Cichanovská navštívila Bratislavu
„Je škoda, že niektoré krajiny, niektorí lídri nepodporujú Bielorusov v boji za ich práva a za práva samostatne rozhodovať o budúcnosti Bieloruska,“ uviedla vo štvrtok počas konferencie Globsec Bratislava fórum 2020 líderka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská. Podľa svojich slov je stále odhodlaná bojovať. Dodala, že nedostatok podpory niektorých krajín Bielorusov nesmie odradiť. Počas svojej návštevy sa stretla aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „My ženy sme silné,“ povedala jej na spoločnom stretnutí.
Postoj Slovenskej republiky voči Bielorusku je jasný. V pohľade na aktuálnu situáciu majú minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a premiér Matovič rovnaký názor, ktorí sa tiež stretli s S. Cichanovskou. Podľa nej si však Bielorusi musia politickú krízu vyriešiť sami.
Bielorusko si musí politickú krízu vyriešiť samo, tvrdí opozičná líderka Cichanovská
Počet nakazených prekročil tisíc
Na Slovensku pribudlo za stredu viac ako tisíc nakazených. Z celkového počtu 9 518 testov bolo až 1 037 pozitívnych na koronavírus. „Nebláznime, prosím!“ napísal premiér na sociálnej sieti. Situácia je ešte vážnejšia u našich českých susedov. Česká vláda rokuje s praktickými lekármi o projekte otestovania takmer všetkých obyvateľov.
I. Matovič si myslí, že debata o sprísnenom režime na slovensko-českých hraniciach je namieste. Dosah prijatých opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu by sa mal podľa neho ukázať najbližší víkend. ,,Je to životná nevyhnutnosť, ak by nám počet prípadov naďalej rástol a my by sme neprijali silnejšie ochranné opatrenia, ohrozíme životy a zdravie,“ poznamenal premiér.
V počte nakazených sme prvýkrát prekročili tisícku. Nebláznime, prosím, píše Matovič
Slovensko uspelo v arbitráži o vývoz minerálky
Slovensko vyhralo spor s poľským investorom Muszynianka v medzinárodnej investičnej arbitráži. Išlo o otázku využívania minerálnej vody z prameňov nachádzajúcich sa pri spoločnej hranici, s ktorou sa firma obrátila na Komisiu OSN pre medzinárodné obchodné právo (UNCITRAL) vo Viedni.
Poľský výrobca balenej vody obvinil Slovensko, že novela Ústavy SR obmedzujúca vývoz nebalenej vody je v rozpore s medzinárodným právom. Podľa Ministerstva financií SR rozhodnutie arbitrážneho tribunálu UNCITRAL vytvára dôležitý precedens aj pre ostatné štáty EÚ. Dokazuje, že Slovensko má právo v plnej miere ochraňovať svoje prírodné zdroje.
MF SR pripomenulo, že ide už o dvanástu medzinárodnú investičnú arbitráž v rade, v ktorej sa Slovensku úspešne podarilo obhájiť svoje záujmy. Za zmarenie investičného zámeru od Slovenska žiadal poľský žalobca odškodnenie vo výške takmer 170 miliónov eur. Arbitrážny tribunál mu však žiadnu náhradu škody nepriznal.
Slovensko vyhralo arbitráž o vývoz minerálky do Poľska
Súd opäť nevyhovel Jankovskej
Senát Najvyššieho súdu SR zamietol sťažnosť obvinenej bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej proti predĺženiu jej väzby. Rovnakú odpoveď na sťažnosť dostal aj obvinený sudca Richard Molnár. Senát teda potvrdil, že obaja ostanú vo väzbe až do 11. marca 2021. Obvinenú Denisu Cvikovú však z väzby prepustil na slobodu. Cviková v nej mala ostať do 11. októbra.
„Vo vzťahu k obvineným Monike Jankovskej a Richardovi Molnárovi sa senát Najvyššieho súdu v plnej miere stotožnil s názorom sudcu pre prípravné konanie,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.
Najvyšší súd zamietol sťažnosť Moniky Jankovskej a Richarda Molnára proti predĺženiu väzby
Trumpovi stále hrozí súd
Účtovnícka firma amerického prezidenta Donalda Trumpa musí odovzdať jeho daňové záznamy štátnemu prokurátorovi v New Yorku. Vyplýva to z rozhodnutia odvolacieho súdu. Je vysoko pravdepodobné, že sa po tomto rozhodnutí prípad dostane po druhýkrát aj pred Najvyšší súd USA.
Najvyšší súd v júli rozhodol pomerom hlasov 7:2 proti prezidentovi. Súd vtedy odmietol prezidentove argumenty, že nemôže byť ani vyšetrovaný, nieto obvinený z nejakého trestného činu, kým je v úrade hlavy štátu. Súd však ale pripomenul, že Trump môže namietať proti výzve na vydanie dokumentov z iných dôvodov.
Aj keď sa Trumpovi zrejme podarí procesu do volieb vyhnúť, určite neodíde do zabudnutia. Podľa správy, ktorú priniesol denník New York Times, zaplatil v roku 2017, keď nastúpil do funkcie prezidenta, federálne dane len vo výške 750 dolárov, pričom v 11 z 18 preskúmaných rokov neplatil žiadnu daň z príjmu.