Ruský opozičný politik Navaľnyj sa prebudil 

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného lekári prebudili z umelého spánku a postupne ho odpájajú od pľúcnej ventilácie. Na odhadnutie potenciálnych dlhodobých následkov jeho ťažkej otravy je ešte príliš skoro. 

Dlhoročného kritika Kremľa Navaľného hospitalizovali v Omsku po núdzovom pristátí lietadla. Na palube letu do Moskvy mu totiž prišlo nevoľno. Neskôr stratil vedomie. Ruskí lekári, ktorí ho ošetrovali ako prví, pripísali jeho stav metabolickej poruche. Aktivisti z humanitárnych organizácií vtedy požadovali, aby sa Navaľnyj liečil v Nemecku. 

Nemecko minulý týždeň vyhlásilo, že má ,,nesporné dôkazy", že Navaľnyj bol otrávený látkou typu novičok. Tá bola použitá aj v roku 2018 pri útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Navaľného spojenci poukazujú na to, že použitie tejto vojenskej nervovej látky naznačuje, že zodpovednosť môže niesť len Rusko. Moskva však akúkoľvek zodpovednosť odmieta. 

Viaceré verejné osoby odišli do karantény

Poslanec Národnej rady SR a predseda ĽSNS Marian Kotleba je v povinnej karanténe. Vrátil sa z Čiernej Hory, ktorá je zaradená medzi rizikové krajiny. Kotleba sa tak vyhol súdnemu pojednávaniu. Je totiž obžalovaný v prípade vystavenia šekov v sume 1 488 eur. Práve túto špecifickú sumu považujú obžaloba aj viacerí znalci za neonacistickú šifru. Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Ružena Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. V tom prípade by hrozilo Kotlebovi až osem rokov väzenia.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zase odišiel do preventívnej samoizolácie. Testovať ho na ochorenie Covid-19 budú počas tohto týždňa. Na rozdiel od nich je minister zdravotníctva Marek Krajčí v karanténe povinnej. Bol totiž v kontakte s pozitívne testovaným človekom.  Ide o zamestnanca z Ministerstva zdravotníctva SR, člena konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. Vo štvrtok s ním strávili niekoľko hodín na konzíliu. 

Rijád ohlásil nový verdikt v prípade vraždy Chášukdžího

Saudskoarabský súd vyniesol konečný verdikt v procese s ôsmimi osobami podozrivými zo zapojenia sa do vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Päť osôb dostalo 20-ročný trest väzenia a ďalší traja boli odsúdení na odňatie slobody od siedmich do desiatich rokov. Saudskoarabská tlačová agentúra SPA napísala, že verdikt je konečný. Vyšetrovaných bolo 31 ľudí, z nich bolo 21 zatknutých. Prokuratúra požadovala trest smrti pre päticu súdených. 

Chášukdžího brutálna vražda sa stala 2. októbra 2018 v budove saudskoarabského konzulátu v Istanbule, keď si tam prišiel prevziať dokumenty potrebné na sobáš. Vražda vyvolala pobúrenie po celom svete a poškodila povesť saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Mnohé štáty si myslia, že práve on dal pokyn k zabitiu novinára. Princ to odmieta. 

Prioritou Slovenska je dobudovanie infraštruktúry, povedala Remišová

„Aj po viac ako 15-ročnom investovaní tu máme stále veľký investičný dlh a pre nás najväčšia investícia je v oblasti kohézie, to znamená práve na infraštruktúru," povedala Remišová. Chýbajú najmä investície do ciest a diaľnic či do vysokorýchlostného internetu. Ministerka pripomenula, že aj Európska únia má svoje vlastné priority, a preto 50 percent z balíka 12,9 miliardy eur, ktorý by Slovensko malo okrem platieb pre poľnohospodárov dostať, je určených na inovatívne a zelené investície.

Suma 12,9 miliardy nie je podľa Remišovej konečná, nakoľko sedemročný rozpočet EÚ bude ešte musieť schváliť Európsky parlament. Koľko financií z celkového balíka je určených na jednotlivé ciele, Remišová nespresnila. Podľa ministerky bude konečná verzia Partnerskej dohody Slovenska a EÚ hotová na jar budúceho roka. 

Brexitové rokovania sú ohrozené

Londýn varoval Brusel, že môže zrušiť časti dohody o vystúpení, ak sa s úniou nedohodne na obchodnej dohode do 15. októbra. Rokovania o budúcich obchodných vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou sú teda opäť ohrozené. 

Británia údajne plánuje prijať nový zákon, ktorý by anuloval časti januárovej dohody o brexite. Tento krok vyvolal nepokoje v Severnom Írsku. Očakáva sa, že časti návrhu zákona o vnútornom trhu ,,eliminujú platnosť častí dohody o vystúpení" v oblastiach, ako sú napríklad štátna pomoc alebo colné kontroly na severoírskej hranici. 

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier vyhlásil, že bude požadovať od Londýna objasnenie správy. ,,Tento protokol je podmienkou na zachovanie mieru a na ochranu neporušiteľnosti jednotného trhu. Je to tiež nevyhnutná podmienka dôvery medzi nami, pretože sa musí rešpektovať všetko, čo sme podpísali v minulosti," opísal situáciu Barnier.