Aktualizované o 16:48 o vyjadrenia ministra Draxlera a postoje politických strán ku štrajku.
Učitelia v pondelok od 10:00 budú demonštrovať na Hlavnej ulici v Košiciach a o 11:00 na Námestí SNP v Bratislave. Na sociálnej sieti Facebook označilo 1 581 ľudí, že sa na demonštrácii v Bratislave zúčastní. Ďalších 2 590 označilo, že sa o demonštráciu zaujímajú a takýmto spôsobom ju podporili.
Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov.
Pedagógovia teda v pondelok definitívne vstúpili do neobmedzeného štrajku. Školy, ktoré sú zatvorené, o tom informujú na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.
Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.
Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.
Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.
Predseda vlády Robert Fico povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.
Draxler má o zapojených školách iné čísla
Počas štrajku bolo podľa informácií ministerstva školstva zatvorených 179 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6 700 škôl a školských zariadení 2,66 percenta. Na brífingu o tom v pondelok informoval minister školstva Juraj Draxler. Podľa jeho informácií 6 969 zamestnancov bolo na pondelok odhlásených zo zdravotnej poisťovne pre štrajk.
Najviac zatvorených škôl - 43, čo predstavuje sedem percent, bolo v Bratislavskom kraji. Najmenej ich bolo v Prešovskom kraji, kde zatvorili štyri školy – čo je 0,3 percenta. Na 13 školách bolo podľa jeho informácií riaditeľské voľno.
Chcú len riadne žiť
Učitelia sa nedožadujú niečoho navyše, chcú len riadne žiť a prestať byť urážaní štátom, ktorý by ich mal chrániť. Uviedol to europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) v súvislosti s ostrým štrajkom učiteľov. V medzinárodnom meradle je podľa neho odkaz predsedu vlády Roberta Fica učiteľom neakceptovateľný a nehodný premiéra akéhokoľvek štátu.
„Slovenský premiér sa diskvalifikoval a poškodil kredit Slovenska. Kým pred časom ešte prejavoval vôľu v budúcnosti pomôcť učiteľom, na ktorých vraj dnes už neostali peniaze, teraz jasne odhalil, že sa tak konať nechystá a neváži si ich,“ reaguje M. Mikolášik na slová premiéra Roberta Fica, ktorý minulý týždeň učiteľom odkázal, nech aj oni urobia niečo pre štát.
„Ak sa máme seriózne rozprávať o zvýšení ohodnotenia učiteľov, potrebujeme ich na začiatok prestať urážať, pochopiť ich miesto v spoločnosti a poďakovať za všetko, čo pre ňu urobili a robia,“ doplnil M. Mikolášik.
Europoslanec v tejto súvislosti upozornil, že skúsenosti s občasnými prípadmi ľahostajného a neodborného pedagóga môžu ľuďom brániť objektívne posúdiť hodnotu základného školstva.
„To je však problém mnohých povolaní, nielen učiteľov, že sa v kolektívoch nájdu jednotlivci, ktorí mu škodia. Kľúčové však je, aby štát začal systematicky ohodnocovať kvalitných, aktívnych pedagógov, ktorí pracujú často nad rámec povinností,“ uviedol M. Mikolášik s tým, že napriek nedostatočným podmienkam je ich ešte stále veľa.
Europoslanec zároveň zdôraznil potrebu pozrieť sa na učiteľské mzdy podľa regiónov. Tie sa podľa neho líšia zamestnanosťou a životnou úrovňou, ktoré sú pre výkon povolania rovnako určujúce.
V Bratislave sa zišlo tisíc protestujúcich
Viac ako tisíc ľudí sa v pondelok zišlo na demonštrácii učiteľov na Námestí SNP v Bratislave. Učitelia vyjadrujú hlasným trúbením či štrnganím na zhromaždení svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva.
Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi „Učitelia si zaslúžia viac“, „Štrajkom k zmene“ či „Progres je nevyhnutný“. V ich rozhovoroch často zaznieva aj potreba vydržať v štrajku dlhšie. Demonštráciu organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov.
