Poslanci hlasovali za novelu zákona o bezpečnosti štátu
Národná rada SR schválila novelu ústavného zákona, ktorá umožňuje opakovane predĺžiť núdzový stav o 40 dní. Samotná schôdza, na ktorej ju poslanci schválili, sa konala za viacerých hygienických opatrení. V rokovacej sále mali počas pondelkovej mimoriadnej schôdze fóliou oddelený priestor pre pozitívnych poslancov, ale aj pre poslancov z karantény. Do parlamentu dodali aj germicídne žiariče.
Podpredseda NR SR Juraj Šeliga zdôraznil, že núdzový stav bude možné po novom predlžovať len v prípade pandémie, nie inej situácie. Rovnako poukázal na to, že opozícii ostane právo obracať sa s predĺžením núdzového stavu na Ústavný súd (ÚS) SR.
Poslanci tiež hlasovali o novele zákona o Ústavnom súde SR. Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát. Najprv koalícia nemala v pléne dostatok poslancov. Odklad však spôsobila aj karanténa nakazených poslancov. Na schválenie novely ústavného zákona totiž treba 90 hlasov poslancov.
Poslanci schválili zmenu ústavného zákona. Núdzový stav sa tak môže predlžovať o 40 dní
Nakazení politici môžu byť na pracovisku
Aby mohli pozitívni poslanci prísť do práce, nesmú mať klinické príznaky ochorenia. Taktiež musia byť vybavení ochranými pomôckami, napríklad respirátormi FFP2 či rukavicami. Povinná je aj dezinfekcia či obmedzenie pohybu na pracovisku. Hovorí o tom najnovšia vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorú úrad vydal v predvečer rokovania parlamentu. Možnosť pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie Covid-19 či kontaktu s pozitívne testovaným sa netýka len prezidentky či politikov, ale aj ďalších predstaviteľov kritickej infraštruktúry.
Viacerí opoziční poslanci s prítomnosťou pozitívnych osôb v budove parlamentu nesúhlasia. Opozičná strana Smer-SD bude zvažovať podanie trestných oznámení na poslancov, ktorí sú pozitívni a prišli na pondelkové mimoriadne rokovanie Národnej rady SR. Plánujú osloviť aj Ústavný súd a generálnu prokuratúru. Hlavný hygienik Ján Mikas podľa podpredsedu Smeru-SD Ľuboša Blahu novou vyhláškou napomáha šíriť pandémiu a zneužíva právomoc verejného činiteľa. Podobné stanovisko zaujala aj najsilnejšia opozičná strana Hlas-SD.
Do práce s Covid-19 môžu ísť všetci pracovníci kritickej infraštruktúry
Zástupcovia EÚ schválili pobrexitovú dohodu
Členské štáty Európskej únie jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Dokument schválili na úrovni veľvyslancov 27 členských štátov EÚ (COREPER). Dohoda, ktorú sa podarilo uzavrieť 24. decembra, tak začne platiť 1. januára 2021.
Dohoda o budúcom partnerstve nadobudne platnosť až po odsúhlasení britským parlamentom a Európskym parlamentom (EP). Podpis dohody o obchodných vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou je naplánovaný na 30. decembra 2020. Pozícia Slovenska k dohode bude podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka výsledkom prebiehajúcej analýzy na úrovni všetkých zainteresovaných rezortov, pričom celý proces prebieha v mimoriadne rýchlom časovom slede.
Členské štáty EÚ schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou
Trump podpísal balík opatrení
Americký prezident Donald Trump po spore s Kongresom napokon podpísal zákon o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých koronavírusovou pandémiou. Záchranný balík v hodnote takmer 900 miliárd dolárov okrem iného zahŕňa aj priamy jednorazový príspevok v hodnote 600 dolárov pre väčšinu Američanov či zvýšenie podpory v nezamestnanosti. Vstup tohto zákona do platnosti tiež zabráni zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu.
D. Trump však vo vyhlásení v nedeľu večer miestneho času zopakoval svoju nespokojnosť s výškou okamžitej finančnej pomoci pre Američanov, ktorej viac ako strojnásobenie, aké prezident požadoval, odmietli jeho republikáni. Sťažoval sa tiež na nadbytočné výdavky štátnej správy. Taktiež plánuje poslať kongresmanom zoznam položiek, ktoré by podľa neho mali vyškrtnúť.
Trump podpísal zákon o pandemickej pomoci a financovaní vlády
Vakcíny budú niekde meškať
Americká spoločnosť Pfizer odložila distribúciu nových dodávok svojej protikoronavírusovej vakcíny pre osem európskych krajín. Oznámilo to španielske ministerstvo zdravotníctva. Práve španielska pobočka Pfizeru informovala o odklade dodávok vzhľadom na „problém pri nakladacom a doručovacom procese“ v továrni v Belgicku. Ďalšie dotknuté európske krajiny vo vyhlásení nešpecifikovali.
Odklad bol spôsobený problémom „viažucim sa ku kontrole teploty“ vakcín, ktoré sa predtým, ako ich rozpošlú do distribučných centier, musia skladovať v špeciálnych chladiacich boxoch pri ultranízkych teplotách -70 stupňov Celzia. Keď sú očkovacie látky mimo ultrachladného skladovacieho priestoru, musia sa udržiavať pri teplote 2 – 8 stupňov Celzia, aby zostali účinné ešte ďalších päť dní.