Dlhová kríza v EÚ neovplyvňuje len hospodárenia štátov, ale aj biznisy závislé na štátnych dotáciách. Čo hlavne v prípade európskej periférie znamená pokles dotácií pre noviny. Pád inzercie, strata štátnej podpory trápi noviny v Španielsku, Grécku, Taliansku aj Francúzsku. A ako upozorňuje The Wall Street Journal, online nie je riešením na všetko – napríklad v takom Taliansku nemá skúsenosť s internetom 37 percent obyvateľstva.

150 rokov staré pokazené mäso, noviny v problémoch a koniec kapitalizmu

Noviny v redakcii Zdroj: Flickr / Mustafa Khayat

Kohože by nezaujal škandál so skazeným mäsom, obzvlášť ak je z východnej Európy, ideálne v kombinácii so štátnymi zákazkami? Tisíce ton pokazených konzerv muselo vyhodiť britské námorníctvo – avšak pred takmer 150 rokmi. Svet sa skrátka veľmi nemení, akurát namiesto konského mäsa šlo o vnútornosti rôznych druhov dobytka. Táto aféra takmer znamenala koniec rozmachu konzerv, ktoré práve oslávili dvesté výročie od spustenia priemyselnej výroby. Slovo „masová výroba“ by bolo prehnané: prvá továreň zamestnávala len pár desiatok ľudí, ktorí vyrábali konzervy ručne, rýchlosťou šesť kusov za hodinu. 

150 rokov staré pokazené mäso, noviny v problémoch a koniec kapitalizmu

Stará konzerva Zdroj: Flickr / waferboard

Filozof a poslanec Ľuboš Blaha je presvedčený o tom, že kapitalizmus končí. Nobelista Gary Becker vo svojej čerstvej úvahe o kapitalizme po finančnej kríze našťastie formuluje myšlienky neporovnateľne lepšie a rozumnejšie. A to sa na začiatku úvahy vracia k Blahovmu vzoru, Karlovi Marxovi. Svojou kontraúvahou samozrejme prispel i Beckerov kolega Richard Posner. Kto má chuť porovnať si domácu a zahraničnú intelektuálnu elitu, nech sa páči.

Jeden z medzníkov behaviorálnej ekonómie a psychológie, Milgramove štúdie poslušnosti, sú súčasťou učebníc už 50 rokov. Komu názov nič nehovorí, možno si spomenie na sériu pokusov, ktorými sa dokazovalo, že vhodne motivovaní ľudia dokážu ubližovať iným – ak sa im to prikáže – bez ohľadu na morálne zásady. Experiment, ktorý mal vysvetliť veci ako holocaust, však má pomerne veľké trhliny – veľmi podrobne ich rozoberá Pacific Standard.

Reči o kybernetických armádach sa objavujú čoraz častejšie, netreba však zabúdať ani na kyberžoldnierov. O jednej z najväčších skupín, čínskej Hidden Lynx, píše magazín Wired. Sú zruční, takže popri objednanom hacknutí niektorého z dodávateľov pre americkú obranu stihnú obrať o peniaze aj banky.

150 rokov staré pokazené mäso, noviny v problémoch a koniec kapitalizmu

Zdroj: SITA/AP

Kniha na tento týždeň ponúka pohľad do zákulisia podivného športu: pamäťovej olympiády. Joshua Foer sa jej najprv zúčastnil len ako pozorovateľ-novinár. Keď sa však dozvedel, že na to netreba zvláštne nadanie, len dostatok tréningu, rozhodol sa, že sa do roka kvalifikuje aj on. Jeho kniha Moonwalking with Einstein je čítavou kombináciou reportáže a histórie pamäti a pamätania. A kto bude veľmi chcieť, naučí sa podľa nej pamätať si stovky kariet či tisíce čísel. Pretože na to naozaj netreba zvláštne schopnosti.

150 rokov staré pokazené mäso, noviny v problémoch a koniec kapitalizmu

Moonwalking with Einstein - Joshua Foer