Medzi učiteľmi je v dave aj veľký počet študentov. Svojich učiteľov prišli podporiť napriek chladnému počasiu a dažďu. Na pódiu zatiaľ vystúpili hlavné tváre Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman a Branislav Kočan.
Učitelia zatiaľ zdôrazňovali najmä podporu ľudí, za ktorú ďakujú. Iniciatívu slovenských učiteľov v jej aktivitách podporujú napríklad Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play, herci Richard Stanke a Juraj Kemka či majster sveta v ľadovom hokeji 2002 Michal Handzuš.
Podporu jej vyjadrili aj Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, Nové školské odbory a Slovenská komora učiteľov. Rovnako tak Študentská rada vysokých škôl, Asociácia stredných zdravotníckych škôl, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici, Kampaň A DOSŤ!, Nadácia pre deti Slovenska, Iniciatíva Veda chce žiť a viacero ďalších.
Učitelia smerujú k parlamentu
Štrajkujúci učitelia smerujú z Námestia SNP v Bratislave, kde ich je podľa prítomných policajtov približne 1 500, k Národnej rade SR. Pred parlamentom plánujú prečítať výzvu politikom. Následne by sa mala demonštrácia skončiť.
Ostrý štrajk, ktorý sa začal v pondelok, sa ešte nekončí. Ako pre agentúru SITA povedala učiteľka z Iniciatívy slovenských učiteľov Jana Ftáčnik Pastorková, ďalšia demonštrácia bude ešte v stredu v Leviciach, Iniciatíva košických učiteľov avizuje zhromaždenie na štvrtok, potom ďalšie demonštrácie neplánujú, ale chcú sa stretnúť s rodičmi.
Predtým, ako sa skončila demonštrácia na bratislavskom Námestí SNP, učitelia zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur. Demonštráciu na mieste podporil aj predseda Lekárskeho odborové združenia Peter Visolajský.
Demonštrácia skončila, štrajk pokračuje
štrajk učiteľov 9 Zdroj: SITA
Štrajkujúci učitelia postupne odchádzajú od budovy NR SR v Bratislave. Demonštrácia, na ktorej bolo podľa policajtov približne 1 500 ľudí, sa skončila. Ostrý štrajk, ktorý sa začal v pondelok, sa však ešte nekončí.
Ako povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov (na fotografii), v akcii vydržia do konca. Pripomenul pritom, že v stredu 27. januára bude ďalšie protestné zhromaždenie v Leviciach a potom, ak bude treba, pôjdu učitelia do ulíc opäť. Ministerstvo by podľa neho malo zvážiť, čo urobí ďalej. Iniciatíva je stále pripravená rokovať.
Na demonštráciu v Bratislave prišli učitelia z celého Slovenska, väčšinou na vlastné náklady. B. Kočan tvrdí, že situácia je vážna a vláda aj minister by mali urobiť všetko pre to, aby sa to skončilo. Cieľom je podľa neho vydržať do konca.
Iniciatíva odporúča všetkým štrajkujúcim učiteľom, aby nesedeli doma. Namiesto toho by mohli vymýšľať akcie, napríklad ako skrášliť verejný priestor alebo robiť prednášky a diskusie. Registrácia učiteľov na štrajk stále pokračuje a B. Kočan dúfa, že ich číslo bude stále narastať. „Cítime obrovskú podporu verejnosti a to nám dáva silu,“ povedal B. Kočan.
Vladimír Crmoman z iniciatívy hovorí, že je dojatý a nečakal, že v pondelok príde až toľko ľudí. „Zaplnili sme námestie a cesty. Celá spoločnosť si musela všimnúť, že sa tu niečo deje a učitelia povstali a chcú zmenu. Chcú zmenu teraz,“ hovorí V. Crmoman s tým, že heslo dnešného stretnutia je „Spolu vydržíme“. Školstvo podľa neho potrebuje systémové zmeny, keďže je to základ našej spoločnosti, od ktorého sa odvíja všetko a dlhodobo.
