K Pellegrinimu sa pridali ďalší poslanci Smeru
Na spoločnej stredajšej tlačovej konferencii potvrdili svoj odchod zo Smeru-SD desiati ďalší poslanci Národnej rady SR. K Pellegriniho novej strane sa pridávajú Ficovi podpredsedovia Richard Raši a Peter Žiga, členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč.
K tomuto základu novej strany by sa neskôr mohli pridať ďalší členovia Smeru, Pellegrini avizoval, že dvere sú otvorené. Do septembra by chcel novú stranu zaregistrovať, následne by sa mali uchádzať o vytvorenie poslaneckého klubu, to im však parlament nemusí schváliť.
Strana chce pokračovať v sociálnodemokratickej tradícii, zároveň chce stavať na protifašistickom pilieri. „Jej hlavným obsahom je byť hlasom slabých, chudobných, zamestnancov, mladých rodín a všetkých tých, ktorí potrebujú našu pomoc a ochranu,“ vyhlásil Pellegrini. Zároveň uviedol, že Smer-SD pre nich nebude súperom, hlavným rivalom bude súčasná koalícia.
Projekt nemá byť financovaný pomocou oligarchov, na začiatok budú podľa Pellegriniho stačiť príspevky z ich vlastných poslaneckých platov. Z odídencov asi najviac zaskočil dlhoročný Ficov poradca Erik Tomáš. Ten na otázku, prečo stranu opustil, odvetil, že v nej necítil úprimnú snahu o zmenu.
Kičurovi zaistili dvadsať zlatých tehličiek
Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv má ďalší problém. V rámci akcie „REZERVY“ mu polícia v stredu zaistila z bezpečnostnej schránky 20 kusov zlatých tehál v celkovej hmotnosti 250 gramov. Ich hodnota by sa mala pohybovať na úrovni štvrť milióna eur.
Kajetán Kičura sedí ostatné dva mesiace vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenia z korupcie. Vláda Igora Matoviča ho odvolala koncom tohto marca, keď sa prevalilo, že jeho inštitúcia nakúpila predražené ochranné prostriedky proti novému koronavírusu, ktoré neboli dodané načas ani v primeranej kvalite.
Stíhaný je však za podozrenia z úplatkárstva. V čase svojho pôsobenia v hmotných rezervách prišlo na účet jeho otca Rudolfa Kičuru v šiestich splátkach viac ako 220-tisíc eur. Kičura to vysvetľuje ako splátky pôžičky, ktorú poskytol podnikateľovi Miroslavovi Solavovi.
Bývalý premiér Peter Pellegrini na nález polície regoval tým, že Kičura bude mať čo vysvetľovať. „Ak je to pravda, je to veľký škandál,“ uviedol. Hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka zároveň povedal, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť bližšie informácie.
Štúdia odhalila nádejný liek na Covid-19
Najväčšia klinická skúška postupov proti Covid-19 Recovery odhalila, že bežný protizápalový liek Dexamethasone výrazne znižuje počet úmrtí pacientov vo vážnom stave. Štúdia sa robila na tisíckach ľudí, podrobné výsledky však zatiaľ neboli zverejnené.
Účinná látka v lieku je dexametazón a využíva sa na potláčanie prehnaných reakcií imunitného systému. Autori britskej štúdie podávali 2 104 pacientom šesť miligramov látky denne a následne porovnávali ich mieru úmrtnosti s pacientmi, ktorí dostávali placebo.
Podľa výsledkov zachraňoval liek najmä pacientov s ťažkým priebehom ochorenia, čiže tých, ktorí potrebovali pľúcny ventilátor. V tejto skupine mali pacienti, ktorí užívali dexametazón, až o tretinu nižšiu úmrtnosť ako tí, ktorým liek nebol podávaný.
V skupine nakazených, ktorí potrebovali kyslík navyše, ale nemuseli byť pripojení na ventilátor, znížil dexametazón pravdepodovnosť úmrtia iba o jednotky percent, u pacientov bez kyslíka navyše a ventilátora sa efekt lieku neprejavil vôbec.
Pre bližšie informácie musíme počkať na vydanie článku o priebehu a výsledkoch štúdie. Vedci odôvodnili predbežné vyhlásenie tým, že rýchlosť môže zachraňovať životy. Nemocnice v Spojenom kráľovstve ho v reakcii na štúdiu začali podávať nakazeným pacientom. V prípade potvrdenia efektivity by mohlo ísť o životy zachraňujúci a najmä lacný spôsob boja proti Covid-19.
Indickí a čínski vojaci sa zabíjali palicami
V údolí Galwan sa na hranici medzi čínskym Tibetom a indickým regiónom Ladakh odohrala násilná bitka medzi vojakmi z jednotiek týchto susedných krajín. Keďže India a Čína uzavreli dohodu, podľa ktorej sa do dvojkilometrovej vzdialenosti od hranice nesmú nosiť strelné zbrane, použili vojaci pri boji palice či pálky obité klicami.
Podľa indickej strany boli Číňania vo veľkej presile. Ich úrady potvrdili smrť 20 svojich vojakov, mnohí ďalší sú však stále nezvestní. Krajina sa zároveň snaží vyjednať ich prepustenie z čínskeho zajatia. Stret vyvolal v Indii masové protesty, pri ktorých ľudia pálili čínske vlajky.
Premiér Narendra Modi v stredu vyhlásil, že smrť indických vojakov nevyjde nazmar. „India chce mier, ale keď je vyprovokovaná, dokáže náležitým spôsobom odpovedať, nech je situácia akákoľvek,“ vyhlásil.
Čína susednú krajinu obvinila z nedovoleného prekračovania hranice. Minister zahraničia uviedol, že sa chcú vyhnúť ďalším stretom, ohľadom incidentu však neposkytol detailnejšie informácie. Nie je známe, koľko čínskych vojakov zomrelo alebo bolo zranených, krajina takéto informácie zahraničiu nezvykne poskytovať.
Nejde pritom o prvý nekonvenčný boj na indicko-čínskej hranici; obe jadrové mocnosti majú dlhú históriu konfliktov na tejto 3 440 kilometrov dlhej línii, kde si často nárokujú rovnaké teritóriá.
Francúzsky súd uväznil Asadovho strýka
Strýko sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada bol v Paríži odsúdený na štyri roky väzenia za pranie špinavých peňazí. Rifaat al-Asad bol kedysi druhým najmocnejším mužom Sýrie v čase, keď ešte vládol jeho brat Háfiz al-Asad. Údajne nariadil krvavé potlačenie protivládnych demonštrácií v roku 1982, kedy zomrelo viac ako 10-tisíc civilistov. Po neúspešnom pokuse o prevrat proti vlastnému bratovi sa uchýlil do exilu v Európe.
Vo Francúzsku ho polícia vyšetrovala od roku 2014, kedy ho obvinili z držania majetku, ktorého hodnota výrazne prevyšovala jeho známe príjmy. Po vyšetrovaní ho súd odsúdil za spreneveru sýrskych štátnych fondov a pranie špinavých peňazí. Ukradnuté sumy použil na kúpu nehnuteľností v hodnote 90 miliónov eur.
Časť jeho majetku už skonfiškovala francúzska polícia. Bývalý sýrsky viceprezident obvinenia odmieta, údajne išlo o dary od saudskej kráľovskej rodiny. Proti rozsudku sa odvolá.