Európa si pripomína výročie nemeckej kapitulácie
Uprostred pandémie nového koronavírusu si európske štáty pripomínajú 75. výročie konca 2. svetovej vojny v Európe. 7. mája 1945 bola v Remeši dohodnutá nemecká kapitulácia, ktorá vstúpila do platnosti nasledujúci deň. Traja najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky si udalosť pripomenuli pri Pamätníku a vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši.
Premiér Igor Matovič v prejave načrtol paralelu medzi minulou a súčasnou situáciou. Aj pred vojnou sa podľa neho svet zmietal v ekonomickej kríze, ktorá vyústila do nenávisti. „Zrazu prišiel politik, populista, ktorý našiel vinníka. Ukazoval prstom na skupiny obyvateľov, ktorých obvinil z toho, že oni sú tou príčinou," povedal slovenský premiére.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v prejave vyhlásil, že nemecký národ dodnes nesie zodpovednosť za svoju minulosť: „nemecká história je zlomená história – so zodpovednosťou za vraždy miliónov, za utrpenie miliónov. To nám dodnes láme srdce.” Zároveň vyzdvihol potrebu súdržnosti medzi európskymi národmi v čase krízy. „Musíme myslieť, cítiť, konať ako Európania. Keď Európu – aj v tejto pandémii aj po nej – neudržíme pospolu, tak ukážeme, že nie sme 8. mája hodní,” dodal Frank-Walter Steinmeier.
USA a Čína chcú aj napriek nedávnemu konfliktu naplniť obchodnú dohodu
Pozorovatelia z celého sveta sa zachveli strachom, keď americký prezident Donald Trump nedávno obvinil Čínu z rozšírenia pandémie koronavírusu z wu-chanského laboratória a pohrozil zavedením nových ciel. Čínska vláda obvinenie odmietla a odvetila, že Trumpova administratíva sa iba snaží zakryť vlastnú neschopnosť pri zvládaní pandémie, aby zvýšila svoju šancu na znovuzvolenie v novembrových voľbách.
Keď už to vyzeralo, že sa opäť schyľuje ku konfliktu, v piatok vyhlásili zástupcovia oboch krajín, že dohodu o zvýšení vzájomného obchodu, ktorú podpísali v januári po dvoch rokoch vyčerpávajúcej obchodnej vojny, chcú naplniť. Dohoda pre Čínu okrem iného znamená povinnosť nakúpiť americké tovary v hodnote 200 miliárd dolárov počas nasledujúcich dvoch rokov. Práve v tomto bode sú analytici ohľadom plnenia dohody skeptickí, keďže čínsky dopyt je napriek zmierneniu pandémie stále výrazne oslabený.
Donald Trump aj americký minister financií Steven Mnuchin pohrozili vážnymi dôsledkami, pokiaľ Čína dohodu nedodrží.
Pandémia koronavírusu môže podľa vedcov trvať dva roky
Skupina vedcov z amerického Centra pre výskum a politiku infekčných chorôb (CIDRAP) vytvorila tri možné scenáre šírenia nákazy COVID-19. Pandémia podľa nich neskončí, kým nebude 60 až 70 percent populácie voči vírusu odolných, čo môže trvať 18 až 24 mesiacov. Na základe paralely s predošlými pandémiami vytvorili tri scenáre ďalšieho vývoja.
Podľa prvého scenára nás po prvej vlne čaká séria menších vĺn, ktoré sa odohrajú v priebehu letných mesiacov a nasledujúcich rokov. Druhý scenár, ktorý je najviac pesimistický a zároveň najpravdepodobnejší tvrdí, že na jeseň alebo v zime bude nasledovať druhá, väčšia vlna. Autori štúdie zdôrazňujú, že štáty by sa mali na túto možnosť pripravovať, keďže by vo väčšine oblastí sa bude vyžadovať opätovné zavedenie karanténnych opatrení.
Podľa optimistického tretieho scenára bude prvá vlna jediná a po nej bude v nasledujúcich mesiacoch prebiehať „pomalé odznievanie” prebiehajúceho prenosu. Stále by však existovali prípady nákazy a úmrtia, čo by si vyžadovalo značnú opatrnosť.
Nezamestnanosť v USA je najvyššia od Veľkej hospodárskej krízy
Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch vyskočila na 14,7 percenta, čo je najvyššie číslo od svetovej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Napriek hrozivej štatistike prezident Trump v rozhovore pre Fox News ubezpečil, že strata pracovných miest bola „plne očakávaná”. „Tie pracovné miesta budú späť a budú späť veľmi skoro,” dodal americký prezident.
Nezamestnanosť narástla v dôsledku pandémie koronavírusu rekordne rýchlo, keď ešte vo februári bola na úrovni 3,5 percenta. Skutočné číslo môže byť pritom ešte vyššie, keďže súčasná štatistika nezarátava ľudí, ktorí v apríli stratili prácu a nehľadali si ďalšiu.
Otázne je, aký vývoj bude na trhu práce nasledovať. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa posledných päť týždňov znižoval, čo by mohlo naznačovať, že krajina má najhoršie vlny prepúšťania za sebou. Prognózy však nečakajú rapídne zlepšenie a predpokladajú 9,5-percentnú mieru nezamestnanosti aj na konci roka.
Nemecko zakázalo konverzné terapie maloletých
Nemecký parlament dnes schválil zákon, ktorý zakazuje poskytovanie konverznej terapie ľuďom mladším ako 18 rokov. Tieto terapie sú zamerané na zmenu alebo potlačenie sexuálnej orientácie či rodovej identity, čo sa dosahuje aj praktikami ako hypnóza a elektrošoky. Štúdie naznačujú, že podstúpenie terapie môže viesť k depresií a zvýšenému riziku samovraždy. Podľa nového zákona môžu vykonávatelia terapie, ako aj rodičia maloletého dostať pokutu až vo výške 30-tisíc eur.
Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn navrhol zákon už minulý júl zdôrazňujúc, že väčšina mladistvých je do terapie donútená po nátlaku rodičov. Niektoré opozičné strany však namietali, že zákon je príliš mierny – strana Zelených napríklad navrhovala zvýšenie vekového limitu na 26 rokov. Nemecko sa prijatím zákona zaradilo medzi Švajčiarsko a určité oblasti Kanady, Austrálie a Spojených štátov, kde je vykonávanie konverznej terapie taktiež zakázané.