SDKÚ-DS: Učitelia ukazujú na svoje zúfalé postavenie
Protest učiteľov nie je len o ich ohodnotení, ale aj o tom, čo v najbližších rokoch vychováme z našej najmladšej generácie, tvrdí to strana SDKÚ-DS. „Tisícky štrajkujúcich učiteľov v pondelok síce poukázali na svoje zúfalé postavenie. No celoslovenská vlna hnevu a frustrácie je dôsledkom celého kontextu vzdelávacie systému na Slovensku,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Tlačová služba SDKÚ-DS.
Strana ďalej pripomína, že od nežnej revolúcie bolo školstvo na periférii záujmu, ani jeden z ministrov sa neodhodlal k zásadnej zmene fungovania systému, ktorý by pružne reagoval na potreby meniacej sa doby, ekonomiky a spoločnosti.
„Ani jeden rodič nechce, aby mu jeho dieťa ostalo po skončení školy na krku. Nikto nechce, aby sa jeho dieťa nedokázalo uplatniť a nájsť si dobre zaplatenú prácu. Ak nechceme z našich detí vychovať stratenú generáciu, musíme zmeniť prístup k učiteľom, zmodernizovať učebné osnovy a školy. Kvalitné vzdelávanie je podmienkou pre modernú a sebavedomú spoločnosť,“ povedal pedagóg a člen Sekcie vzdelávania SDKÚ-DS Tibor Maťaš.
SKOK!: Buďte na seba hrdí
Štrajkujúcich učiteľov a naplnenie ich požiadaviek podporuje aj Slovenská občianska koalícia (SKOK!). Predseda strany Juraj Miškov považuje týchto učiteľov za hrdinov, ktorí čelia nátlaku zo strany vlády i časti svojho okolia.
„Viem, že mnohým z učiteľov sa vyhrážali, priamo či nepriamo, na mnohých bol vytváraný nátlak, aby sa do štrajku nezapojili. Odkazujem tým, ktorí štrajkujú: Buďte na seba hrdí. Nepodľahnite nátlaku na škole. Nerobíte to pre seba, ale budúcnosť Slovenska, pre deti všetkých z nás. Vzdelanie musí byť prioritou. Ako rodič vám fandím,“ povedal Miškov.
SaS: Učiteľov musíme adekvátne platiť
Podľa strany SaS je štrajk učiteľov legitímny prostriedok, ako poukázať na dnešný stav školstva, agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. „Štrajk nie je len o tom, aby učitelia mali viac peňazí, ale najmä o snahe zastaviť desaťročie trvajúce prešľapovanie slovenského školstva na mieste,“ uvádza strana SaS.
„Ak chceme v kvalite vzdelávania, ale aj ekonomického rozvoja držať krok so západnými krajinami, musíme začať adekvátne platiť učiteľov. Je kľúčovou výzvou pre Slovensko nastaviť vzdelávací systém tak, aby sa kvalitou vedomostí a zručnosti naše deti neprepadali v globálnom meradle, čo sa žiaľ aktuálne deje,“ hovorí poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik.
„Je dôležité hovoriť o témach, akými sú napríklad starnutie učiteľského zboru, nedostatočný záujem mladých ľudí o učiteľské povolanie, kvalita absolventov pedagogických fakúlt a skutočnosť, že učiteľom dnes môže byť skoro každý. Pri prijímaní na pedagogické fakulty sa takmer nerobí selekcia. Sedem z desiatich uchádzačov sa dostane na pedagogickú fakultu. Vo Fínsku je to len jeden z desiatich,“ upozorňuje M. Poliačik.
Dodáva, že všetko sú to témy, ktoré treba začať riešiť. Zvýšenie záujmu o učiteľské povolanie tým, že bude adekvátne zaplatené, je kľúčom k rastu kvality vzdelávania. „Nie je možné, aby vyučovanie našich detí bolo pre študentov vysokých škôl záchranné povolanie, keď už nič iné sa nepodarí,“ uzatvára M. Poliačik.