Pandemická situácia sa zhoršuje
Vláda schválila návrh pandemickej komisie aj sprísnenie Covid automatu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že situácia sa na Slovensku ani po niekoľkých týždňoch zákazu vychádzania nezlepšila. Minister to pripísal predovšetkým britskej mutácii nového koronavírusu. Zákaz vychádzania teda bude platiť aj naďalej.
Od pondelka 8. februára sa na Slovensku opäť zmenia opatrenia. Ak počet hospitalizovaných v nemocniciach neklesne pod 3-tisíc, Slovensko nebude môcť prejsť z čiernej do miernejšej – bordovej fázy. Pacientov je momentálne 3 626.
Ak budú mať rodičia negatívny test, žiaci prvého stupňa a škôlkari budú môcť ísť do školy. Do škôl sa vrátia aj žiaci posledných ročníkov stredných škôl, podmienkou je však otestovanie. Ak to podmienky práce dovoľujú, práca z domu bude povinnosťou. Test bude potrebný aj pri pobyte v prírode. Vláda taktiež predĺžila karanténu na 14 dní.
Časť žiakov sa už od pondelka vráti do školských lavíc
NAKA upriamila pozornosť na Žigu
Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala na celom území Slovenska zaisťovaciu akciu s krycím názvom Drevo. V rámci nej zasahovala v objekte bratislavského hotela Aston, ktorý je sídlom spoločnosti Taper. Tá má byť rodinným podnikom bývalého ministra hospodárstva, súčasného poslanca a člena predsedníctva strany Hlas-SD Petra Žigu.
Na kauzu Žigovej spoločnosti upozorňovali ešte v roku 2017 viaceré médiá. Pri vykonanej kontrole sa vtedy našli v účtovníctve nezrovnalosti. Firma sa však voči zisteným výsledkom ohradila. Vyšetrovanie malo následne aj trestnoprávne pokračovanie. Prípad mal dozorovať špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kauza sa však skončila bez konkrétnych výsledkov.
Mimoparlamentná strana Hlas-SD však verí v exministrovu nevinu. Podľa Žigovho straníckeho kolegu a poslanca Richarda Rašiho je P. Žiga v spoločnosti Taper len spoločníkom a ako verejný funkcionár nefiguruje v jej manažmente. Poslanec vyhlásil, že P. Žiga má jeho dôveru a platí prezumpcia neviny.
NAKA zasahuje vo firme exministra hospodárstva Petra Žigu
Jozefa Brhela hospitalizovali
Podnikateľ Jozef Brhel je obvinený z toho, že vytvoril spolu s bývalým šéfom finančnej správy Františekom Imreczem a podnikateľom Michalom Suchobom organizovanú skupinu, ktorej cieľom bolo profitovať z IT zákaziek na finančnej správe. Obvinený bol v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Mýtnik. V utorok ho však vo večerných hodinách hospitalizovali v ružinovskej nemocnici v Bratislave z dôvodu zlého zdravotného stavu. Zo vstupnej prehliadky pred umiestnením do cely predbežného zadržania vyplynulo, že Brhelov zdravotný stav ho neumožňuje poslať za mreže.
Jozef Brhel má údajne vážnu zdravotnú diagnózu. Zlý zdravotný stav bol však podľa slov jeho obhajcu Ľudovíta Štangloviča známy orgánom činných v trestnom konaní od počiatku. Podnikateľ vypovedal v budove Prezídia Policajného zboru v utorok takmer šesť hodín, potom ho polícia zadržala. Spáchanie skutkov, z ktorých je obvinený, však naďalej kategoricky popiera. V médiách už skôr vyhlásením avizoval, že je svoju nevinu rozhodnutý preukázať i pred orgánmi činnými v trestnom konaní.
Brhel sa mal po zadržaní zrútiť a hospitalizovali ho na psychiatrii
Záujem Slovákov o daňové raje naďalej rastie
Záujem slovenských podnikateľov o daňové raje pokračoval v raste aj v minulom roku. Aktuálne v nich sídli 5 276 spoločností vlastnených Slovákmi, čo je o 280 viac ako v roku 2019. Vyplýva to z dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company. „Kým pred viac ako piatimi rokmi sme zaznamenávali desiatky prírastkov z roka na rok, v poslednom období ide o stovky,“ zhodnotila rastúci trend analytička Bisnode A Bradstreet Company Petra Štěpánová. Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu.
Najobľúbenejším daňovým rajom sú pre Slovákov destinácie patriace Spojeným štátom americkým. Tie predvlani prvýkrát preskočili dovtedy najobľúbenejší Cyprus. „Výhody plynúce z podnikania so sídlom v USA sú pre podnikateľov enormné,“ zhodnotila najčastejšiu voľbu analytička P. Štěpánová.
Druhou najobľúbenejšou krajinou je Holandsko. Cyprus sa tak ocitol až na treťom mieste. Zaujímavý je i najväčší prírastok v počte nových spoločností, ktorý zaznamenala Seychelská republika. Vlani zaregistrovala až 208 slovenských firiem.
V daňových rajoch je viac ako 5-tisíc slovenských firiem, vedú Spojené štáty
Biden modernizuje imigračný systém
Americký prezident Joe Biden podpísal v noci na stredu tri výnosy o modernizácii imigračného systému Spojených štátov. J. Biden sa rozhodol pre preskúmanie azylovej politiky exprezidenta Donalda Trumpa a ďalších opatrení zameraných na spomalenie prílivu migrantov do USA. Bidenove výnosy zahŕňajú zriadenie pracovnej skupiny zaoberajúcej sa zjednotením rozdelených rodín migrantov či stratégiu riešenia nelegálnej migrácie na hraniciach s Mexikom.
J. Biden avizoval, že jeho migračná politika má predstavovať výrazný odklon od prístupu bývalej administratívy. Podľa súčasného prezidenta USA imigračná politika Trumpovej administratívy spôsobila chaos a zmätok.
„Nevytváram nové zákony, iba eliminujem zlé politiky," povedal prezident. „Amerika je bezpečnejšia, silnejšia a prosperujúcejšia, ak máme spravodlivý, usporiadaný a humánny imigračný systém,“ dodal. J. Biden už v prvý deň v prezidentskej funkcii avizoval, že predstaví zásadnú reformu, na základe ktorej by zhruba 11 miliónov ľudí, žijúcich v USA nelegálne, mohlo do ôsmich rokov získať americké občianstvo.