70-násobne rýchlejší
Variant omikron sa infikuje až 70-násobne rýchlejšie ako delta, tvrdí štúdia Hongkonskej univerzity. Rýchle šírenie vírusu v pľúcach sa totiž zistilo už 24 hodín po nákaze.
Na druhej strane replikácia najnovšieho variantu koronavírusu v pľúcnom tkanive človeka je viac ako desaťnásobne menej efektívna ako u pôvodného kmeňa, čo môže naznačovať, že priebeh ochorenia bude miernejší. Vyplýva to zo štúdie Hongkonskej univerzity uskutočnenej na základe poznatkov juhoafrických lekárov, o ktorej informovala agentúra Bloomberg.
Štúdia Hongkonskej univerzity naznačujúca, že variant omikron sa rýchlejšie prenáša z človeka na človeka, ale nepoškodzuje ľudské pľúca tak veľmi ako jeho predchodca, v súčasnosti prechádza expertným konaním, aby mohla byť publikovaná v niektorom z odborných časopisov, a Bloomberg nemal prístup k jej plnému zneniu.
Koronavírusový variant omikron sa šíri približne 70-násobne rýchlejšie ako delta
Nedetekovateľné PCR testami
Vedci tvrdia, že identifikovali „skrytú“ verziu omikronu, ktorá sa nedá odlíšiť od iných variantov pomocou PCR testov. Nový variant má veľa vlastností spoločných so štandardným omikronom, ale chýba mu konkrétna genetická zmena, ktorá umožňuje použitie laboratórnych PCR testov na označenie pravdepodobného výskytu.
Variant je stále detegovaný ako koronavírus obvyklými testami a možno ho identifikovať ako variant omikron prostredníctvom testovania genómu. Rutinné PCR testy, ktoré poskytujú rýchlejšie výsledky, však pri ňom jednoducho nefungujú. Niektorí odborníci nazývajú nový omikronový variant skrytým práve preto, že mu chýba zložka, ktorá by ho PCR testom umožnila rozpoznať.
Už aj omikron má novú mutáciu. Klasické PCR testy sú na ňu prikrátke
Bez protilátkovej ochrany
Vakcína od čínskej firmy Sinovac Biotech, ktorá je jednou z najpoužívanejších na svete, neposkytuje dostatočné množstvo protilátok na neutralizáciu koronavírusového variantu omikron. S výsledkami laboratórnych zistení prišli vedci z Hongkongu.
Výskum sa konal na 25 osobách plne zaočkovaných vakcínou Coronavac a žiaden z nich nemal dostatok protilátok. V skupine 25 ľudí, ktorá bola plne zaočkovaná vakcínou od Pfizer/BioNTech až piati mali neutralizačnú reakciu na omikron, čo by korešpondovalo s vyhláseniami, že tretia dávka vakcíny by mohla ochrániť pred omikronom. Štúdiu na 50 ľuďoch viedol Kwok-Yung Yuen, uznávaný profesor infekčných chorôb na Hongkongskej univerzite.
Najrozšírenejšia vakcína nechráni pred omikronom a Únia už nebude kúriť plynom
Tretinová ochrana Pfizeru pred ochorením
Dve dávky vakcíny proti chorobe covid-19 od spoločností Pfizer/BioNTech poskytujú zhruba 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou. Vyplýva to z juhoafrickej štúdie, o ktorej informovala agentúra Reuters.
Výskum podľa nej zrejme ukazuje, ako táto očkovacia látka chráni pred novým variantom koronavírusu, ktorý sa v JAR začal šíriť v posledných týždňoch. Zo štúdie vyplynulo, že dve dávky vakcíny poskytujú 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou a 33-percentnú ochranu pred infekciou.
Dve dávky Pfizeru chránia pred hospitalizáciou pri nákaze omikronom
Podporná dávka Pfizeru má zmysel
Britskí vedci v piatok oznámili, že prvotná analýza prípadov nákazy koronavírusovými variantmi delta a omikron v Británii ukázala, že dve dávky vakcíny sú síce menej účinné proti novému variantu, no posilňujúca dávka poskytuje približne 75-percentnú ochranu pred nákazou. Informovala o tom stanica BBC. Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) uviedol, že vakcíny pravdepodobne stále poskytujú dobrú úroveň ochrany v prípade závažného priebehu ochorenia covid-19, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici.