Kollár nevylúčil odchod z koalície

Predseda parlamentu Boris Kollár nevylúčil, že pre kauzu jeho diplomovej práce by mohlo hnutie Sme rodina odísť z vládnej koalície. Hovoril o tom pred stredajším rokovaním poslaneckého klubu SaS, ktoré ho vyzvalo na odchod z funkcie. Ak by musel odísť z postu predsedu parlamentu, nemalo by podľa neho hnutie inú možnosť ako odchod z koalície. Zdôraznil však, že nemieni nikoho vydierať.

„Ja nemám inú možnosť, len odísť z vlády, ja nemôžem odísť len z postu predsedu parlamentu. Ja nikoho nevydieram, všetko je v poriadku, idem sa porozprávať s kolegami,“ doplnil.

Boris Kollár pred novinármi zopakoval, že svoju prácu napísal v súlade so zákonom. V pondelok sa stretol s poslancami za OĽaNO. S poslancami strany Za ľudí, ktorí ho vyzvali na odchod z funkcie, sa podľa svojich slov nebude stretávať.

Starý úrad – nové ministerstvo

Nové Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR chce jeho šéfka, podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) v budúcnosti posilňovať, najmä v IT oblasti. Uviedla to v stredu po tom, ako ju prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila riadením MIRRI.

Ako dodala V. Remišová, na transformáciu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na nové ministerstvo „nevyhadzovala žiadne peniaze navyše“.

Najväčšie problémy bývalého úradu boli podľa Remišovej spojené s neefektívnym manažovaním. Na bývalom ÚPVII našla vraj Remišová napríklad zmluvy, ktoré neboli kryté v rozpočte. „Úrad ako taký nemal vlastný rozpočet,“ dodala ministerka s tým, že tam pritom pracuje viac ako 500 zamestnancov.

Na začiatku minulého roka disponoval ÚPVII sumou 10 miliónov eur, rozpočtovanie úradu však vlani končilo sumou 120 miliónov eur. Podľa jej slov sa podpisovali zmluvy, na ktoré peniaze v rozpočte neboli.

Letecký veľkovýrobca prepúšťa vo veľkom

Európsky výrobca lietadiel Airbus plánuje zrušiť celosvetovo zhruba 15-tisíc pracovných miest, z toho väčšinu – asi dve tretiny – v domovskom Francúzsku a Nemecku. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá zasiahla leteckú dopravu a výrazne znížila dopyt po nových lietadlách.

Spoločnosť sídliaca v Toulouse oznámila, že začala rokovania so sociálnymi partnermi, pričom dohodu plánuje dosiahnuť do jesene. Vo Francúzsku by malo zaniknúť 5-tisíc miest a v Nemecku 5 100. Okrem toho v Nemecku ruší Airbus aj 900 pozícií v rámci divízie Premium AEROTEC.

„Airbus čelí najväčšej kríze, akú kedy toto odvetvie zaznamenalo,“ uviedol v oznámení šéf spoločnosti Guillaume Faury. Väčšinu pracovných miest chce firma zrušiť formou dobrovoľného odchodu a odchodu do dôchodku, nemôže však vylúčiť ani prepúšťanie.

Korčok si posvieti na konzulát v Petrohrade

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) nariadil hĺbkové vyšetrovanie postupu slovenského generálneho konzulátu v ruskom Petrohrade. Dôvodom bolo udelenie vízum osobe, ktorá mala podľa medializovaných informácií falošnú identitu a mala sa podieľať na príprave vraždy čečenského Gruzínca v Nemecku.

Šéf rezortu diplomacie vyslal do Petrohradu skupinu, ktorá má posúdiť, ako konzulárny úrad postupoval pri preverení občana, jeho dokladov a či bolo adekvátne mu udeliť víza na jeden rok.

I. Korčok podľa svojich slov nemá informácie, že by slovenská strana pochybila. „Dnes nič nenasvedčuje tomu, že by sme pochybili a urobili porušenia pri dodržovaní schengenského vízového kódexu,“ doplnil.

Denník N tento týždeň informoval, že v júli 2019 požiadal 39-ročný muž menom Roman Davydov slovenský generálny konzulát v Petrohrade o udelenie víz na jeden rok. R. Davydov mal pomáhať s prípravou atentátu na čečenského Gruzínca Zelimchana Changošviliho, ktorého zastrelili v auguste 2019 v Berlíne. Atentát mala údajne naplánovať ruská tajná služba FSB.

Nemecko chce spoločný nátlak na Čínu

Iba niekoľko hodín po tom, ako sa Nemecko v stredu ujalo rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ, šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas vyhlásil, že prístup Číny k Hongkongu by sa mohol stať prvou skúškou pre Úniu pod taktovkou Berlína.

Šéf nemeckej diplomacie označil vývoj v Hongkongu za „mimoriadne znepokojujúci“.Čína podľa neho porušila svoje prísľuby, keď pretlačila zákon o národnej bezpečnosti, ktorý podľa kritikov narúša autonómiu Hongkongu a slobodu jeho občanov.

„Pokiaľ ide o Čínu, dôležité je, aby sme konali ako Európania a nešli každý vlastnou cestou,“ vyhlásil H. Maas v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ZDF.

Nemecko bude predsedať Rade EÚ šesť mesiacov – od 1. júla do konca roka. V ten istý deň prevzalo tiež mesačné predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN.

Hoci sa Berlín počas predsedníctva v Rade EÚ pôvodne plánoval zamerať na bezpečnosť hraníc Únie, vzťahy s Čínou a ochranu klímy, koronavírusová pandémia ho donútila sústrediť sa na opatrenia, ktoré budú zacielené proti šíreniu tejto nákazy a súčasne na ekonomickú obnovu.