Dan Buettner skúma dlhovekosť a posledných 20 rokov analyzoval návyky ľudí, ktorí sa dožili sto a viac rokov. Najviac zo všetkého ho podľa portálu CNBC zaujímalo, čo jedli. V kostarickom meste Nicoya expert objavil zrejme tie najzdravšie raňajky na svete. Ide o placky z kukurice s čiernou fazuľou, cibuľou a ryžou.
Jednoduchá príprava
Miestni obyvatelia s prípravou raňajok začínajú už o štvrtej ráno. V kotloch varia pikantnú fazuľu s cibuľou a popri tom nixtamalizujú kukuricu. Ide o proces namáčania a varenia kukurice vo vode s vápnom, v rámci ktorého sa uvoľňuje aminokyselina niacín účinná pri znižovaní hladín zlého cholesterolu a takisto podpore trávenia. Kukurica okrem toho už sama o sebe obsahuje veľa vlákniny, kyseliny listovej a vitamínov B a C. Z vytvoreného cesta potom obyvatelia pripravujú tortilly.
Na opačnom konci sporáka sa pripravuje fazuľová zmes s cibuľou, červenou paprikou a miestnymi bylinkami. Fazule sa pomaly varia domäkka asi hodinu a potom sa zmiešajú s ryžou.
Vplyv na zdravie
Kukuričné tortilly z nixtamalu sú vynikajúcim zdrojom zložitých sacharidov s nízkym glykemickým indexom. Vápno rozbíja bunkové steny kukurice, vďaka čomu dochádza k uvoľneniu aminokyselín, ktoré potom telo môže ľahko vstrebať. Niacín (vitamín B3) okrem podpory trávenia a znižovania cholesterolu pomáha s opravou DNA.
Čierne fazule obsahujú rovnaké antioxidanty ako čučoriedky. Antokyaníny pomáhajú prečisťovať hrubé črevo, znižovať krvný tlak a regulovať inzulín a glukózu. Okrem toho obsahujú ešte foláty ako draslík a vitamíny skupiny B. Kombinácia fazúľ a ryže navyše vytvára celý proteín, čo znamená, že obsahuje všetky aminokyseliny potrebné pre zdravé fungovanie organizmu.
K raňajkám si miestni zvyknú dávať aj octový šalát chilero z mrkvy, cesnaku, žltej papriky a veľmi pikantných papričiek, ktorý pôsobí probioticky. Celé raňajky možno pripraviť už za niečo vyše štyri eurá, čo je podľa Buettnera veľmi výhodná cena za dlhovekosť.