Vedcom sa konečne podarilo objaviť kontinent s názvom Argoland, ktorý sa pred 155 miliónmi rokov odtrhol od dnešnej Austrálie a odvtedy po ňom zľahla zem, píše Business Insider.
Dôkazy o rozdelení kontinentov v sebe nesú mnohé fosílie, horniny i pohoria. Vedci však doteraz aj napriek tomu nedokázali prísť na to, kde by sa Argoland mohol nachádzať. Tím výskumníkov z Univerzity v Utrechte ale tento tajomný masív podľa najnovšej štúdie objavil pod východnými ostrovmi juhovýchodnej Ázie.
„Museli sme zanalyzovať obrovské množstvo informácií, a preto nám to trvalo tak dlho. Tieto puzzle sme skladali dlhých sedem rokov,“ povedal autor štúdie a geológ Eldert Advokaat.
Roky hľadania
Tím holandských vedcov sa musel zahrať na pátračov, aby sa mu podarilo odhaliť miesto, kde Argoland po odtrhnutí od Austrálie nakoniec skončil. Experti síce našli kúsky „pásových kontinentov“ v okolí juhovýchodnej Ázie, no nedokázali ich spojiť dohromady. „Nič do seba nezapadalo,“ vysvetlil Advokaat. Vedci preto začali rozmýšľať, či Argoland spočiatku nepozostával z kontinentálnych fragmentov namiesto jednej pevnej časti.
„Situácia v juhovýchodnej Ázii je veľmi odlišná od miest ako Afrika a Južná Amerika, kde sa kontinent roztrhol na dva kusy. Argoland sa rozpadol na mnoho úlomkov rôzneho tvaru, čo skresľovalo náš pohľad na osud kontinentu,“ dodal geológ.
Na základe novej hypotézy vedci odhalili, že Argoland nikam nezmizol a prežil vo forme kontinentálnych fragmentov pod ostrovmi na východ od Indonézie. Keďže nejde o jeden pevný blok zeme, ale skôr o sériu mikrokontinentov oddelených morským dnom, Advokaat a jeho kolega Douwe van Hinsbergen pre Argoland vymysleli nové meno, ktoré by presnejšie definovalo jeho podstatu – Argopelago. Tento názov vznikol spojením slov Argo a anglického „archipelago“, ktoré v preklade znamená súostrovie.
Tajomstvo Wallaceovej línie
Objav by mohol vedcom pomôcť vysvetliť aj Wallaceovu líniu. Ide o imaginárnu hranicu, ktorá oddeľuje faunu juhovýchodnej Ázie od tej austrálskej. Na západ od línie žijú placentovce ako opice, tigre a slony, ktoré na východnej strane hranice takmer nie sú. Žijú tu skôr vačice, papagáje kakadu a iné zvieratá typické pre Austráliu.
Môže to byť tým, že Argoland mal vlastnú faunu, ktorú si so sebou po odtrhnutí od Austrálie zobral až do juhovýchodnej Ázie. „Rekonštrukcie týchto udalostí sú kľúčové pre naše pochopenie evolúcie, biodiverzity a klímy, ako aj pri hľadaní surovín,“ uzavrel van Hinsbergen.