V Boltonovej knihe je Trump sebecký narcis

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží zastaviť vydanie knihy s názvom „Miestnosť, kde sa to stalo“, ktorú napísal Trumpov bývalý poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton. V titule, ktorý má vyjsť v utorok 23. júna, Bolton vykresľuje prezidenta ako niekoho, koho rozhodnutia vo funkcii boli podriadené sebeckej túžbe po znovuzvolení.

Média už stihli zverejniť úryvky z knihy. Podľa nich mal Trump žiadať čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu pomohol vyhrať tohtoročné voľby, vyhlásiť, že zriadenie pracovných táborov pre Ujgurov v Číne bola „správna vec” alebo sa zastávať vojenskej intervencie do Venezuely. Trump všetky obvinenia poprel a uviedol, že kniha je „zložená z klamstiev“.

Americké ministerstvo spravodlivosti požiadalo sudcu, aby na piatkovom pojednávaní zastavil vydanie knihy, pretože prišlo skôr, ako mohla byť riadnym spôsobom preverená. Titul má obsahovať utajené informácie, ktorých zverejnenie by mohlo podľa rezortu spravodlivosti závažne ohroziť národnú bezpečnosť.

Podľa expertov je však malá pravdepodobnosť, že žaloba uspeje. Vydavateľstvo Simon & Schuster, ktoré dielo vydáva, obvinenia odmietlo a na margo obžaloby uviedlo, že ide o „ľahkomyselnú, politicky motivovanú zbytočnosť“.

Rekreačné poukazy by mohol preplácať štát

Generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu Radúz Dula predstavil návrh zmeny poskytovania rekreačných poukazov. Po novom by ich nemuseli hradiť firmy, ale štát. V súčasnosti môže zamestnanec využiť rekreačný poukaz v hodnote najviac 500 eur za rok, pričom zamestnávateľ uhradí z využitej sumy 55 percent, zvyšok si dopláca zamestnanec sám.

Poskytovanie rekreačných poukazov je povinné pre zamestnávateľov, ktorí majú 49 a viac zamestnancov. Pre menších zamestnávateľov je program dobrovoľný. Súčasný model presadil v roku 2019 vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko.

Keďže podnikanie v oblasti cestovného ruchu tvrdo zasiahli obmedzenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, nebude štát poukazy rušiť, ale presunie jeho financovanie na seba. „Keď poukazy využije 450-tisíc zamestnancov, tak štát zachráni 20 až 30-tisíc pracovných miest,“ tvrdí Dula.

O túto pomoc žiadal Zväz cestovného ruchu SR už začiatkom júna, spolu s politikami ako sú zníženie DPH na stravovacie služby či flexibilná možnosť čerpať dotácie, ktoré štát dáva oblastným organizáciám cestovného ruchu.

Merkelová: EÚ by mala zjednotiť svoje názory

 „Dramatické globálne dôsledky pandémie si vyžadujú, aby Európa prevzala viac globálnej zodpovednosti,“ povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok na pôde národného parlamentu. Prišla tam oznámiť poslancom priority predsedníctva Nemecka v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla.

Dôležité podľa nej je, aby Európa zaujala vo svete silnejšie postavenie a zastávala na medzinárodnej scéne hodnoty ľudskej dôstojnosti, slobody a demokracie, najmä v opozícii proti autoritatívnej Číne. Vo vzťahu k nej by mala EÚ podľa Merkelovej jednotne presadzovať svoje názory na témy ako ochrana klímy, ľudské práva alebo budúcnosť Hongkongu.

Nemecké predsedníctvo v druhom polroku 2020 chce podľa vlastných slov využiť na posilnenie odolnosti EÚ i jej schopnosti zvládať ďalšie výzvy. Pandémia podľa nej ukázala zraniteľnosť Európy. „Naším spoločným cieľom teraz musí byť túto krízu zvládnuť spoločne, udržateľne a s pohľadom do budúcnosti. A presne to bude hlavným motívom nášho predsedníctva v Rade EÚ,“

Zároveň by chcela dosiahnuť dohodu o fonde obnovy ešte do letných prázdnin. Podporu členským štátom vníma ako prostriedok proti radikálom, ktorí chcú Úniu rozdeľovať.

Brusel odobril pomoc pre Hornonitrianske bane

Európska komisia vo štvrtok schválila podporu slovenskej vlády pre Hornonitrianske bane Prievidza. Pomoc v hodnote 9,6 milióna eur poskytnutá formou verejnej podpory má byť spolufinancovaná zo štrukturálnych fondov EÚ a bude slúžiť na zmiernenie sociálnych dopadov zavárania baní v Handlovej a Novákoch.

Tie majú ukončiť svoju činnosť v roku 2023. Štát bude spoločnosti preplácať výdavky na priemerné platy prepustených zamestnancov, ktorí budú aj po zatvorení baní môcť zostať na výplatnej páske firmy po dobu šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia sa budú môcť zúčastňovať rekvalifikačných kurzov. Celkovo by im opatrenie malo uľahčiť nájdenie novej práce.

Európsku komisiu zaujímalo najmä to, či je plánované opatrenie v súlade s únijnými pravidlami o štátnej pomoci, ktoré umožňujú členským štátom zmierňovať sociálne dopady vyplývajúce zo zatvárania nekonkurencieschopných uhoľných baní, po odobrení môže byť politika zavedená.

Nákaza v Pekingu je už údajne pod kontrolou

Ohnisko epidémie nového koronavírusu v Pekingu je pod kontrolou a v nasledujúcich dňoch by malo dôjsť k zníženiu nových prípadov. Informoval o tom odborník na verejné zdravie z čínskeho Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb Wu Cun-jou. Podobným novým ohniskám nie je podľa neho možné zabrániť, toto však bolo nečakane veľké.

Dôvodom veľkosti nového epicentra je jeho výskyt na najväčšom pekinskom trhovisku, kde pracujú tisíce ľudí. Minulý týždeň bolo v meste pozitívne testovaných 158 osôb. Podľa Wua sa najprv infikovali pracovníci v sekcii s morskými plodmi, od nich sa vírus rozniesol po celom trhu.

Miestna administratíva opätovne zaviedla niektoré epidemiologické opatrenia, takmer 30 obytných komplexov bolo uzavretých do karantény. Testované boli aj importované tovary v celej krajine, čo však žiadne pozitívne prípady neodhalilo.

Lety z pekinského letiska boli zrušené, metropola sa tiež odrezala od mestskej a autobusovej dopravy do zvyšku krajiny. Všetci ľudia, ktorí chcú Peking opustiť, musia predložiť negatívny test na koronavírus.