K Božiemu mlynu, Očistcu, Judášovi či Babylonu sa pridal Mýtnik
Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Mýtnik zadržala bývalého šéfa Finančnej správy SR Františka Imreczeho, šéfa IT finančnej správy Milana Gregu či „mecenáša“ Smeru-SD Jozefa Brhela. Dokopy v rámci tejto akcie zadržala deväť osôb. Medzi obvinenými by mali byť aj Peter Brhel, Pavol Boško, Michal Suchoba či Jana Rovčaninová. Dôvodom je údajná trestná činnosť súvisiaca s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupčná trestná činnosť. M. Suchoba a J. Brhel sa však nachádzajú v zahraničí, preto nie je výlučené, že NAKA bude žiadať o medzinárodnú spoluprácu pre vypátranie oboch podnikateľov.
V rámci doterajších akcií NAKA sa začali priznávať ďalší obvinení. V kauze Judáš je obvinených osem osôb, dvaja sa priznali. Z 18 obvinených osôb v rámci kauzy Očistec sa desať priznalo, ôsmim osobám sa rozhodlo aj o zaistení majetku. Pri akcii Božie mlyny sa ku skutkom priznalo šesť z ôsmich obvinených osôb. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel politický motív stíhania v týchto kauzách vylúčil. Informoval, že všetky obvinenia sú okrem výpovedí tzv. kajúcnikov, teda spolupracujúcich obvinených, založené aj na výpovediach viacerých svedkov či listinných dôkazoch.
NAKA zadržala bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho
ÚVZ odmieta Žilinkove obvinenia
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odmieta akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vyhláškami, na ktoré poukázal generálny prokurátor Maroš Žilinka. V prvom prípade ide o vyhlášku hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorá umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19. M. Žilinka vidí porušenie aj vo vyhláške, ktorá sa týkala nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR, kedy úrad podľa neho nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.
Podľa úradu sú však Žilinkove vyjadrenia iba právnym názorom prokuratúry a nejde tak o konečné rozhodnutie. ÚVZ tvrdí, že podstata podaní GP SR je založená na analýze paragrafu zákona, ktorý nie je a ani nikdy nebol využívaný pri tvorbe vyhlášok. Úrad tiež upozornil, že ak by napadnuté ustanovenia neexistovali, mohol by nastať kolaps zdravotníctva pre nedostatok personálu či paralýza kritickej infraštruktúry. Vyjadrenie ÚVZ SR je však podľa Generálnej prokuratúry nepochopením podstaty podaných protestov prokurátora. M. Žilinka nebol jediným kritikom. V súvislosti so spornými vyhláškami podala na J. Mikasa opozičná ĽSNS podala trestné oznámenie.
Úrad verejného zdravotníctva odmieta porušenie zákona, na ktoré poukázal generálny prokurátor
Sport EK s firmou AstraZeneca pokračuje
Firma AstraZeneca, ktorá vyvinula vakcínu proti Covidu-19 v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, pred týždňom Európskej komisii (EK) oznámila, že v prvom štvrťroku dodá krajinám EÚ menej očkovacích látok, ako bolo pôvodne dohodnuté. Pôvodne mala doručiť 80 miliónov dávok v prvom štvrťroku tohto roka. Firma však avizovala, že dodá len približne polovicu pre problémy v belgickej továrni. Tvrdí, že vzhľadom na údajne príliš neskorú objednávku od EÚ nemala čas pripraviť sa na zvýšenú výrobu.
Šéfku EK Ursulu von der Leyenovú však vyjadrenia firmy nepresvedčili. Brusel naďalej požaduje, aby AstraZeneca dodala v prvej fáze pôvodne sľúbené množstvo vakcín. Firma však v reakcii uviedla, že ju k tomu zmluva priamo nezaväzuje.
Napriek sporom vakcínu od tejto firmy podmienečne schválila na použitie v členských štátoch EÚ Európska agentúra pre lieky (EMA). Neskôr schválila podmienečnú registráciu vakcíny aj samotná EK.
EK zverejnila zmluvu so spoločnosťou AstraZeneca, kľúčové údaje zostali tajné
Národný potravinový katalóg nefunguje, tvrdí Mičovský
Národný potravinový katalóg (NPK), projekt bývalej ministerky Gabriely Matečnej, stál 2,3 milióna eur. Na brífingu to oznámil šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský, ktorý upozornil najmä na samotný postup jeho tvorení. Agrorezort podľa neho podal pre podozrenia z viacerých trestných činov pri NPK trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
NPK je podľa je podľa slov J. Mičovského mŕtvym projektom, ktorý nefunguje. „Nie je možnosť cez túto platformu nakupovať. Tak ako projekt vznikol, možno na dobrej myšlienke, tak aj zanikol,“ povedal agrominister. Národný potravinový katalóg bol spustený v roku 2017 so zámerom ponúkať možnosť verejným inštitúciám nakupovať čerstvé lokálne potraviny. „Projekt Národného potravinového katalógu v sebe zjavne nemal motív, ako podporiť slovenské výrobky, ale ako podporiť niekoho, kto na ňom mal zarobiť,“ zdôraznil J. Mičovský.
Národný potravinový katalóg stál 2,3 milióna eur, ale nefunguje, tvrdí Mičovský
Vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech „očisťuje svoje meno“
Viaceré európske krajiny hlásili úmrtia ľudí, ktorí boli predtým zaočkovaní vakcínou proti Covidu-19 od spoločností Pfizer/BioNTech. Európska agentúra pre liečivé prípravky (EMA) však informovala, že táto vakcína nemá žiadnu súvislosť s nahlásenými úmrtiami po zaočkovaní. Taktiež pri nej neboli zistené ani ďalšie nové vedľajšie účinky. „Získané údaje sú v súlade so známym bezpečnostným profilom vakcíny, neboli zistené nijaké nové vedľajšie účinky," tvrdí liekový regulačný úrad EÚ v tlačovej správe.
Správy o príležitostných závažných alergických reakciách teda nepresahovali rámec toho, čo sa už o vedľajších účinkoch zistilo predtým. EMA zároveň upozornila, že sa odborníci z jej bezpečnostného výboru úmrtiami spájanými s vakcínou zaoberali. Preverili aj viacero prípadov smrti starších zaočkovaných ľudí. Agentúra dospela k záveru, že pri týchto úmrtiach nebola preukázaná súvislosť s očkovacou látkou Comirnaty.