Prezidentka vymenovala nového predsedu Najvyššieho súdu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala v stredu sudcu Jána Šikutu, ktorého Súdna rada SR zvolila ako kandidáta minulý týždeň, za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Post je voľný od minulého októbra, keď sa skončilo funkčné obdobie bývalej predsedníčke Daniele Švecovej.

Nový predseda bol zvolený až na štvrtý pokus, v predchádzajúcich troch voľbách nezískal žiaden kandidát potrebný počet hlasov. Na minulotýždňovom zasadnutí získal Šikuta trochu prekvapivo 12 zo 17 hlasov, za jeho oponenta Ivana Rumanu nehlasoval žiaden člen Súdnej rady.

Ján Šikuta považuje stav justície za veľmi zlý, jeho prioritou vo funkcii je zlepšenie vnímania súdnictva v očiach verejnosti. Jedným z prvých krokov by malo byť obsadenie voľných sudcovských miest na Najvyššom súde. V poslednej dobe súd opustilo 20 sudcov, čo je štvrtina všetkých miest. Šikuta chce, aby naň prichádzali tí najlepší právnici.

Za zlým stavom justície podľa neho stoja aj bežné otázky ako dĺžka súdneho konania, prieťahy a právna istota v rozhodovaní súdov. Na NS SR sa bude snažiť zlepšiť aj komunikáciu dovnútra zo strany vedenia súdu, ale aj smerom k verejnosti. Aj keď podľa neho nie je nutné zdôvodňovať rozsudok verejnosti, pokiaľ je rozhodnutie sudcu dostatočne odôvodnené v rozsudku, nebráni sa tomu, aby sudcovia vysvetľovali svoje rozhodnutia osobne.

Podporu Šikutovi vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), ktorá verí, že Šikuta prinesie do funkcie hodnoty z Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), kde pôsobil ako sudca. Za dôležitú tiež považuje budúcu komunikáciu medzi rezortom spravodlivosti a Najvyšším súdom.

Matovič so Sulíkom sa zmierili a predstavili riešenie nájmov

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa spolu včera zúčastnili mimoriadnej relácie televízie Markíza venovanej novému koronavírusu. Obidvaja si od volieb medzi sebou cez média vymenili niekoľko kritických odkazov.

Po napätej situácii však vyhlásili, že si minulé nezhody medzi sebou vyriešili. Podľa Matoviča sú ich vzťahy vyjasnené a koalícia môže pokračovať ďalej. „Som rád, že keď je to potrebné, vieme spolu potiahnuť káru. A pevne verím, že budeme tú káru ťahať celé štyri roky,“ uviedol. Sulík povedal, že koalícia by síce mala vystupovať ako jeden muž, ale svoj názor bude vždy otvorene vyjadrovať.

Následne predstavili spoločnú dohodu o príspevku na nájom pre podnikateľov, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky. O detailoch pomoci spoločne informovali premiér Matovič a vicepremiér Sulík na brífingu po stredajšom rokovaní vlády. V zásade štát prispeje toľkými percentami z nájomného, o koľko percent prenajímatelia zľavia nájomcom.

Predstavený systém pomoci opisuje tri situácie. V prípade, ak prenajímateľ poskytne nájomcovi 50-percentnú zľavu, zvyšných 50 percent doplatí štát. Ak prenajímateľ poskytne 20-percentnú zľavu, prispeje na zvyšok 20 percentami z pôvodnej sumy štát a zvyšných 60 percent doplatí nájomca v splátkach rozložených na najbližšie 4 roky (48 mesiacov).

Pokiaľ prenajímateľ neposkytne nájomcovi žiadnu zľavu, sumu zaplatí nájomca v splátkach rozložených na štyri roky. Počas tohto obdobia nebude môcť nájomcovi dať výpoveď ani mu zvyšovať nájom.

Toto riešenie má za cieľ motivovať prenajímateľov, aby odpustili časť nájmov a dostali tak peniaze čo najskôr. Jeho kritici však poukazujú na problematickú reguláciu zmluvného vzťahu súkromných subjektov štátom v treťom prípade, ktorý ráta so štvorročnou nevypovedateľnosťou nájomnej zmluvy.

