Slováci sa čoraz viac chcú zaočkovať

Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 na Slovensku opäť narástla. V januári 2021 bolo očkovaniu pozitívne naklonených 53,2 percenta respondentov, začiatkom februára už 57,3 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorý bol realizovaný pre Rozhlas a televíziu Slovenska. Zaočkovať by sa častejšie chceli muži. Najvyšší záujem o vakcínu je medzi mladými ľuďmi vo vekovej kategórií 18 až 24 rokov.

Na druhej strane, podiel negatívne naklonených ľudí k očkovaniu je 36,3 percenta, z toho odpoveď „skôr nie“ zvolilo 16,5 percenta respondentov a výhradne negatívny postoj k očkovaniu ich má 19,8 percenta. Nerozhodnutých respondentov bolo 6,3 percenta. Najvyššia ochota nechať sa zaočkovať ostáva aj naďalej v Bratislavskom kraji. Prieskum navyše ukázal, že so zvyšujúcim sa vzdelaním rastie aj ochota nechať sa zaočkovať. 

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19, s ktorým začali aj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v utorok 5. januára 2021. FOTO TASR – Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 opäť narástla

Odškodniť alebo otvoriť, tvrdí Sulík

Podľa vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka je potrebné, aby sa podniky a prevádzky dotknuté pandémiou nového koronavírusu čo najskôr otvorili. V prípade, ak by sa ich otvoriť nepodarilo, deklaroval minister záujem odškodniť ich. R. Sulík informoval, že návrh odškodňovacieho zákona opäť predostrel partnerom a myslí si, že teraz by mohol prejsť. Návrh má zohľadniť aj to, kto už koľko pomoci dostal a vyplácal by sa len rozdiel. R. Sulík však nechcel povedať o návrhu iné bližšie informácie. Tvrdí, že ešte nepoznajú možné výpadky v štátnej kase.

Lockdown podľa ministra zrejme nepriniesol také výsledky, ako sa čakalo. V súvislosti s tým avizoval, že sa pokúsi s odborným tímom pozrieť na možnosti smart aplikácií a sfunkčnenia e-karantény. „Testujeme o život, zistíme denne tisíce ľudí, ktorí sú pozitívni, a potom nijak neriešime, čo sa s nimi deje ďalej, či sú v karanténe, či to niekto kontroluje,“ podotkol minister. 

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k nahrávke z vlády k celoplošnému testovaniu počas 66. rokovania vlády SR v Bratislave 13. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Prevádzky treba odškodniť alebo otvoriť, vyhlásil Sulík

K. Kičura mieri k slobode

Špecializovaný trestný súd rozhodol, že z vyšetrovacej väzby prepustí obvineného bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru. Stíhaný je za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti. K. Kičura je vo väzbe od 23. apríla 2020.

Rozhodnutie o prepustení však ešte nie je právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť, takže definitívne rozhodnutie padne až na Najvyššom súde SR. Návrh žiadosti o prepustenie odôvodňoval Kičurov obhajca Rastislav Palovič tým, že všetkých ťažiskových svedkov už vypočuli. Skutky, z ktorých je jeho klient obvinený, však nechcel bližšie špecifikovať. Potvrdil však, že K. Kičura vinu stále odmieta. 

Kajetán Kičura
Neprehliadnite

Bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru prepustil sudca na slobodu

Burzové prvenstvo Amsterdamu

Najväčšou akciovou burzou v Európe sa stala amsterdamská, pomohol jej brexit. Podarilo sa jej totiž predstihnúť doteraz kraľujúci Londýn. V januári sa na rôznych holandských obchodných platformách denne zobchodovali akcie v priemere za 9,2 miliardy eur. V porovnaní s decembrom je to viac ako štvornásobok.

Európska únia chce viac obchodov s eurovými aktívami presunúť do Frankfurtu nad Mohanom, Paríža, Amsterdamu a ďalších európskych finančných centier. Snaží sa tým znížiť závislosť finančných služieb od londýnskej City.

Zmeny v prvenstve vyvolal zákaz, ktorý bol uvalený na finančné inštitúcie z EÚ, ktoré obchodujú v Londýne. Brusel totiž neuznal britskú burzu a obchodné platformy ako rovnocenné. Európske banky tak musia od 4. januára s akciami v eurách obchodovať vnútri EÚ. Podľa analytikov by sa však obchod s európskymi akciami mohol do Británie vrátiť.

burza
Neprehliadnite

Najväčšou burzou v Európe je Amsterdam, predstihol Londýn

Brexit bude „bolestivejší“ pre Britániu

Brexit bude Európsku úniu stáť približne 0,5 percenta jej ekonomickej produkcie v nasledujúcich 24 mesiacoch. Uvádza to zimná prognóza Európskej komisie (EK). Británia bude v tomto ťahať za kratší koniec. „V prípade EÚ sa odhaduje, že odchod Spojeného kráľovstva z bloku podľa podmienok dohody o voľnom obchode v priemere vyprodukuje do konca roku 2022 stratu približne 0,5 percenta jej hrubého domáceho produktu (HDP) a v prípade Británie to bude 2,5 percenta HDP,“ uviedla EK.

Komisia pripomenula, že aj keď pri tovare neexistujú žiadne clá ani kvóty, existujú značné necolné prekážky, ktoré vytvárajú obmedzenia pri obchode s tovarom aj so službami. „Stručne povedané, hoci dohoda o voľnom obchode zlepšuje situáciu v porovnaní s výsledkom bez obchodnej dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, nemôže sa priblížiť k výhodám obchodných vzťahov počas členstva v EÚ,“ dodala Komisia.

Brexit
Neprehliadnite

Brexit bude stáť EÚ približne 0,5 percenta HDP, ale Britániu až 2,5 percenta