Bushov prejav k národu 

Vtedajší americký prezident George W. Bush vystúpil vo večernom prejave národu. „Dnes došlo k útoku na našich spoluobčanov, spôsob života a na samotnú slobodu pri sérii plánovaných a smrtonosných teroristických činov. Obete zomreli v lietadlách a v kanceláriách. Sekretárky, podnikatelia, vojaci aj federálni zamestnanci. Matky a otcovia, priatelia a susedia. Tisíce životov zničili odporné opovrhnutiahodné teroristické útoky,“ povedal prezident Bush. 

Bývalý americký prezident George Bush
Zdroj: TASR/AP
Bývalý americký prezident George Bush

Páchatelia týchto činov podľa neho nebudú v bezpečí navždy. USA využijú všetky prostriedky a zdroje na to, aby zvíťazili nad nepriateľom a v tomto úsilí spoja sily s ostatnými krajinami. 

„Stojíme pred monumentálnym bojom medzi dobrom a zlom. My však nedovolíme, aby vojnu vyhral nepriateľ tým, že zmeníme spôsob života a obmedzíme  našu slobodu,“ uviedol Bush s tým, že USA nebudú rozlišovať medzi tými, kto útoky uskutočnili, a tými, ktorí ich podporovali. 

Všetci svetoví lídri vyjadrili nad tragickými udalosťami v USA zdesenie. 

Reakcia Talibanu a Alahov trest 

Najviac spomínaným menom amerických vyšetrovateľov bolo Usáma Bin Ládin, ktorý sa vtedy zdržiaval v Afganistane. Na obvinenia v tej dobe reagoval aj vyslanec afganského vládneho hnutia Taliban v susednom Pakistane. Hnutie navrhlo Američanom rozhovory o osude a prípadnom vydaní Bin Ládina. Spojené štáty však najskôr museli poskytnúť dostatočné dôkazy proti jeho osobe. 

Usáma bin Ládin
Zdroj: TASR/AP
Usáma bin Ládin

Podľa Talibanu prípadné americké vojenské útoky proti Afganistanu nesplnia svoj účel. Jediným výsledkom odvetných akcií za teroristické útoky na budovy v New Yorku a vo Washingtone bude iba zvýšenie napätia a nenávisti  v krízových oblastiach na Blízkom východe a v strednej Ázii, pričom by viedli k ďalším samovražedným útokom. 

Bin Ládin prostredníctvom svojho nemenovaného blízkeho spolupracovníka zablahoželal autorom atentátov v USA, pričom útoky označil za „Alahov trest“. Poprel však akúkoľvek účasť na nich. Usáma bin Ládin bol hlavným podozrivým z bombardovania dvoch amerických ambasád vo východnej Afrike v auguste 1998, pri ktorom zahynulo 224 ľudí.

V máji roku 2011 oznámil americký prezident Barack Obama, že americké jednotky zastrelili Usámu Bin Ládina v Pakistane 50 kilometrov od Islamabádu.  

Americkí vojaci pri lietadle AC-130U na základni v Bagrame v Afganistane v roku 2018
Neprehliadnite

Útek Američanov z Afganistanu: 90 percent ich je už preč, z Bagramu sa vytratili tajne v noci