Názory Slovákov na plošné testovanie sa rôznia
Slovensko cez víkend pokračuje v druhom kole plošného testovania. Podľa prieskumu ,,Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý sleduje postoje obyvateľov už od začiatku pandémie, je skupina úplných podporovateľov a odporcov plošného testovania na Covid-19 približne rovnaká.
S testovaním úplne nesúhlasí 22,9 percenta opýtaných Slovákov, pričom pozitívne ho vníma podobné množstvo – 21,5 percenta. Súhlas s testovaním podľa prieskumu najviac prejavili voliči strany OĽANO. Naopak, najviac nesúhlasný postoj vyjadrili voliči Kotlebovej strany ĽSNS.
Pre ľudí, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, stále platí zákaz vychádzania. Na druhom kole plošného testovania sa však zúčastniť môžu. Avšak polícia vyzýva ľudí, aby sa v prípade pozitívneho výsledku testu radšej znova testovať nešli. Po kontakte s pozitívnymi sa dali otestovať aj minister obrany Jaroslav Naď a premiér Igor Matovič. Ich testy sú však negatívne.
Podporovateľov a odporcov plošného testovania je takmer rovnako
Hrozí výpadok v dodávkach potravín?
V pondelok vraj hrozia na Slovensku výpadky v zásobovaní surovinami či potravinami. Podľa stanoviska Potravinárskej komory Slovenska (PKS) je dôvodom povinnosť opätovného testovania tých pracovníkov, ktorí sa pohybujú v rámci červených a zelených okresov. Pretože platí, že pokiaľ nebudú otestovaní, bude pre nich platiť zákaz vychádzania.
Potravinári rešpektujú prijaté opatrenia vlády, PKS však upozorňuje na to, že vláda nevytvorila pre pracovníkov logistiky včas vhodné podmienky a teraz je už neskoro. Výrobcovia zo zelených okresov majú zatiaľ možnosť zabezpečiť proces testovania pre svojich zamestnancov až od 9. novembra. PKS upozorňuje, že sa tento stav týka stoviek zamestnancov, napríklad vodičov nákladnej dopravy zabezpečujúcich rozvoz surovín, tovaru a zvoz živých zvierat, servisných či iných špecializovaných pracovníkov.
V pondelok hrozia výpadky v zásobovaní surovinami či potravinami
Dôchodcovia bez dôchodku v rukách
Na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa obrátili viacerí dôchodcovia. Sťažujú sa na prísny zákaz vychádzania, pre ktorý si nemôžu vyzdvihnúť na pobočkách Slovenskej pošty svoje dôchodky. Stredisko sa preto rozhodlo apelovať na vládu a na Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, aby sa týmto problémom zaoberali.
Dôchodcom nad 65 rokov bolo ešte pred prvým kolom celoplošného testovania odporúčané nezúčastniť sa na ňom, ak sa budú v nasledujúcich dňoch sami izolovať. Vyhláška ÚVZ však ustanovuje výnimku na zákaz vychádzania len na cestu v nevyhnutnom rozsahu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť. Cesta na poštu a následná návšteva miesta poskytujúceho poštové služby však do tejto výnimky nepatria.
Viacerí dôchodcovia sa nevedia dostať k svojim dôchodkom na pošte
Ombudsmanka upozorňuje na nerovnosť
Výška materského pre hasičov, policajtov, príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže či vojakov je nižšia ako v prípade rovnako alebo podobne zarábajúcich zamestnancov v iných povolaniach. Upozornila na to ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá sa na základe tohto nerovnakého prístupu k materskému pre príslušníkov záchranných a bezpečnostných zložiek obracia na Ústavný súd SR.
Ministerstvo vnútra odmietlo návrh ombudsmanky na zmenu s argumentom, že by tak mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnostných záujmov. Ombudsmanka s tým však nesúhlasí. Dosiahnuť porovnateľnú výšku dávky by bolo podľa M. Patakyovej možné len vtedy, ak by sa príslušníci zborov popri povinnom nemocenskom poistení v osobitnom systéme sociálneho zabezpečenia dali ešte dobrovoľne pripoistiť vo všeobecnom systéme sociálneho zabezpečenia. Následkom by však bolo „nepomerne vyššie odvodové zaťaženie". To ale ombudsmanka za ústavne konformné riešenie nepovažuje.
K výške materského príspevku sa pristupuje dvojakým metrom
Prvé plošné testovanie v Británii je v Liverpoole
Prvé anglické mesto začalo s plošným testovaním. Ide o prvý takýto projekt v Británii. V polmiliónovom Liverpoole je nasadených približne 2-tisíc príslušníkov armády. Testovacie miesta sa nachádzali na rôznych lokalitách v meste vrátane domovov sociálnych služieb, škôl, univerzít a pracovísk. Ľudia sa mohli objednať aj on-line. Každý, kto žije, študuje alebo pracuje v Liverpoole, sa mohol prísť dať otestovať. Podstúpiť PCR alebo antigénový test mohli aj ľudia bez symptómov.
Podľa britského premiéra Borisa Johnsona by vláda mohla v prípade úspechu plošného testovania dodať milióny testov aj do ďalších miest v krajine. Počet nakazených pripadajúci na 100-tisíc obyvateľov je v Liverpoole jeden z najvyšších v Británii. Platia tam najprísnejšie opatrenia.