Jankovskú previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku
Bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v Pezinku. „Na žiadosť mojej klientky sa nebudem k dnešnému dňu vyjadrovať," povedal obhajca obvinenej, Peter Erdös. ÚŠP sa taktiež oficiálne zatiaľ k eskorte z ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici do Pezinka nevyjadril.
Podľa portálu topky.sk malo presunutiu predchádzať rozhodnutie dozorujúcej prokurátorky ÚŠP, ktorá údajne neumožnila šéfovi NAKA Branislavovi Zurianovi návštevu Moniky Jankovskej vo väznici v Banskej Bystrici. Podľa informácií portálu Jankovská pred dvoma týždňami napísala list prokurátorke Valérii Simonovej, ktorá dozoruje kauzu s názvom Búrka. Jankovská žiadala o stretnutie so Simonovou a jej nadriadeným dozorujúcim prokurátorom.
Ten však rozhodol, že Simonová sa úkonu nezúčastní a na stretnutie s Jankovskou príde prokurátor Peter Kysel. Pravdepodobne teda bude veci, o ktorých vypovedá Jankovská, dozorovať iný prokurátor namiesto Simonovej.
Jankovskú previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku, jej obhajca sa k tomu nevyjadril
Naď informoval o priebehu celoplošného testovania
Testovať sa bude od soboty do nedele, a to v čase od 7.00 do 22.00 h, pričom posledný ster sa bude odoberať o 21.30 h. Na testovanie bude vytvorených viac ako 5-tisíc odberných miest, pripravených bude 4 901 odberných tímov. „Domácnosti dostanú v stredu informačný letáčik, kde je uvedený aj piatok, za čo sa ospravedlňujem," skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď.
Na testovaní sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav, tí však potrebujú potvrdenie od lekára. Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí v ostatných 90 dňoch už boli pozitívne testovaní. Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len, ak ostanú v dobrovoľnej domácej karanténe.
Naď sa vyjadril aj k tomu, čo čaká Slovákov, ktorí budú prechádzať hranicami. Tu sa podľa neho bude vykonávať testovanie až po skončení druhej celoslovenskej vlny testovania.
Na testovanie bude vytvorených viac ako 5-tisíc odberných miest, vyhlásil J. Naď
Pre pandémiu poslanci prerušili schôdzu
Októbrová schôdza Národnej rady SR je po dohode na poslaneckom grémiu prerušená do 3. novembra do 9:00. V pléne to vyhlásil podpredseda parlamentu Gábor Grendel, ktorý je dočasne poverený vedením parlamentu. Viacerí poslanci sú v karanténe, aj preto by plénum nemuselo byť uznášaniaschopné. Vzhľadom na pozitívny výsledok testu poslanca zo Sme rodina, ako aj Smeru-SD majú byť oba poslanecké kluby v karanténe. Okrem toho majú pozitívny výsledok viacerí poslanci z ĽSNS a dvaja poslanci za OĽANO.
Grendel ďalej povedal, že Národná rada SR zatiaľ nedisponuje celkovým počtom poslancov, ktorí mali pozitívne testy na ochorenie Covid-19. Dodal, že aj pri ústavných činiteľoch platí lekárske tajomstvo, preto nemusia svoj pozitívny výsledok zverejniť.
Poslanci prerušili aktuálnu schôdzu pre pandémiu do 3. novembra
Protesty v Bielorusku trvajú už 80 dní
Bielorusko zažíva 80. deň protestov, ktoré vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta. Počas dnešných protestov zadržali bezpečnostné zložky takmer 300 demonštrantov. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko navrhuje vylúčiť tých vysokoškolských študentov, ktorí sa zúčastňujú na úradmi nepovolených protestoch. Navrhol tiež prepustiť z práce vysokoškolských pedagógov, ktorí sa na univerzitách správajú „podlo".
Opozícia na včerajšok ohlásila celoštátny štrajk, ktorý mal byť dôsledkom toho, že Lukašenko nevyhovel ultimátu Cichanovskej a neodstúpil z funkcie, nezastavil násilie voči demonštrantom a nenariadil prepustiť politických väzňov.
Protesty v Bielorusku proti Lukašenkovi pokračujú už 80. deň
Prezidentka kritizuje proces odvolávania rektora STU
Odvolávanie rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave malo od štandardného procesu veľmi ďaleko. V reakcii na rozhodnutie Akademického senátu STU, ktorý odsúhlasil odvolanie rektora Miroslava Fikara, to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Včerajšie odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií," uviedla Čaputová. Prezidentka plánuje zvážiť okolnosti rozhodnutia a následne vyjadrí svoj postoj.
Proces kritizoval aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, ktorému spôsob zasadnutia senátu pripomínal komunizmus, normalizáciu a nedemokratické praktiky. „Včera sa stala vec, o ktorej som si myslel, že sa nestane 31 rokov od Nežnej revolúcie," povedal Šeliga. Tvrdí, že akademická pôda má garantovať slobodu a dúfa, že zasiahne minister školstva.