Ďalší rekord: číslo nakazených prekonalo 2 000
Slovensko v piatok zaznamenalo doterajší rekord v počte nakazených novým typom koronavírusu. Laboratória vykonali 14 010 testov, z ktorých bolo 2 075 pozitívnych. Vyliečených z nákazy je však ďalších 256 pacientov a počet úmrtí zostáva na čísle 71. Nákaza sa podľa Úradu verejného zdravotníctva šíri najmä kontaktom s pozitívnou osobou, ako aj v rodinách či na pracoviskách.
Nemocnice aktuálne hlásia 540 hospitalizácií, z ktorých potvrdené ochorenie sa týka 464. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti z toho leží 18 osôb a pľúcnu ventiláciu potrebuje 51 pacientov. Už 7 182 osôb prekonalo na Slovensku ochorenie Covid-19. Počet pozitívne testovaných počas obidvoch vĺn pandémie je 26 300 z 594 245 testov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 19 047.
Padol ďalší rekord. V počte nakazených sme prekonali dvojtisícovú hranicu
Slovenskému zdravotníctvu hrozí kolaps
Aktuálne je nakazených 683 zdravotníkov. Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie Covid-19. Denný priemer stúpol na 9 411 testov. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Situácia bude zlá. To sa zo dňa na deň zastaviť nedá,“ komentoval.
Nové protipandemické opatrenia, ktoré sú v platnosti od 15. októbra, prišli neskoro. Vyhlásil to riaditeľ odboru zdravotníctva na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a lekár kraja Tomáš Szalay. Podľa jeho slov je možné, že Slovensko upadne do kolapsu celého zdravotného systému. Taktiež tvrdí, že ak aktuálne opatrenia začnú fungovať, denný počet nakazených bude približne 5-tisíc.
Kým sa 11. septembra na pandemickej komisii odsúhlasil návrh sprísnenia vtedajších opatrení, nákaza sa šírila a ohniská na Orave, v Bardejove a inde v krajine začali „horieť“.
T. Szalay tiež konštatuje, že zdravotný systém čaká kolaps, nakoľko nebude možné poskytnúť starostlivosť iným pacientom, ako postihnutým ochorením Covid-19. „Nebudeme mať ani dostatok umelých pľúcnych ventilácii. To nehovorím o situácii, že časť zdravotníckych pracovníkov sa dokáže nakaziť v práci či mimo nej, a tým pádom vypadnú z procesu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Možno by nejaké lôžka či ventilátory aj boli, ale už ich nebude mať kto obsluhovať,“ uviedol. Upozornil na scenár, kedy sa lekári ocitnú pred dilemou, koho na ventiláciu pripojiť a koho z nej odpojiť.
Sprísnené opatrenia boli prijaté neskoro, zdravotníctvu hrozí kolaps
Matovič v Bruseli rokoval s nemeckou kancelárkou
Premiér SR Igor Matovič počas druhého dňa na summite EÚ v Bruseli rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Témou stretnutia bol európsky rozpočet a pandémia koronavírusu. I. Matovič informoval o stretnutí prostredníctvom sociálnej siete.
,,Nemecko a Slovensko sú blízki európski partneri. Politicky aj ekonomicky. Dôverujeme, že ako aktuálne predsedníctvo nájdu s europarlamentom dobrý kompromis pri celom balíku európskeho rozpočtu. Majú našu plnú podporu,“ napísal.
V piatok sa na summite európski lídri zaoberali otázkami zahraničnej politiky a hodnotením situácie okolo druhej vlny šírenia sa koronavírusu. Po návrate zo summitu na Slovensko sa premiér vyjadril, že krajiny EÚ nechcú dohodu so Spojeným kráľovstvom o budúcich vzťahoch za každú cenu. Taktiež konštatoval, že boj s pandémiou ochorenia Covid-19 musí byť koordinovaný.
Nemecko a Slovensko sú blízki európski partneri, hovorí Matovič po stretnutí s Merkelovou
Remdezivir a iné lieky sú proti covidu zrejme neúčinné
Látky remdezivir, hydroxychlorochín, lopinavir, ritonavir a interferon majú zrejme zanedbateľný alebo žiadny účinok na priebeh ochorenia Covid-19 a na úmrtnosť pacientov nakazených koronavírusom. Vyplýva to z doteraz najväčšej, randomizovanej a kontrolovanej klinickej štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnil zdravotnícky portál medRxiv.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) konštatuje, že výskum, ktorý trval 6 mesiacov eviduje „nezvratné dôkazy“ o tom, že podávanie uvedených liekov malo len malý alebo žiadny účinok na úmrtnosť počas sledovaných 28 dní a na celý proces ochorenia Covid-19 u hospitalizovaných pacientov. Podávané lieky podľa výskumníkov nezvýšili šancu pacientov na prežitie, dokonca vôbec neovplyvnili nutnosť ich napojenia na pľúcnu ventiláciu či dĺžku ich pobytu v nemocnici. „Je to, samozrejme, sklamanie,“ cituje televízia al-Džazíra docentku katedry mikrobiológie a imunológie na Georgetownskej univerzite Julie Fischerovú. „Všetci by sme radi našli už existujúci liek, ktorý je bezpečný a účinný. Bohužiaľ, v tom prípade táto štúdia naznačuje, že remdezivir tieto vlastnosti nikdy nemal.“
Remdezivir a iné lieky sú proti ochoreniu Covid-19 zrejme neúčinné, tvrdí štúdia WHO
Slováci nemajú peniaze na dovolenku, či nečakané výdavky
Viac ako tretina obyvateľov Slovenska si nemôže dovoliť týždennú dovolenku a čeliť nečakaným výdavkom. „Najčastejším problémom Slovákov v oblasti výdavkov je skutočnosť, že si nemôžu dovoliť zaplatiť raz ročne týždeň dovolenky mimo domu. V minulom roku to priznalo až 37,3 percent obyvateľov SR,“ uvádza sa v správe zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. Ďalším problémom je neschopnosť zaplatiť mäsité jedlo každý druhý deň, čo sa týka 12,3 percenta populácie.
„Počet a podiel ľudí, ktorí uvádzajú tri najčastejšie nedostatky, však medziročne klesol a klesá aj z dlhodobého hľadiska. Problém zaplatiť týždňovú dovolenku mimo domova raz ročne mala pred desiatimi rokmi ešte viac ako polovica obyvateľstva, teraz je to už len necelých 38 percent populácie,“ poznamenal riaditeľ odboru štatistickej životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha.
Horšie ako Slováci sú na tom s dovolenkami už len Taliani, či Chorváti. Na kúpu osobného auta vlani nemala na Slovensku dostatok financií každá desiata domácnosť.