Prichádzajúci do SR by mali ísť do karantény
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) informoval, že od pondelka 15. Februára by mali všetci cestujúci, ktorí prichádzajú z akejkoľvek krajiny, povinne nastúpiť do 14-dňovej karantény. Ľuďom neodporúča cestovanie do zahraničia ani dovolenky. Taktiež upozornil, že kvôli kontrolám formulára eHranica sa budú na priechodoch tvoriť kolóny.
Pred prekročením hraníc je nutné vyplniť registračný formulár. Cestujúcim bude ponúknutá aj možnosť nastúpiť do štátnej karantény. Najskôr na ôsmy deň budú objednaní na PCR test. Pokiaľ by bol negatívny, potom budú môcť karanténu prerušiť. Výnimku budú mať pendleri, tí budú potrebovať PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní.
Od pondelka by všetci prichádzajúci do SR mali ísť do karantény
Vakcínu AstraZeneca odporučili aj pre staršie osoby
Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informovali, že vakcína proti Covidu-19 od konzorcia AstraZeneca/Oxford môže byť použitá v oblastiach, kde sa šíria nové varianty koronavírusu a môžu byť ňou zaočkované aj osoby staršie ako 65 rokov.
Odborníci tak rozhodli aj napriek výsledkom zverejnenej štúdie, podľa ktorej vakcína nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu pri juhoafrickom variante koronavírusu.
Niektoré európske krajiny oznámili, že vakcínou nebudú očkovať ľudí starších ako 65 rokov. Európska agentúra pre lieky odporučila podmienečné používanie vakcíny v Európskej únii bez stanovenia vekových hraníc. Európska komisia koncom januára vakcínu schválila.
Podľa expertov WHO vakcínu AstraZeneca môžu dostať aj osoby nad 65 rokov
Ekonomika v roku 2020 klesla o 5,8 percenta
Hrubý domáci produkt Slovenska klesol v minulom roku o 5,8 percenta. Prepad je miernejší, ako sa očakávalo, čo je podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) pozitívna správa. Pripisuje to hlavne pevnejšiemu trhu práce. V tomto roku sa očakáva rast HDP o 4,3 percenta a v budúcom nárast o 3,9 percenta.
Pevnejší trh práce bol podľa ministra zabezpečený tým, že priemysel poskytoval dostatočnú zamestnanosť. To pripisuje aj opatreniam vlády na udržanie zamestnanosti. Informoval, že zahraničný obchod v treťom kvartáli ožil najmä vďaka automobilkám. Druhá vlna pandémie má podľa neho na ekonomiku menší vplyv ako prvá, ale pravdepodobne pretrvá dlhšie.
Zastabilizovať sa podľa ministra podarilo aj mieru nezamestnanosti. Podľa prognózy miera nezamestnanosti v minulom roku bola plus 6,8 percenta. V tomto roku by mala byť plus 7,3 percenta a v ďalšom roku by mala predstavovať plus 6,5 percenta.
Ekonomika Slovenska v roku 2020 klesla o 5,8 percenta, v tomto roku má rásť
Máme 15 okresov s najväčším šírením Covidu
Na Slovensku je najnovšie 15 takzvaných čiernych okresov, kde je najväčšie riziko šírenia ochorenia Covid-19. V bordovom, treťom stupni varovania, je 51 okresov a v červenom stupni sa nachádza 13 okresov. Vláda schválila v rámci Covid automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti s platnosťou od 15. februára.
V rámci automatu na regionálnej úrovni platí, že v čiernych okresoch sú školy zatvorené, v bordových na základe odporučenia regionálneho hygienika a v červených a ružových okresoch sú otvorené. Platnosť negatívneho testu na Covid-19 v zamestnaní je pri čiernych a bordových okresoch sedem, v červených 14 a v ružových 21 dní. V prípade čiernych okresov platí zákaz vstupu do okresu aj výstupu z neho. Pri bordových, červených a ružových okresoch je pohyb medzi okresmi možný len s testom s platnosťou sedem dní.
Na Slovensku je 15 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia koronavírusu
EP schválil balík na pokrízovú obnovu
Európsky parlament schválil balík 672,5 miliardy eur, ktorý má krajinám Európskej únie pomôcť z krízy koronavírusu. Peniaze by mali štáty venovať nielen na zmiernenie následkov pandémie, ale aj na ekologické či digitálne priority. Aby mohol byť fond spustený, musí každá členská krajina schváliť navýšenie stropu spoločných výdavkov. Balík je súčasťou fondu obnovy v hodnote 750 miliárd eur.
„Treba mať na pamäti, že to nie je bankomat, ale nástroj, ktorý vyžaduje úplnú transparentnosť a prístup k informáciám,“ odkázal štátom spravodajca návrhu Dragos Pislaru. Podmienky schválené poslancami počítajú so šiestimi piliermi, do ktorých by krajiny mali peniaze investovať.
Najväčšími príjemcami budú Taliansko a Španielsko. Fond by mal začať fungovať v druhej polovici roka. Nariadenie ešte musia potvrdiť aj členské štáty. Každá krajina potom musí odsúhlasiť navýšenie stropu rozpočtových zdrojov, ktoré umožnia spoločný dlh v najbližších rokoch splácať.