Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane obrovskú finančnú injekciu
Štát dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sumou 100 miliónov eur. Súkromné zdravotné poisťovne Union aj Dôvera tento krok štátu kritizujú a považujú ho za „neférový“. Minister zdravotníctva Eduard Heger však nevidí dôvod na to, aby sa mal štát podieľať na ich stratách, keď sa s ním obe súkromné poisťovne nechceli podeliť o svoj zisk.
Dôvera žiada dofinancovanie celého zdravotného sektora, kvôli zamedzeniu diskriminácie a férovému jednaniu. Má za to, že vláda týmto spôsobom hazarduje so zdravím viac ako dvoch miliónov poistencom a vytvára značné rozdiely v základnej starostlivosti ľuďom. „Zdravotná poisťovňa Dôvera nepožaduje štátnu pomoc, požaduje však férový prístup voči všetkým poistencom bez ohľadu na to, či sú poistení v štátnej alebo súkromnej poisťovni,“ poznamenal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.
Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane od štátu obrovskú finančnú injekciu
Pribudlo rekordných takmer 900 nakazených
V utorok pribudlo na Slovensku 877 nových prípadov nákazy koronavírusu. Testovaných bolo 8 679 ľudí. Premiér Igor Matovič sa na sociálnej sieti vyjadril, že ,,je to o 55 percent viac ako za utorok minulého týždňa. Ideme naozaj do veľmi ťažkých dní a určite prídu ďalšie rekordy. Sme silní, ak ťaháme za jeden povraz.“
„V okrese Prešov ide väčšinou o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, a to zo svadieb aj v iných okresoch. V časti prípadov sa začalo epidemiologické vyšetrovanie. V okrese Dolný Kubín z veľkej časti ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov, ktoré sa zúčastnili na svadbách, rodinných oslavách či iných spoločenských udalostiach. Covid-19 sa potvrdil aj v zariadení sociálnych služieb, konkrétne u 19 klientov a členov personálu,“ konštatoval Úrad verejného zdravotníctva SR.
Ideme do ťažkých dní, hovorí Matovič. Pribudlo rekordných takmer 900 nakazených
Elektronické voľby sú podľa Remišovej rizikové
Zahraničie je príkladom možného nebezpečia v prípade elektronických volieb, nakoľko môže prísť k ohrozeniu správnosti či anonymity samotných volieb. Konštatovala to predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Reagovala tak na tvrdenie Igora Matoviča, že v budúcich parlamentných voľbách by Slováci v zahraničí mohli hlasovať elektronicky.
Remišová si zároveň myslí, že priorita je v súčasnosti inde. ,,Z pohľadu priorít sme za to, aby sme sa najskôr zamerali na informačné systémy, ktoré ľudia používajú každý deň, neskôr môžeme pracovať na systémoch, ktoré využívajú ľudia raz za štyri roky,“ podotkla.
Zavedenie elektronických volieb by podľa nej mala vláda zvážiť až po prehodnotí všetkých bezpečnostných rizík. ,,Zatiaľ takáto analýza vykonaná nebola a podľa doterajších informácií zo sveta je tento proces veľmi rizikový, keďže v zahraničí sa vyskytli viaceré bezpečnostné problémy, ktoré by mohli ohroziť správnosť počítania hlasov alebo anonymitu volieb," vysvetlila šéfka Za ľudí.
I. Matovič v utorok podotkol, že súčasný systém hlasovania prostredníctvom pošty je „deravý“ a elektronické hlasovanie vidí ako bezpečnejší variant. Strana SaS voľbu cez internet podporuje, avšak vníma aj možné nedostatky, ako napríklad uľahčenie volebnej korupcie.
Elektronické voľby sú podľa Remišovej rizikové, priorita je iná
Výstavbu nájomných bytov majú spustiť po zmene stavebného zákona
Vláda aktuálne pracuje na zmene stavebného zákona, ktorý treba prijať na to, aby sa spustila sľúbená masívna výstavba nájomných bytov. Ďalšou nevyhnutnosťou je návrh zmeny zákona o verejnom obstarávaní.
„Štátne nájomné byty sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády a my tento sľub splníme. Ale aby sme ho mohli začať plniť, potrebujeme zmeniť stavebný zákon a zákon o verejnom obstarávaní,“ uviedol šéf parlamentu Boris Kollár ako odpoveď na otázky občanov vo veci nájomných bytov. Naďalej sľubuje, že akonáhle sa tieto dve legislatívne zmeny príjmu, s výstavbou sa môže okamžite začať.
„Z môjho pohľadu je to veľmi dôležitá zmena a veľmi dôležitý krok našej vlády k tomu, aby sme dopomohli ľuďom k prístupu k lacnému bývaniu, k tým nájomným bytom, ktoré by mali byť okolo 200 – 300 eur,“ zdôraznil B. Kollár s tým, že v časoch ekonomickej krízy ako je táto, je veľmi dôležité pomôcť ľuďom.
„Developeri tlačia ceny štvorcového metra do astronomických výšin a ľudia si to už prakticky nemôžu dovoliť. Aj tým, že sa teraz platy znižujú, veľmi veľa podnikov prepúšťa alebo znižuje platy o 10 alebo 20 percent. Tí ľudia nebudú mať z čoho bývať a nebudú sa môcť zadlžiť na 30 rokov v banke a splácať nejaké drahé hypotéky,“ dodal..
Výstavbu nájomných bytov spustíme ihneď po zmene stavebného zákona, tvrdí Kollár
Kracina zostáva vo väzbe
Dušan Kracina je obvinený v kauze prípravy vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Najvyšší súd SR v stredu rozhodol o tom, že vo väzbe zostane aj naďalej.
„Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosti obvineného Dušana K., ako aj prokurátora, podané proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, z 23. septembra, ktorým bol obvinený vzatý do väzby, zamietol ako nedôvodné. Senát sa stotožnil s rozhodnutím sudcu pre prípravné konanie a rovnako dospel k záveru, že dôvody takzvanej útekovej a preventívnej väzby u obvineného v tomto štádiu konania sú dané," objasnila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Obvinený tvrdí, že je „nevinný a všetko bolo dopredu pripravené“. D. Kracinu zadržala Národná kriminálna agentúra 21. septembra.