerých tridsiatnikov. Chce taktiež vytvoriť tieňový kabinet. „Smer je stále silná partia, ktorá bude fungovať ďalej,“ dodal.

Slová Roberta Fica sú ďalšou zo série reakcií na odchod 11 poslancov Smeru-SD na čele s podpredsedom strany Petrom Pellegrinim. R. Fico ich aktivitu označil za zradu strany a jej sociálno-demokratických ideálov. „Niektorí páni z tejto skupiny mali napríklad problém s trinástymi dôchodkami,“ poznamenal na margo odchádzajúcej skupiny.

Vyhýbavé svedectvá Mariána K.

Obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Marián Kočner na piatkovom výsluchu uviedol, že sledovanie novinárov vykonával a organizoval svedok Peter Tóth z vlastnej iniciatívy a komunikáciu z aplikácie Threema niekto doplnenil o inkriminujúci obsah.

„Threema nie je autentická,“ uviedol M. Kočner na margo mnohých otázok okolo komunikácie cez túto aplikáciu. Odmieta, že by Petrovi Tóthovi posielal adresu Jána Kuciaka vo Veľkej Mači. Zároveň popiera, že by písal P. Tóthovi v deň vraždy novinára ohľadom „pozastavenia činnosti tímu“.

Sledovacie komando mal podľa slov obžalovaného organizovať z vlastnej iniciatívy samotný P. Tóth, ktorý mal novinárov nenávidieť oveľa viac ako on. „Poskytol som mu na získavanie informácií z prostredia novinárov dokopy asi 10-tisíc alebo 12-tisíc eur od augusta do konca roka 2017,“ ozrejmil obžalovaný.

K telefonátu, v ktorom M. Kočner zavraždenému J. Kuciakovi povedal, že sa mu bude špeciálne venovať, uviedol, že to povedal v afekte. „Venovaním sa“ vraj myslel analyzovanie jeho novinárskej činnosti na svojom portáli Na pranieri.

Kompromis o hospodárskej obnove naďalej v nedohľadne

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok počas zasadnutia Európskej rady vyzvala najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ, aby sa zomkli a čo najrýchlejšie sa dohodli na prijatí plánu hospodárskej obnovy, ktorý bol navrhnutý eurokomisiou v snahe zmierniť dôsledky koronakrízy.

Summit lídrov Európskej únie sa zameriava na hľadanie kompromisov týkajúcich sa výšky a podoby budúceho sedemročného rozpočtu EÚ, ako aj objemu a podoby nového nástroja pre obnovu a odolnosť Európy v navrhovanej výške 750 miliárd eur.

Predsedníčka Komisie, ktorá býva tradičným hosťom na začiatku debát lídrov na summite, vo svojom videoodkaze pre médiá upozornila, že návrh EK vo výške 750 miliárd eur je ambiciózny a zároveň vyvážený.

Hlavnou kontroverziou ostáva plán spoločného európskeho dlhu, ktorému sa vzpierajú štáty z tzv. Skupiny striedmych – Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko. Naopak, krajiny ako Česko či Maďarsko zdôrazňujú svoj nesúhlas s aktuálnym rozdelením financií z fondu obnovy a požadujú vyššie finančné príspevky.

Bol koronavírus v Taliansku už v decembri?

V dvoch najväčších severotalianskych mestách Miláno a Turín sa koronavírus objavil už v decembri – dva mesiace predtým ako úrady zaznamenali prvý prípad nákazy v krajine. Uvádza to štúdia talianskeho Národného inštitútu zdravia (ISS).

Vedci našli stopy koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19, vo vzorkách odpadovej vody zachytenej v Miláne a Turíne koncom minulého roka.

Taliansko bolo prvou európskou krajinou, v ktorej úrady zaznamenali prípad koronavírusu, a to vo februári, a prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla celoplošné obmedzenie pohybu.

Talianska štúdia je iba ďalším otáznikom ohľadom úvodnej fázy šírenia koronavírusu. Už v máji Francúzsko potvrdilo, že v decembri zaznamenalo prvé úmrtie na koronavírus – ešte 3 dni pred oficiálnym nahlásením vírusu čínskymi úradmi. Ďalším otáznikom sú indície, podľa ktorých sa koronavírus začal šíriť v Číne ešte o pol roka skôr ako to pripustili oficiálne vyjadrenia čínskej vlády.