Z animácie zachytávajúcej 63 rokov našej planéty vyplýva, že sa otepľuje. A čím ďalej, tým viac. Z desiatky najteplejších rokov od roku 1880 bolo totiž až deväť (výnimkou bol rok 1998) po miléniu, najhorúcejšími rokmi boli 2005 a 2010.

Priemerná teplota v minulom roku bola spoločne s rokmi 2006 a 2009 siedma najvyššia za posledných 133 rokov. Dosiahla 14,6 stupňa Celzia, čo je o 0,6 stupňa viac ako v polovici minulého storočia. Teplota stúpala aj predtým, nie však až tak výrazne. Od roku 1880 po súčasnosť sa Zem zahriala o 0,8 stupňa, NASA zverejnila video so zmenami od tohto míľnika vo februári 2012 (video na konci článku). Pripomína pritom, že výsledné rozdiely sú citlivé na vstupné dáta a použité analytické metódy a údaje sa tak môžu v rôznych štúdiách mierne odlišovať.

"Dlhodobé trendy v zmenách povrchovej teploty sú nebývalé a rok 2013 sa pridal k dôkazom o prebiehajúcich klimatických zmenách. Zatiaľ čo jeden rok či jedno obdobie môže byť ovplyvnené náhodnými klimatickými javmi, táto analýza ukazuje nutnosť v pokračovaní dlhodobého sledovania," vyhlásil Gavin Schmidt z Goddardovho inštitútu pre výskum vesmíru, ktorý pri NASA analyzuje povrchovú teplotu Zeme a stojí aj za poslednou animáciou.

Inštitút so sídlom v New Yorku pritom pripisuje nárast globálnej teploty najmä zvyšujúcej sa hladine skleníkových plynov v atmosfére a teda priamemu zásahu človeka. V správe síce pripomína, že charakter počasia spôsobí vždy mierne medziročné kolísanie teploty, no z otepľovania viní najmä rastúce emisie skleníkových plynov.

Vedci zdôrazňujú, že zatiaľ čo najbližšie roky nemusia byť nutne spojené s neustálym otepľovaním, v dlhodobom horizonte bude každá nasledujúca dekáda určite teplejšia. Spôsobia to rastúce hodnoty oxidu uhličitého v atmosfére. Tie sa momentálne nachádzajú nad úrovňou 400 častíc CO2 na milión častíc atmosféry, čo je viac ako kedykoľvek za posledných 800-tisíc rokov. V roku 1960 to bolo 315 častíc a v roku 1880 len 285 častíc.

Teplotná analýza Goddardovho inštitútu je postavená na údajoch z viac ako tisícky meteorologických staníc po celom svete, satelitnom pozorovaní teploty hladiny oceánov a údajov z antarktických výskumných staníc.