Momentálne takýmto spôsobom solidaritu s Veľkou Britániou vyjadrila Česká republika, ktorá vyhostila troch diplomatov, ďalej Holandsko, Estónsko, Taliansko, Poľsko, Nemecko, Francúzsko, Rumunsko či Litva.
K odvetným krokom sa pripojila aj Ukrajina. Prezident Petro Porošenko oznámil, že jeho vláda vyhostí 13 ruských diplomatov. Kanada informovala, že vyhostí štyroch ruských diplomatov, ktorých identifikovala ako špiónov, ktorí „podkopávajú bezpečnosť Kanady a zasahujú do našej demokracie“.
Spojené štáty krátko predtým vyhlásili, že pošlú domov 60 ruských diplomatov vrátane 12 špiónov a zatvoria tiež ruský konzulát v Seattli.
Britská premiérka Theresa Mayová obvinila z otrávenia S. Skripaľa Rusko. Británia už minulý týždeň reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov. Európska únia i ďalšie krajiny sa v tejto kauze postavili za Londýn. Rusko vinu kategoricky odmieta.
Bývalý tajný agent Sergej Skripal na nákupoch Zdroj: SITA / AP
Ruské ministerstvo zahraničia vyjadrilo pobúrenie nad masovým vyhosťovaním ruských diplomatov v zahraničí a odkázalo, že to nenechá bez odozvy. V pondelkovom stanovisku ruské ministerstvo zahraničia opäť zopakovalo, že britské tvrdenia sú nepodložené.
Ako uviedlo, spojenci Británie „slepo nasledujú euro-atlantický princíp solidarity v rozpore so zdravým rozumom, normami civilizovaného medzinárodného dialógu a medzinárodného práva“. Stanovisko dodáva, že Rusko bude na „nepriateľský“ krok reagovať, ale zatiaľ nepovedalo ako.