Na Slovensku má vzniknúť unikátna výroba batérií

Spoločnosť InoBat Auto plánuje postaviť vo Voderadoch v Trnavskom kraji továreň na batérie pre elektromobily. Súčasťou komplexu má byť aj výskumné centrum. Podľa plánu má výstavba začať koncom tohto roka, prvé batérie by mali byť vyrobené v roku 2021.

Vzniknúť má približne 150 vysokokvalifikovaných pracovných miest. Z tlačovej správy, ktorou firma o pláne informovala, nevyplýva výška investície, hovorí sa však o 100 miliónoch eur v prvej fáze. Výnimočnosť továrne spočíva v tom, že bude ako prvá na svete vyrábať batérie podľa špecifikácií výrobcu vozidla.

Vybudovanie výskumného centra a pilotnej výrobnej linky vo Voderadoch bude len prvou fázou projektu. Druhou je výstavba gigafabriky pri Košiciach, ktorá má zvýšiť produkciu na státisíce batérií ročne a zabezpečiť ďalšie pracovné miesta.

„Vývojové centrum dokončí prvú fázu uvedenia InoBat Auto do prevádzky a bude začiatkom získavania finančných prostriedkov pre fázu 2-miliardovú InoBat Auto Gigafactory, ktorá do roku 2024 dodá odhadom 240-tisíc batérií do elektromobilov,” informuje InoBat v tlačovej správe.

Štyria z piatich Slovákov súhlasia so zákazom nedeľného predaja

Agentúra 2muse uskutočnila 5. – 7. mája prieskum na vzorke tisíc respondentov, ktorého témou bola otázka trvalého zákazu predaja v nedeľu. Z prieskumu vyplýva, že väčšina slovenských spotrebiteľov súhlasí s tým, aby maloobchodné predajne ostali v nedeľu zatvorené aj po skončení pandémie. Jednoznačne s tým súhlasí 59 percent opýtaných, skôr súhlasí 21 percent.

Dovedna 81 percent respondentov považuje zákaz nedeľného predaja pre pandémiu ochorenia COVID-19 za správny. Súčasné obmedzenie neprekáža 90 percentám opýtaných. Súhlas s momentálnym stavom je pritom jednotný naprieč vekovými kategóriami, 84 percentám spotrebiteľov od 18 do 25 rokov súčasný stav nevadí, pri starších vekových kategóriách je podiel spokojných ešte vyšší.

Na druhej strane, nedostupnosť nedeľného predaja vyslovene prekáža 10 percentám spotrebiteľov, medzi ktorých patria najmä mladí ľudia a obyvatelia Bratislavského kraja. Na prieskume sa zúčastnila aj vzorka zamestnancov v maloobchode. 99 percentám z nich súčasný stav vyhovuje, 88 percent si praje, aby ostali obchody zavreté aj po skončení pandémie koronavírusu.

Rekordný prírastok úmrtí v Brazílii a Trumpova reakcia

Iba deň po tom, ako sa stala krajinou s tretím najvyšším počtom nakazených na svete, zaznamenala Brazília rekordný denný prírastok v počte úmrtí, keď v utorok evidovala 1 179 úmrtí a viac ako 17-tisíc nových prípadov nákazy.

Rastúci počet úmrtí môže byť zapríčinený nadmerným preťažením zdravotníckeho systému vo väčšine miest. Viac ako 85 percent postelí na jednotkách intenzívnej starostlivosti v São Paule a Riu de Janeiro je obsadených.

Vírus sa rapídne šíri aj vo zvyšku Latinskej ameriky, najmä na trojhranici medzi Kolumbiou, Brazíliou a Peru, kde ohrozuje zraniteľné skupiny chudobných a etnické menšiny. Svetová banka varovala, že 60 miliónov ľudí by mohlo v dôsledku pandémie padnúť do extrémnej chudoby

V reakcii na zlú situáciu v Brazílii americký prezident Donald Trump uviedol, že zvažujú zákaz cestovania medzi Spojenými štátmi a Brazíliou. Zároveň vyhlásil, že vysoký počet nakazených v USA je „čestný odznak”. „Viete, dôvod, prečo naša krajina vedie v počte potvrdených prípadov, je, že máme viac testovania ako ktokoľvek iný. Je to veľká pocta testovaniu a všetkej práci mnohých profesionálov,” povedal novinárom.