Pandemický plán na druhú
Koaličná strana SaS predstavila protipandemický plán Semafor. Hovorí v ňom o opatreniach, pravidlách a odporúčaniach pre celé Slovensko. Taktiež zohľadňuje situáciu v regiónoch. Spomína plán testovania, rieši cezhraničný režim či odškodnenie zatvorených alebo obmedzených prevádzok. ,,Základnou myšlienkou je rozlišovať medzi málo nakazenými regiónmi a veľa nakazenými," priblížil v úvode Sulík.
Ako naň reagoval zadávateľ ,,domácej úlohy” Igor Matovič? ,,Sulíkov plán je cestou do pekla,” komentoval premiér. Na pandemickom pláne pracuje aj vláda. Podľa Matoviča Sulíkov plán nedáva odpoveď na to, čo mu zadal. Taktiež a tvrdí, že nepriniesol nič nové. „Okopíroval niečo z Česka, niečo z ministerstva zdravotníctva a urobil kompilát," povedal. Taktiež sa vyjadril, že ďalšie kolo testovania už určite nebude dobrovoľné. Zhodnotil, že by to boli len vyhodené peniaze. Strana SaS však avizovala, že ďalšie celoplošné testovanie na celom Slovensku nepodporí.
Sulík si splnil domácu úlohu. Predstavil plán Semafor zdravia
Matovičovo ultimátum
Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR pokračovali vo vypočúvaní kandidátov na generálneho prokurátora (GP). Parlament z nich zvolí šéfa na schôdzi naplánovanej tento týždeň. I. Matovič však v odpovedi na otázku, ako by sa zachoval, ak by kandidát prešiel s podporou opozície, vyslovil jasné ultimátum. Ak by sa niektorá vládna strana dohodla s opozíciou a zvolili spoločne kandidáta na GP, hnutie OĽaNO by vystúpilo z koalície.
Koalícia sa zatiaľ nedohodla na tom, koho by volila za kandidáta na generálneho prokurátora. Šéfka Za ľudí, Veronika Remišová, by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene. Podpredseda poslaneckého klubu Sme rodina Miloš Svrček pripúšťa, že parlament nemusí zvoliť GP v prvom kole. Prvé kolo podľa neho môže ukázať prijateľného kandidáta, ktorý by sa mohol zvoliť v druhom kole.
OĽANO vystúpi z koalície, ak sa niektorá strana dohodne s opozíciou a zvolí GP, uviedol premiér
Frekvencie za milióny
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb ukončil elektronickú aukciu na prideľovanie frekvencií. Mobilní operátori si vysúťažili všetky frekvencie pre 5G (mobilná sieť piatej generácie). Vo výberovom konaní boli pridelené všetky ponúkané frekvenčné bloky. Štát za frekvencie získal viac ako sto miliónov eur.
Najdôležitejšie frekvencie si rozdelili spoločnosti Orange Slovensko, ďalej operátor O2 Slovakia zo skupiny O2 Czech Republic, ako aj spoločnosť Slovak Telekom, ktorá je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom. Predané frekvencie z pohľadu Úradu zohrajú dôležitú úlohu pri budúcom budovaní nových 5G sietí, ako aj pri ďalšom technologickom rozvoji či inovácii mobilných komunikácií na Slovensku.
Štát predal frekvencie mobilným operátorom za 100 miliónov eur
Reformou k transparentnosti
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) predstavila reformu súdnej mapy. Reformné kroky by mali podľa ministerky viesť k zníženiu korupčných väzieb v súdnictve. Medzi hlavné ciele patrí zlepšenie kvality rozhodnutí súdov či zameranie sa na špecializáciu sudcov. Počíta aj s reorganizáciou súdov, ktorá sa má dotknúť najmä súdov prvého i druhého stupňa. Má sa tiež vyčleniť správna agenda zo všeobecného súdnictva.
Na Slovensku by mali po reforme pôsobiť štyri špecializované skupiny sudcov - občianski, obchodní, trestní a správni. Zmeny by mali nastať aj v počte krajských odvolacích súdov. Doterajší počet osem by mal byť nahradený tromi obvodmi odvolacích súdov. Ministerka dúfa, že novo zavedené reformy zrýchlia a zefektívnia súdny proces. Najvyšší súd SR, Ústavný súd SR a Špecializovaný trestný súd majú zostať bez zmeny.
Reforma súdnej mapy má zvýšiť kvalitu a transparentnosť rozhodnutí súdov
Rekordný dlh
Slovensko vyjde z koronakrízy s rekordným dlhom. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) totiž vlády v dobrých časoch nedodržiavali rozpočtové ciele. RRZ zdôraznila, že pandémia so sebou priniesla recesiu a rast dlhu. „Každá ekonomická kríza vystavuje účet za to, ako sa verejné financie spravovali v dobrých časoch," podotkla.
Poukázala aj na to, že obdobie od roku 2013 do roku 2020 bolo obdobím tých lepších časov. Napriek tomu však päť zo siedmich rokov skončilo s vyšším deficitom, ako sa plánovalo v rozpočte. Ak by vlády v dobrých časoch dodržiavali vlastné rozpočtové ciele, do súčasnej koronakrízy mohli ísť verejné financie s dlhom nižším takmer o desať percentuálnych bodov. RRZ upozornila, že keďže sa tak nestalo, Slovensko vyjde z koronakrízy, na rozdiel od Českej republiky, horšie.