Jankovskú vypočúval vyšetrovateľ NAKA

Exsudkyňa a bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská bola v pondelok ráno na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Podľa informácie Denníka N sa chcela priznať v kauzách zmeniek či Threemy, ohľadom ktorých je od marca väzobne stíhaná.

Podľa komunikácie s Marianom Kočnerom mala korumpovať sudcov, ktorí rozhodovali v prípadoch Kočnerovych káuz. Tieto obvinenia pritom dlhodobo popierala. „K osobe Mariana Kočnera som sa jasne vyjadrila. Nepoznám ho. Nekomunikovala som s ním. Ani priamo, ani sprostredkovane... Nijako,“ povedala v septembri minulého roka.

Okolo obeda Jankovskú z expozitúry NAKA odviezli, podľa TV Joj odmietla pred vyšetrovateľom vypovedať. Jej advokát Peter Erdös povedal, že jeho klientka výsluch neiniciovala, ale bola predvolaná vyšetrovateľom. Naďalej teda popiera svoj kontakt s Mariánom Kočnerom a odmieta pravdivosť tvrdení z Threemy.

Premiér Igor Matovič pred rokovaním Bezpečnostnej rady SR uviedol, že Jankovská urobí najlepšie, ak sa prizná a „rozbalí celú štruktúru, ako to fungovalo“. „Reči sa hovoria a chleba sa je,“ dodal s tým, že dúfa, že nebude „falošne spievať"

Zmenia sa pravidlá DPH pri e-obchodovaní

Ministerstvo financií SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), podľa ktorého sa majú od 1. januára 2021 zmeniť niektoré pravidlá pre uplatňovanie dane pri elektronickom obchode s tovarom. Hlavnou zmenou má byť zrušenie oslobodenia od DPH pri dovoze malých zásielok, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur, z tretích krajín mimo Európskej únie.

Zámerom novely je prebrať eurosmernicu týkajúcu sa DPH. Nárast elektronického obchodu si podľa Ministerstva financií vyžiadal zmenu platnej legislatívy. Prijatie smernice má zjednotiť postup členských štátov a zvýšiť efektivitu výberu DPH aj plynulosť pohybu tovarov.

Hlavnou výhodou má pritom byť zníženie administratívnej záťaže pre podnikateľov. Osoby uplatňujúce niektorú z osobitných úprav budú totiž musieť podávať iba jedno daňové priznanie v jednom členskom štáte za všetky dodania v rámci EÚ.

Novela zároveň umožní podnikateľom, ktorým nebolo čiastočne alebo úplne zaplatené za dodaný tovar alebo službu, znížiť si základ DPH o sumu, ktorá im nebula uhradená.

Rusko odsúdilo občana USA za špionáž

 V Moskve odsúdili na 16 rokov ťažkej práce za špionáž amerického občana Paula Whelana. Súd ho uznal vinným za držanie utajených informácií. Whelana, ktorý je takisto občanom Spojeného kráľovstva, Kanady a Írska, zatkli pred 18 mesiacmi v hotelovej izbe. Našli tam USB kľúč, ktorý podľa polície obsahoval štátne tajomstvá.

Kontroverzia okolo súdneho procesu spočíva v jeho utajení. Nezverejnili žiadne dôkazy ani detaily vyšetrovania, pojednávanie nemohli médiá nahrávať ani vysielať, údajne z dôvodu koronavírusu. Sám Whelan označil obvinenia za vyfabrikované a absurdné. Sudcovia mu neskôr odmietli preložiť verdikt do angličtiny.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo žiada Whelanove okamžité prepustenie. „Spojené štáty sú pobúrené dnešným rozhodnutím ruského súdu, ktorý odsúdil občana USA Paula Whelana po tajnom súde s tajnými dôkazmi a nedostatočnou toleranciou svedkov obhajoby,“ vyhlásil. Výsledok netransparentného pojednávania zrejme zhorší vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom.

Whelanova rodina po zverejnení rozsudku uviedla, že ruský súdny systém bol „odsúdený za nespravodlivosť“, keďže preukázal nedostatok svojej nezávislosti od politických lídrov.

Moskva vyhosťuje dvoch Čechov

V reakcii na české vyhostenie dvoch pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe vyhlásila Moskva dvoch zamestnancov českej ambasády za nežiaduce osoby. Územie Ruska majú opustiť najneskôr do 17. júna. Podľa českého ministra zahraničia Tomáša Petříčka ide o jedného diplomata a jedného technického pracovníka.

Český krok bol pritom odpoveďou na tzv. ricínovú kauzu, kedy musela byť trom pražským politikom pridelená ochrana pre informáciu o Rusovi, ktorý do Prahy priletel s jedovatým ricínom v kufríku. Nakoniec sa však ukázalo, že išlo o falošný poplach, ktorý vyvolal jeden zo zamestnancov ruskej ambasády. Z prinesenia jedu obvinil svojho nariadeného Andreja Končakova, ktorému sa tak chcel pomstiť.

Minulý pondelok boli obaja z Prahy vyhostení. Moskva považuje obvinenia za vykonštruovanú provokáciu a preto pristúpila k odvetnému opatreniu. Česko sa pritom podľa Petříčka snažilo problém riešiť diplomatickou cestou, Moskva však nebola ochotná spolupracovať a museli teda pristúpiť k radikálnejšiemu kroku.

České ministerstvo zahraničných vecí tento krok očakávalo a považuje tým problém, ktorý nevznikol na českej strane, za vyriešený.

Skupina poslancov žiada vrátiť nedeľný predaj

Poslanci Národnej rady SR Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) požiadali hlavného hygienika Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja. Informoval o tom Dostál na sociálnej sieti. Dôvodom žiadosti je možná protiústavnosť opatrenia, ktorú poslanci vidia vo viacerých smeroch.

Zákaz podľa nich nie je odôvodnený legitímnym verejným záujmom. Prevádzky sú podľa nich povinné vykonávať dezinfekciu a preventívne opatrenia aj cez pracovný týždeň, celý sanitárny deň navyše je podľa nich zbytočný. „Považujeme za nepreukázaný dôvod, pre ktorý je potrebné dezinfikovať celý deň a každú nedeľu,“ uviedol Dostál.

Zároveň podľa nich Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR neozrejmil, prečo sa opatrenie netýka všetkých prevádzok. Taktiež si myslia, že sanitárnym dňom môže byť ktorýkoľvek deň v týždni a toto rozhodnutie by mali spraviť samotné prevádzky.

Ku kritike sa opäť pripojil aj minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého opatrenie nemá za výsledok trávenie času s rodinou, keďže dezinfekciu vykonávajú aj tak predavačky. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že nedeľa ako sanitárny deň v obchodoch skončí, keď sa tak rozhodne ÚVZ.