Chceme robiť dospelú politiku, tvrdí Sulík
Strana SaS vyzvala na riešenie aktuálnej situácie a odloženie sporov. Ďalej ostáva v koalícii. Slovensku by vraj nepomohlo, ak by z koalície odišla. Členovia vedenia SaS v spoločnom vyhlásení zároveň vyjadrili podporu jej predsedovi a ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Premiéra Igora Matoviča vyzývajú, aby rešpektoval dohodu v koalícii o tom, že sa partneri nebudú navzájom verejne kritizovať.
Šéf SaS dodal, že ak by aj naďalej osobné útoky zo strany premiéra pretrvávali, bude ich ignorovať. Ak by však došlo ku konfrontácii či obvineniam na základe neprávd, bude sa snažiť veci vysvetliť. „Priznám sa, že aj mňa prekvapila intenzita útokov Igora Matoviča na moju adresu. Chápem, že je pod stresom, ale veľa útokov je cez čiaru. Veľa vecí je nepravdivých,“ uviedol R. Sulík na tlačovej konferencii.
SaS ostáva v koalícii. Vyzýva Matoviča, aby dodržiaval dohodu koalície a verejne nekritizoval
Viac rizík ako benefitov, varuje SLK
Riešením pandemickej situácie okolo koronavírusu je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) nateraz lockdown. Masívne plošné testovanie si podľa nej Slovensko aktuálne nemôže dovoliť. Komora upozornila, že takéto testovanie by malo viac rizík ako benefitov. Predseda SLK Marian Kollár vidí za súčasných podmienok zmysel najmä v znížení mobility na minimum. Tvrdí tiež, že je dôležité, aby zdravotníctvo šetrilo materiálne, personálne, finančné aj psychické sily.
O aktuálnej situácii so zástupcami SLK diskutoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ocenil konštruktívny dialóg s komorou a avizoval, že sa spolu dohodli na ďalšej spolupráci. „Prácu lekárov si nesmierne vážim o to viac v týchto náročných časoch, sám som lekár a spolu s mojím tímom robíme všetko pre to, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval,“ povedal M. Krajčí.
Masívne plošné testovanie si Slovensko nemôže dovoliť, tvrdí Slovenská lekárska komora
Odvolanie Trumpa je neisté
Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v stredu schválila podanie ústavnej žaloby (impeachmentu) na dosluhujúceho amerického prezidenta Trumpa za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho stúpencov na budovu Kapitolu. V Snemovni reprezentantov majú väčšinu demokrati. D. Trump zareagoval krátkym videom, v ktorom vyzval Američanov, aby boli „jednotní“ a vyhli sa násiliu. O impeachmente sa však nezmienil.
Za Trumpovo odvolanie hlasovalo aj desať kongresmanov z Republikánskej strany. Uznať prezidenta za vinného a odvolať ho z úradu však môže až horná komora Kongresu, Senát. Tam majú, na rozdiel od Snemovne reprezentantov, miernu prevahu republikáni.
Republikánsky kongresman Dan Newhouse označil prezidentovo konanie za „neospravedlniteľné“. Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell však naznačil, že je takmer isté, že konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu neschváli. To znamená, že členovia Senátu sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Joea Bidena.
Hlasovanie o Trumpovom impeachmente rozdelilo republikánov
Koronakríza pohonom digitalizácie
Prieskum advokátskej kancelárie CMS realizovaný v strednej a východnej Európe ukázal zaujímavý trend. Vyplýva z neho, že koronakríza urýchlila investície do digitalizácie. Firmy si od nej totiž sľubujú udržanie svojej pozície na trhu. Výhodou Slovenska v oblasti digitalizácie sú kvalitní a vzdelaní odborníci, tvrdí spoločnosť.
Advokát právnickej kancelárie v Bratislave Dušan Vanek však upozorňuje, že Slovensko v digitalizácii oproti iným krajinám stále zaostáva. Aby tento rozdiel prekonalo a dostalo sa na rovnakú úroveň, musí sa podľa neho stať digitálne konkurencieschopnejším prostredníctvom technológií, ako sú 5G siete alebo využívanie umelej inteligencie. ,,Zavádzanie umelej inteligencie však vyvoláva aj rozsiahle obavy. Ide predovšetkým o možné problémy vyplývajúce z právnej zodpovednosti,“ podotkol D. Vanek. Takéto obavy v prieskume vyjadrilo 60 percent firiem.
Koronakríza urýchlila investície do digitalizácie, firmy sa chcú udržať, ukazuje prieskum
Pandémia znížila tržby Hollywoodu
Tržby amerického filmového priemyslu sa minulý rok pre koronavírusovú krízu znížili o viac ako 80 percent. Podľa agentúry Reuters utŕžil americký filmový priemysel tak málo peňazí naposledy pred 40 rokmi. Prekvapivo bola po prvýkrát finančne úspešnejšia viac historická dráma Pa paj – 800 (Osemsto) z čínskej produkcie než americké hollywoodske trháky.
Príjmy kín v Severnej Amerike sa podľa spoločnosti pre prieskum trhu Comscore prepadli na 2,2 miliardy dolárov. Ešte v predchádzajúcom roku zarobil len jeden kasový trhák Avengers: Endgame takmer 2,8 miliardy dolárov, teda viac než celé odvetvie za minulý rok. Podľa analytika z Comscore zažívajú v USA návrat autokiná. Hollywood im podľa neho môže vďačiť za to, že v Severnej Amerike vôbec nejaký obrat mal.