Generálnou prokuratúrou na Marcela Slávika
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR v prípade Marcela Slávika a jeho združenia. Podľa R. Sulíka mal M. Slávik nezmyselnými podmienkami a požiadavkami zdržiavať proces výstavby a spôsobovať tým problémy developerom. Za ich stiahnutie údajne žiada sponzorské príspevky pre svoju organizáciu. Na tlačovej konferencii zároveň šéf SaS vyzval ďalších staviteľov, aby sa naňho s podobnými informáciami o nekalých praktikách obrátili.
Trestné oznámenie podáva R. Sulík v piatich konkrétnych prípadoch. M. Slávik sa má podľa tvrdení ministra skrývať za „akože“ environmentálne otázky a zahlcovať úrady papiermi, pričom mu podľa R. Sulíka ide len o peniaze, ktoré vyberá pre svoje združenie, v ktorom dokonca jeho meno ani nefiguruje. Minister sa taktiež vyjadril, že nevyzerá dobre, že je M. Slávik v tíme poradcov vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina) pri vytváraní nového stavebného zákona. „Na druhej strane, verím, že je to z takého dôvodu, ako keď softvérové firmy zamestnávajú hekerov, aby ich softvéry, ktoré vyrábajú, boli bezpečnejšie,“ dodal R. Sulík.
R. Sulík podáva trestné oznámenie proti poradcovi vicepremiéra Holého, aktivistovi M. Slávikovi
Bublina finančného trhu?
Cena digitálnej meny bitcoin prudko klesla. Znížila sa o desatinu a dostala sa tak pod 32-tisíc dolárov. Investori sa obávajú možnej regulácie kryptomien zo strany novej americkej vlády. Agentúra Reuters však poukazuje najmä na silnejúce obavy z toho, že sa bitcoin stáva jednou z bublín finančného trhu.
Nastupujúca americká ministerka financií Janet Yellenová pri vystúpení v Senáte upozornila na to, že kryptomeny sa môžu využívať pri nezákonnej činnosti. „Myslím, že by sme mali posúdiť možnosti, ako ich použitia obmedziť a uistiť sa, aby nedochádzalo k praniu špinavých peňazí,“ dodala. Joseph Edwards z maklérskej spoločnosti Enigma Securities však považuje prepad tejto digitálnej meny za dočasný. Bitcoin v poslednej dobe ťažil hlavne z dopytu zo strany väčších investorov.
Bitcoin prudko oslabil, investori sa obávajú regulácie v USA
Druhá vlna aj v nezamestnanosti
Miera nezamestnanosti už štvrtý mesiac po sebe rastie. Prekonala aj úroveň z júla 2020, keď dosiahla svoje maximum po prvej vlne pandémie nového koronavírusu. V decembri 2020 dosiahla celková miera nezamestnanosti na Slovensku úroveň 8,4 percenta. Počet nezamestnaných teda narástol zhruba o 3 500 osôb. Podľa analytikov Úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) dáta ukazujú, že druhá vlna pandémie zvyšuje počty ľudí bez práce.
„Počet nezamestnaných pokračoval v raste. V decembri, po prechodnom novembrovom poklese, vzrástol počet novo zaevidovaných uchádzačov o zamestnanie,“ komentovali analytici ÚMS. „Okrem pokračujúcich reštriktívnych obmedzení by sa mali odraziť v pokračujúcom raste počtu nezamestnaných v 1. štvrťroku aj viaceré ohlásené hromadné prepúšťania,“ predpovedajú analytici ÚMS.
Druhá vlna pandémie koronavírusu zvyšuje počty ľudí bez práce
Potravinový dôsledok brexitu
Britská provincia Severné Írsko má problémy s dodávkami potravín. Dotklo sa to aj obchodov, ktoré vlastní najväčší britský maloobchodný reťazec Tesco. Príčin sa zdá byť hneď niekoľko. Zatiaľ čo Simon Coveney, minister zahraničných vecí susedného Írska, tvrdí, že je to dôsledok brexitu, jeho severoírsky kolega Brandon Lewis to pripisuje pandémii nového koronavírusu. So supermarketmi, ktoré majú ťažkosti, zriadila britská vláda špeciálny tím na spoluprácu.
„Regály (severoírskych) supermarketov boli pred Vianocami plné a teraz sú tu problémy, pokiaľ ide o dodávateľské reťazce, a to je jednoznačne záležitosť brexitu,“ povedal S. Coveney pre írsku televíziu ITV. B. Lewis s ním však nesúhlasil. Podľa neho sú prázdne police v obchodoch v Severnom Írsku a tiež naprieč celou Britániou spojené s ochorením Covid-19. Menší maloobchodníci sa obávajú, že problémy potrvajú aj niekoľko mesiacov.
Severné Írsko má problémy s dodávkami potravín do obchodov po brexite
Joe Biden podpísal významné dekréty
Víťaz prezidentských volieb z 3. novembra minulého roka Joe Biden do úradu oficiálne nastúpil 20. januára. Už v nasledujúci deň podpísal 15 výkonných nariadení, ktoré sa týkali okrem boja proti novému koronavírusu aj ochrany klímy, imigrácie či ekonomickej situácie v krajine. Biden naznačil, že chce voči migračnej politike zaujať zásadne odlišný prístup než jeho predchodca. Úradovanie začal okrem iného aj zrušením zákazu vstupu do krajiny pre ľudí z prevažne moslimských krajín a zablokoval i financovanie výstavby múru na hraniciach s Mexikom.
Nový prezident USA Joe Biden taktiež podpísal len niekoľko hodín po uvedení do úradu nariadenie, ktorým zrušil proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). „WHO je rodina štátov a všetci sme radi, že USA v tejto rodine zostávajú,“ uviedol imunológ a hlavný odborník Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci. Okrem toho sa Spojené štáty plánujú pripojiť k programu COVAX – mechanizmu WHO, ktorého cieľom je zaistiť prístup k očkovacím látkam proti chorobe Covid-19 aj tým chudobnejším krajinám.