Pellegriniho iniciatíva ostala odmietnutá
Mimoparlamentné strany Dobrá voľba, KDH, PS ani Spolu sa nepridajú k iniciatíve strany Hlas-SD, ktorá navrhuje vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Výbor by mal vzniknúť už v najbližších dňoch a spustiť zber podpisov pod petíciu, ktorou občania požiadajú o vypísanie predčasných parlamentných volieb.
Opozičný Smer-SD chce zase iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, jediným bodom jej programu má byť návrh uznesenia o vyvolaní referenda v súvislosti s predčasnými voľbami. R. Fico zdôraznil, že ako opozícia musia využiť každý nástroj, ktorý majú, na diskusiu o tom, čo sa v krajine deje. Na čele štátu podľa jeho slov stoja vagabundi, neprofesionáli a amatéri. Deklaroval, že urobia všetko preto, aby vláda Igora Matoviča (OĽANO) padla.
R. Fico zároveň kritizoval aktivitu Pellegriniho, ktorý listom oslovil opozičné strany a navrhol vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Pellegriniho krok označil za politický amaterizmus a fiasko.
Dobrá voľba, KDH aj Spolu odmietli Pellegriniho petičný výbor o referende
Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie
Dosluhujúci prezident Spojených štátov Donald Trump v pondelok 19. januára, iba dva dni pred odchodom z úradu, zrušil zákaz vstupu cestujúcim z niektorých krajín Európy a Brazílie. Nové nariadenie by sa malo týkať cestujúcich z krajín schengenského priestoru, Spojeného kráľovstva, Írska a Brazílie, avšak zákaz aj naďalej platí pre cestujúcich z Číny a Iránu.
Nariadenie má vstúpiť do platnosti 26. januára, teda šesť dní po inaugurácii nového prezidenta USA Joea Bidena, ktorého administratíva ale plánuje Trumpove rozhodnutie zrušiť. „Pandémia (koronavírusu) sa zhoršuje, a po svete sa vynárajú nákazlivejšie varianty - teraz nie je čas na rušenie reštrikcií medzinárodného cestovania," uviedla Bidenova hovorkyňa Jen Psakiová.
Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie
Juhoafrický variant koronavírusu je o 50 percent nákazlivejší
Nový variant ochorenia Covid-19, prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike, je oproti predošlým mutáciám nákazlivejší. Epidemiológ Salim Abdool Karim uviedol, že ide o polovicu nákazlivejší oproti pôvodnému variantu vírusu. Choroba vyvolaná novým typom vírusu však podľa jeho slov nemá vážnejší priebeh než v prípade pôvodného koronavírusu.
Waasila Jassatová, expertka z výboru ministerstva zdravotníctva tvrdí, že počet hospitalizácií síce stúpol, úmrtnosť v súvislosti s nákazou sa však v nemocniciach od prvej vlny epidémie nezmenila.
Pre obavy z nového variantu sú obmedzené lety do a z JAR. Juhoafrický virológ Alex Sigal, sa domnieva, že koronavírus sa vyvíja a postupne prispôsobuje ľuďom.
Juhoafrický variant koronavírusu je o 50 percent nákazlivejší, potvrdili experti
IstroAnalytica navrhuje vysokorýchlostné železničné spojenie Bratislavy a Košíc
Inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica navrhuje realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou. Tá by sa mala napájať na sieť vysokorýchlostných tratí v Európe s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu. Podľa inštitútu je Slovensko v tejto oblasti v omeškaní oproti iným európskym krajinám o viac než 30 rokov.
Nová trať by Slovenskú republiku stála približne 10 miliárd eur a do prevádzky by mohla byť uvedená v roku 2035. „Dotiahnutie sa na európsky priemer by okrem uvoľnenia ciest pomohlo aj životnému prostrediu. V ekonomike by sa výstavba a prevádzka dodatočných železničných tratí prejavila novými pracovnými príležitosťami," dodal inštitút.
V súčasnosti realizovaná modernizácia železničnej trate Bratislava - Žilina doteraz stála takmer 2 miliardy eur a vlaky na tejto trase zrýchlili o 8 minút. Každá ušetrená minúta stála štát až 250 miliónov eur. Inštitút uviedol, že do diaľnice Bratislava - Košice SR investovala a ešte bude investovať viac než 8 miliárd eur.
Medzi Bratislavou a Košicami treba rýchlu železnicu, cesta by trvala necelé dve hodiny
Európsky aj zahraničný výbor odsúhlasili návrh Bezpečnostnej stratégie SR
Návrh Bezpečnostnej stratégie SR bol v utorok 19. januára odsúhlasený Výborom Národnej rady SR pre európske záležitosti aj Zahraničným výborom NR SR. Ocenil to aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. „Potešilo ma, že poslanci do veľkej miery vypočuli moju prosbu a výzvu, proti dokumentu hlasoval jediný poslanec vo výbore pre európske záležitosti. V zahraničnom výbore nebol proti nikto," uviedol.
Obranná stratégia SR určuje základné prístupy krajiny k zabezpečovaniu svojej obrany a zároveň definuje konkrétne východiská ciele, spôsoby a nástroje obrannej politiky. SR v nej deklaruje zodpovednosť za vlastnú obranu. V rámci kolektívnej obrany vníma ako najúčinnejší spôsob členstvo v NATO.