Majského našli na pražskej psychiatrii

Českí policajti vypátrali právoplatne odsúdeného bývalého veľkopodnikateľa Jozefa Majského v nemocnici v Prahe. Polícia si pôvodne myslela, že sa začal skrývať po tom, čo na neho vydal slovenský Najvyšší súd európsky zatykač.

Do väzby však zatiaľ nejde, keďže podľa vyjadrenia ošetrujúceho lekára nie je schopný akýchkoľvek úkonov, preto zostáva hospitalizovaný. Majského odsúdili na konci júla na deväť rokov väzenia za podvody súvisiace s nebankovými spoločnosťami Horizont Slovakia a BMG Invest.

Najvyšší súd SR sa prípadom zaoberal od marca 2016, Majský sa však opakovane nedostavoval na pojednávania a nedal súhlas, aby súd prebehol bez neho. Najvyšší súd nakoniec prípad otvoril koncom júla a svojím verdiktom potvrdil podnikateľovi 9-ročný pobyt za mrežami, ktorý mu vymeral Špecializovaný trestný súd v Pezinku v roku 2015.Majský má české občianstvo, u susedov sa zdržiaval dlhodobo.

Remišová chce územno-správnu reformu

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) nedávno v relácii Na telo plus spomenula, že časť peňazí z plánu obnovy EÚ by mala ísť na nové územno-správne členenie Slovenska. Portál Aktuality.sk v pondelok informoval, že im svoj zámer potvrdila.

„Dnes máme tritisíc obecných úradov a násobne viac komunálnych poslancov, nelogicky usporiadané okresy rôznych veľkostí, hlavne menšie obce míňajú veľkú časť rozpočtu na administratívu,“ opisuje Remišová problém. Do reformy usporiadania a financovania úradov sa podľa nej žiadna z doterajších vlád nechcela pustiť.

Zároveň to však podľa nej automaticky neznamená, že chce nejaký stupeň, napríklad župné celky, rovno rušiť. Reforma by podľa nej mala prebehnúť spájaním niektorých úradov, ktoré zabezpečujú obslužnú činnosť v obciach. Predtým však chce v spolupráci s mestami, obcami aj krajmi vyhodnotiť, kedy a kde ľudia potrebujú rôzne služby. Reformu do konca volebného obdobia by považovala za úspech.

Koaliční partneri boli z plánov ministerky prekvapení, vraj medzi nimi otvorená diskusia o tejto téme zatiaľ neprebehla. SaS však podporu takejto reformy nevylúčila, „municipalizáciu Slovenska“ si predstaviť vedia. Sme rodina sa nechcela vyjadriť, keďže sa s Remišovej plánom ešte nemali možnosť hlbšie oboznámiť.

Slovenská ekonomika začína zrýchľovať

Podľa prognózy Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ) dosiahne ekonomický pokles v druhom kvartáli tohto roka 11 percent. Znamená to zlepšenie oproti samotnému aprílu, kedy sa ekonomika medziročne prepadla až o 20 percent.

KRRZ si myslí, že naše hospodárstvo už dosiahlo svoje dno a teraz sa potupne zotavuje spolu s ostatnými krajinami eurozóny. „Indikátory sentimentu v zahraničí naznačujú prudšie zrýchlenie dopytu, avšak vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu po celom svete je oživenie neisté.“ uviedla kancelária.

Prudký prepad slovenskej ekonomiky je podľa nich spôsobený najmä poklesom zahraničného obchodu a investícií. Fiškálne opatrenia však budú podľa KRRZ naďalej brániť výraznejšiemu nárastu nezamestnanosti.

Odhad KRRZ je optimistickejší ako predpoklad Výboru pre makroekonomické prognózy z júna 2020, ktorý slovenskému hospodárstvu veštil pokles vyšší o 2,4 percenta HDP. Oficalny odhad rastu HDP za druhý štvrťrok zverejní Štatistický úrad 14. augusta.

Ministerstvo práce chce podporiť mladých

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spúšťa nové projekty na podporu nezamestnaných, cez ktoré chce rozdeliť viac ako 30 miliónov eur. Hlavnou cieľovou skupinou budú mladí ľudia do 29 rokov, ktorí si pre nedostatok praxe často ťažšie hľadajú zamestnanie.

V rámci projektu Úspešne na trhu práce dostanú zamestnávatelia, ktorí vytvoria pracovné miesto pre mladého nezamestnaného na minimálne 9 mesiacov, finančný príspevok vo výške maximálne 638,40 eura po dobu pol roka.

Zamestnávateľ zároveň musí pracovné miesto udržať minimálne v dĺžke polovice obdobia, za ktoré dostával príspevok. To znamená, že ak bude poberať príspevok 12 mesiacov, pracovný pomer musí trvať najmenej rok a pol. Od 20. júla tiež budú môcť zamestnávatelia požiadať o príspevok na mzdu a zaškolenie mladých ľudí, ktorých plánujú zamestnať.

Štát tiež prispeje 3 500 eur mladým bez práce, ktorí chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Musia sa však zaviazať, že budú svoju činnosť vykonávať minimálne jeden rok. Cez projekt Reštart pre mladých zas budú môcť požiadať úrad práce o finančný príspevok k mzde, ak si sami nájdu zamestnanie. V takom prípade by dostávali prvých šesť mesiacov 126,14 eura mesačne, ďalších šesť mesiacov 63,07 eura mesačne.

Irán zatajoval počet obetí koronavírusu

Z údajov iránskej vlády, ktoré britskej televízii BBC zaslal anonymný whistleblower, vyplýva, že počet ľudí, ktorí v krajine zomreli na symptómy ochorenia Covid-19, je takmer trikrát vyšší ako oficiálny počet obetí, ktorý nahlásilo ministerstvo zdravotníctva. To, že vláda priamo disponovala vyššími údajmi, naznačuje, že sa snažila závažnosť pandémie zatajiť.

Záznamy vlády tiež ukazujú vyššie číslo pozitívne testovaných pacientov. Kým vláda vedela o 451-tisíc nakazených, ministerstvo zdravotníctva nahlásilo iba 278-tisíc prípadov. Medzi prvým prípadom, o ktorom vláda vedela, a potvrdením pandémie v krajine ubehol takmer mesiac a zomrelo 52 ľudí.

Niekoľko doktorov a štatistikov sa snažilo na nezrovnalosti v oficiálnych údajoch upozorniť a dokonca vytvárali alternatívne odhady. Zdroj informácie pre BBC uviedol, že chcel odkryť pravdu a ukončiť politické hry s pandémiou.

Práve politická motivácia pravdepodobne nútila Irán skrývať pandémiu. Jej začiatok sa prekrýval s výročím iránskej revolúcie a parlamentnými voľbami, čo boli možnosti pre vládu, aby demonštrovala svoju popularitu. Krajina tiež za sebou mala násilné potláčanie protestov a zostrelenie civilného lietadla v reakcii na zavraždenie Gásema Solejmáního, nemusela mať preto záujem ďalej prichádzať o dôveru vlastných občanov.