Politická jednota Maďarov na Slovensku

Mimoparlamentné strany SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť podpísali vo štvrtok v Komárne deklaráciu o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Na spolupráci sa už predbežne dohodli pred dvomi týždňami v Bratislave.

K spolupráci pristúpili strany po tom, ako sa ani jedna nedostala v tohtoročných februárových parlamentných voľbách do Národnej rady SR. SMK je už niekoľko volebných období mimo parlamentu, Most-Híd z neho vypadol a Spolupatričnosť v ňom nikdy nebola.

„Podpísanie deklarácie je ďalším dôležitým krokom pri vytvorení jednoty,“ zdôraznil predseda SMK Krisztián Forró. Dodal, že cieľom je zachovanie maďarskej komunity na Slovensku.

Strany sa podľa predsedu Mostu-Híd Lászlóa Sólymosa musia do konca roka dohodnúť, ako pritiahnuť späť ľudí, ktorí sa od nich odvrátili. Podľa neho je kľúčové osloviť voličov programom, ktorý bude riešiť ich problémy. „Na hospodársky rozvoj regiónov a kultúry a na všetko, čo je potrebné na to, aby v 21. storočí bolo dobré žiť v tejto krajine bez ohľadu na to, či ste Maďar, Slovák, Róm alebo Rusín,“ uzavrel.

Poslanci apelujú za verejné podujatia

Poslanci Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS), Radovan Kazda (SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) podali vo štvrtok podnet hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi na prehodnotenie plánovaných septembrových opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia koronavírusu, ktoré sa týkajú obmedzenia hromadných podujatí. Navrhujú tieto opatrenia upraviť tak, aby zodpovedali zákonným a ústavným požiadavkám a neobmedzovali základné práva a slobody nad nevyhnutný rozsah.

Poslanci poukazujú na to, že konzílium odborníkov 13. augusta avizovalo v rámci opatrení proti šíreniu nového koronavírusu plán uplatniť zákaz organizovania všetkých interiérových podujatí po 23.00 h s výnimkou svadieb.

„Takýto všeobecný zákaz by mohol vážne poškodiť predovšetkým filmové či divadelné predstavenia, pričom nevidíme legitímny dôvod, prečo by sa nemohli tieto podujatia so sediacim obecenstvom konať aj po 23:00 h, samozrejme, za dodržania hygienických opatrení,“ uviedol Ondrej Dostál.

Hlavného hygienika poslanci upozornili na znenie ústavy, podľa ktorej možno obmedziť základné práva a slobody len zákonom, ktorý je v súlade s ústavou. Poukazujú tiež na súdne

rozhodnutia z Česka, Rakúska, Nemecka či Portugalska, ktorými súdy zrušili niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu pre ich protiprávnosť.

Navaľnyj pil čaj, je v kóme

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorého vo štvrtok údajne otrávili, upadol do kómy. Podľa jeho hovorkyne Niny Jarmyšovej, leží v nemocnici v sibírskom meste Omsk a jeho stav je vážny.

Lietadlo s politikom núdzovo pristálo v Omsku, kde ho následne previezli do nemocnice. Podľa hovorkyne A. Navaľného pravdepodobne otrávili neznámou toxickou látkou, ktorá bola primiešaná v čaji. Ruský aktivista pil tento čaj na letisku pred odletom a podľa N. Jarmyšovej to bolo jediné, čo ráno skonzumoval. Toxín sa podľa lekárov zrejme do tela vstrebal rýchlejšie vďaka horúcemu nápoju. Diagnózu zatiaľ nezverejnili.

Hovorkyňa v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vyjadrila presvedčenie, že štvrtkové otrávenie Alexeja Navaľného má spojitosť s kampaňou pred septembrovými regionálnymi voľbami. Opozičný politik bol už v minulosti obeťou policajnej šikany a vyhrážania.

Dillí sa pomaly blíži ku kolektívnej imunite

Takmer tretina obyvateľov indického hlavného mesta Naí Dillí prišla do kontaktu s novým druhom koronavírusu a vytvorila si naň protilátky. Vyplýva to zo štúdie indického rezortu zdravotníctva zverejnenej vo štvrtok. Prieskum pre štúdiu uskutočnili prvý augustový týždeň na vzorke 15-tisíc obyvateľov.

„V druhom sérologickom prieskume sa zistila 29,1-percentná prevalencia,“ povedal Satyendra Jain, regionálny minister zdravotníctva. To podľa jeho slov znamená, že protilátky má v Naí Dillí 5,8 milióna ľudí.

Štúdia odhaľuje, že vírus je v Naí Dillí omnoho rozšírenejší, než naznačuje počet potvrdených prípadov. V indickej metropole potvrdili od začiatku pandémie 151 904 prípadov infekcie, čo je menej ako jedno percento z celkovej zhruba 20-miliónovej populácie. Podľa obdobnej prvej štúdie zhotovenej v júli prišlo do kontaktu s novým koronavírusom 23,48 percenta obyvateľov Naí Dillí.

Washington a Peking sa vracajú za rokovací stôl

USA a Čína budú v najbližších dňoch pokračovať v obchodných rokovaniach. Predstavitelia najväčších ekonomík sveta sa dohodli, že sa v priebehu niekoľkých dní vrátia za rokovací stôl, aby zhodnotili pokrok prvej fázy obchodnej dohody. Pôvodne bolo pokračovanie obchodných rokovaní naplánované na minulú sobotu, tie sa však posunuli.

Prvú fázu obchodnej dohody podpísali obe strany v januári. Dohoda prerušila obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami, v poslednom čase sa však vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom opäť narušili v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

V rámci dohody sa Čína napríklad zaviazala v priebehu dvoch rokov zvýšiť nákup tovarov a služieb z USA minimálne o 200 miliárd dolárov v porovnaní s rokom 2017. Pekingu sa to zatiaľ nedarí plniť. Jednou z príčin je aj pandémia nového koronavírusu, ktorá znížila čínsky dopyt