Vláda rokuje o viacerých investíciach

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v stredu po rokovaní vlády uviedol, že sa dohadujú o spolupráci s desiatkami investorov. V hre majú byť tisícky pracovných miest. ​„Rokujeme s desiatkami rôznych investorov a kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ upozornil premiér.

Vláda sa údajne snaží investorov presvedčiť o svojom záujme opäť urobiť zo Slovenska investičného tigra Európy so zdravým podnikateľským prostredím. Premiér tiež potvrdil, že jednou z možností je rozšírenie výroby vo Volkswagene.

Táto automobilka sa totiž rozhodla pre pandémiu koronavírusu nepostaviť továreň v Turecku. Zlé svetlo na investíciu vrhala aj turecká ofenzíva voči Kurdom v severovýchodnej Sýrii. Práve preto hľadajú náhradu v niektorom z európskych závodov. ​„My urobíme všetko pre to, aby sme to získali,“ vyhlásil Matovič.

Úrad vlády v utorok informoval, že premiér s ministrom financií podpísali s predstaviteľmi Volkswagenu memorandum o pláne automobilky investovať na Slovensku do roku 2025 minimálne pol miliardy eur. Úrad vlády následne správu stornoval a média požiadal, aby ju nepoužívali. Volkswagen spoločné zámery s vládou potvrdil, definitívne rozhodnutie však padne až v priebehu leta.

Matovič chce zmieriť „plagiátora“ a „farizeja“

Predseda parlamentu Boris Kollár sa na utorňajšej schôdzi NR SR dostal do roztržky s podpredsedom parlamentu Jurajom Šeligom (Za ľudí) po tom, čo ten označil Kollárovo „sebaodvolávanie“ za divadlo.

​„Niečo až tak odporne farizejské, ako je pán podpredseda Šeliga, som ešte v politike nestretol,“ reagoval Kollár, ktorý v tajnom hlasovaní odvolaný nebol.

To, čo sa v utorok udialo, premiér Matovič (OĽaNO) údajne nezažil ani na koaličnej rade. Rizikom otvoreného vládnutia, ktoré sľúbili občanom, podľa neho je, že verejnosť vidí do vzájomných vzťahov vnútri koalície. Svoju úlohu vníma aj ako zmierovateľ koalície, preto sa chce pokúsiť o to, aby sa spor urovnal a koalícia bola v budúcnosti súdržná.

Zároveň podľa premiéra bude k urovnaniu osobných sporov motivovať jej členov zodpovednosť voči občanom, keďže im sľúbili, že spravia zo Slovenska lepšiu krajinu. Vzápätí však odkázal na Šeligu s tým, že nemá rád, keď je niekto falošný a utečie, keď má možnosť spraviť niečo, čo sľúbil.

Kritizoval tiež europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú (SaS), ktorá označila vládnu koalíciu za rozštiepenú. Nie je podľa neho fér, aby sa určité strany nálepkovali za charakternú časť koalície, zatiaľ čo partnerov démonizujú.

Fico musí vysvetliť kaštieľ vo Vinosadoch

Nadácia Zastavme korupciu podala parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií podnet týkajúci sa využívania kaštieľa vo Vinosadoch expremiérom Robertom Ficom. Ten mal podľa vlastných slov využívať jeho rehabilitačnú časť, ktorú mu ponúkli „známi“. Nadácia sa domnieva, že môže ísť o neoprávnený dar, keďže verejný funkcionár dary prijímať nesmie.

Predseda Smeru-SD teraz musí parlamentnému výboru do desiatich dní doručiť stanovisko, v ktorom vysvetlí, ako prebehla odplata za využívanie kaštieľa. Stanovisko má dodať aj samotný subjekt, ktorý bývalému premiérovi službu poskytoval. Predseda výboru Richard Raši ozrejmil, že Ficovi v prípade neúspechu hrozí sankcia vo výške dvanástich platov.

Okrem Fica majú výboru čo vysvetľovať aj ďalší politici. Poslanec Ľudovít Goga (Sme rodina) bol majiteľom rakúskej firmy napriek tomu, že podľa daňového priznania nevykonáva podnikateľskú činnosť. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) zas poberal odmenu za výkon funkcie v orgánoch spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) ako poslanec hlavného mesta.

WTO si vyberie nového predsedu

V stredu sa uzavrela možnosť oznámiť kandidatúru na nového šéfa Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Post sa uvoľnil po tom, ako sa súčasný riaditeľ Roberto Azavedo rozhodol odstúpiť ku koncu augusta, rok pred oficiálnym koncom jeho mandátu. Organizácia teda musí nájsť nového predsedu do troch namiesto zvyčajných deviatich mesiacov.

O nahradenie Azaveda sa pokúsia juhokórejská ministerka obchodu Yoo Mjung-hee, bývalá kenská ministerka zahraničných vecí Amina Mohamedová, bývalý generálny riaditeľ WTO, Mexičan Jesús Seade Kuri, bývalá nigérijská ministerka zahraničných vecí a financií Ngozi Okonjo-Iweala, bývalý egyptský diplomat Hamid Mamdouh a bývalý moldavský minister zahraničia Tudor Ulianovschi.

Generálny riaditeľ WTO sa nevolí, ale hľadá sa konsenzus medzi členskými štátmi postupným vyraďovaním kandidátov. Ak nie je iná možnosť, môže sa pristúpiť k hlasovaniu, to sa však zatiaľ nikdy nestalo.

Nového riaditeľa čaká náročná úloha. Bude musieť obnoviť rokovania o svetovom obchode, ktorý sa pribrzdil, pripraviť konferenciu ministrov plánovanú na rok 2021 a zachrániť vzťahy s Washingtonom. Americký prezident Donald Trump totiž pohrozil vystúpením z organizácie pre spory s Čínou, ktorú chce odstrániť z kategórie rozvojových ekonomík.

Trump vystúpil z WHO, Biden sľúbil návrat

Americký prezident Donald Trump v utorok naplnil svoje májové sľuby, keď jeho administratíva oficiálne začala proces vystúpenia zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ukončenie vzájomných vzťahov bude trvať minimálne rok. Vláda USA sa rozhodla ku kroku pristúpiť po tom, ako organizácia, ktorá je podľa Trumpa bábkou Číny, odmietla zaviesť reformy navrhované Spojenými štátmi.

Trumpov demokratický protivník v novembrových voľbách Joe Biden vyhlásil, že v prípade volebného úspechu krajina vstúpi späť do WHO počas jeho prvého dňa v úrade. Pre USA je podľa neho lepšie spolupracovať v otázkach globálnych zdravotných problémov s medzinárodnou komunitou. Vystúpenie USA kritizovala aj Čína, podľa ktorej ním najviac utrpia chudobné krajiny, ktoré potrebujú pomoc.

Spojené štáty sú najväčším prispievateľom do rozpočtu WHO, keď v roku 2019 prispeli viac ako 400 miliónmi dolárov (360 miliónov eur), čo je približne 15 percent rozpočtu organizácie. Americký odchod teda značne ohrozí finančnú životaschopnosť mnohých programov WHO, vrátane globálneho boja proti chorobám a koordinácie vývoja vakcíny proti Covidu-19.