Matovičov sen o čistej štátnej správe
Predseda vlády Igor Matovič sa zatiaľ nemieni zastaviť v napĺňaní svojej vízie Slovenska. Po dnešnom rokovaní vlády vyhlásil, že jeho najväčšou ambíciou je profesionalizácia štátnej správy, aby v nej rozhodovala odbornosť a nie politika.
Premiér Matovič a jeho hnutie, pod ktoré spadá aj rezort vnútra, stojí pred otázkou, ako novelizovať zákony a vykonať personálne zmeny v orgánoch štátnej správy. Vládna ofenzíva voči starej garnitúre pokračuje a okrem Štátnych hmotných rezerv, Pôdohospodárskej platobnej agentúry alebo Lesov SR môžu očakávať personálne zmeny a vyvodenie zodpovednosti aj ďalšie súčasti štátnej správy.
Napriek dynamickým personálnym zmenám a odhodlaniu predsedu vlády, „aby prvýkrát od konca druhej svetovej vojny rozhodovala odbornosť a nie politika“, môže sa rýchlo ukázať, že realizácia tohto sľubu bude náročnejšia ako sa čakalo.
Mnohé otázky a špekulácie rozvírila premiérová iniciatíva, aby na post generálneho prokurátora mohol prísť neprokurátor Daniel Lipšic. Otázne sú aj personálne zmeny na rezortoch podliehajúcich nominantom strany Sme Rodina.
Ruskí žoldnieri v Líbyi
Organizácia spojených národov (OSN) dnes potvrdila dlhodobé špekulácie spojené s aktivitou ruských žoldnierov spoločnosti Wagner v líbyjskej občianskej vojne. Polovojenská bezpečnostná spoločnosť Wagner je často spájaná s ruským ministerstvom obrany a angažovaním sa v konfliktoch, v ktorých má Moskva svoje záujmy.
Podľa správy OSN stovky ruských žoldnierov aktívne podporujú medzinárodne neuznanú vládu poľného maršala Haftara v boji proti medzinárodne uznávanej vláde v hlavnom meste Tripolis. Ich odborná podpora v oblasti delostrelectva, vzdušných útokov a ostreľovacích zložiek mala podľa OSN výrazný vplyv na Haftarove bojové kapacity. Od konca minulého roka obliehajú Haftarove jednotky maršala samotný Tripolis.
Príslušníci spoločnosti Wagner sa už v minulosti angažovali v Sýrii, na východe Ukrajiny, ale aj počas násilného potláčania protivládnych protestov v Sudáne a Venezuele.
Minister hospodárstva si posvietil na audítorskú spoločnosť
Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa dnes rozhodol podať podnet na Úrad pre dohľad nad výkonom auditu voči audítorskej spoločnosti Deloitte v spojení s kauzou auditu účtovníctva mesta Bratislavy v rokoch 2016 – 2018.
Podľa Sulíkaje táto známa audítorská spoločnosť čiernou ovcou v tejto brandži a audit hlavného mesta je toho čistým dôkazom. Minister dúfa, že na Slovensku vyškrtnú a Deloitte zo zoznamu audítorských spoločností.
Spoločnosť Deloitte má aj naďalej uzavretú miliónovú zmluvu s rezortom pôdohospodárstva vedeným Jánom Mičovským (OĽaNO). Sulík podotkol, že ho upozorní na túto okolnosť a navrhne mu zmluvu zrušiť.
Body pre demokraciu v Poľsku
Kríza spojená s ústavnosťou prezidentských volieb v Poľsku dospela k predbežnému záveru. Predseda vládnej strany Právo a Spravodlivosť Jarosław Kaczyński dosiahol kompromis s lídrom menšej koaličnej strany Dohoda Jarosławom Gowinom.
Voľby, ktoré sa mali konať túto nedeľu, nebudú a dolná komora parlamentu schválila novelu volebného zákona, ktorý ich umožňuje uskutočniť korešpondenčnou formou. Spoločné stanovisko dvoch koaličných lídrov avizuje odklad volieb na neskorší termín, keď pôvodne plánované nedeľňajšie voľby vyhlási najvyšší súd za neplatné.
Očakáva sa, že riadne prezidentské voľby sa uskutočnia v lete. Spoločenský nepokoj s nedeľným termínom volieb bol spojený najmä s obavami o verejnú bezpečnosť, tajnosť volebného procesu a bezpečnosť osobných dát voličov.
Veľké výročie Voloďu Putina v pesimistickej nálade
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin si dnes pripomína 20. výročie od svojej prvej inaugurácie na prezidentský post. Jeho vládnutie, ktoré sa začalo na prelome milénií, definovalo novú dobu v dejinách Ruska. Sľuby hlbokých spoločenských reforiem a prekonania úpadku geopolitickej pozície krajiny vo svete umožnili Putinovi udržať sa v najvyšších vládnych postoch už viac ako dve desaťročia.
Čaro ruského prezidenta však začalo vyprchávať počas pandémie koronavírusu. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky Centra Levada klesla podpora pre ruského prezidenta na rekordne nízkych 59 percent.
V krajine, v ktorej sloboda tlače a politická konkurencia sú iba formálnou záležitosťou, práve prieskumy obľúbenosti politických lídrov predstavujú indikátor stavu spoločnosti.
Naposledy mal Putin podobne nízku podporu na prelome rokov 2013 – 2014, tesne pred ruskou anexiou Krymu.
Nekontrolované šírenie nákazy v tisícoch, katastrofálny stav zdravotníctva mimo hlavného mesta a najmä klesajúce ceny ropy sú pre Kremeľ veľkými hrozbami, ktoré môžu ohroziť Putinov „nebeský mandát“.