Bushov prejav k národu
Vtedajší americký prezident George W. Bush vystúpil vo večernom prejave národu. „Dnes došlo k útoku na našich spoluobčanov, spôsob života a na samotnú slobodu pri sérii plánovaných a smrtonosných teroristických činov. Obete zomreli v lietadlách a v kanceláriách. Sekretárky, podnikatelia, vojaci aj federálni zamestnanci. Matky a otcovia, priatelia a susedia. Tisíce životov zničili odporné opovrhnutiahodné teroristické útoky,“ povedal prezident Bush.
Páchatelia týchto činov podľa neho nebudú v bezpečí navždy. USA využijú všetky prostriedky a zdroje na to, aby zvíťazili nad nepriateľom a v tomto úsilí spoja sily s ostatnými krajinami.
„Stojíme pred monumentálnym bojom medzi dobrom a zlom. My však nedovolíme, aby vojnu vyhral nepriateľ tým, že zmeníme spôsob života a obmedzíme našu slobodu,“ uviedol Bush s tým, že USA nebudú rozlišovať medzi tými, kto útoky uskutočnili, a tými, ktorí ich podporovali.
Všetci svetoví lídri vyjadrili nad tragickými udalosťami v USA zdesenie.
Reakcia Talibanu a Alahov trest
Najviac spomínaným menom amerických vyšetrovateľov bolo Usáma Bin Ládin, ktorý sa vtedy zdržiaval v Afganistane. Na obvinenia v tej dobe reagoval aj vyslanec afganského vládneho hnutia Taliban v susednom Pakistane. Hnutie navrhlo Američanom rozhovory o osude a prípadnom vydaní Bin Ládina. Spojené štáty však najskôr museli poskytnúť dostatočné dôkazy proti jeho osobe.
Podľa Talibanu prípadné americké vojenské útoky proti Afganistanu nesplnia svoj účel. Jediným výsledkom odvetných akcií za teroristické útoky na budovy v New Yorku a vo Washingtone bude iba zvýšenie napätia a nenávisti v krízových oblastiach na Blízkom východe a v strednej Ázii, pričom by viedli k ďalším samovražedným útokom.
Bin Ládin prostredníctvom svojho nemenovaného blízkeho spolupracovníka zablahoželal autorom atentátov v USA, pričom útoky označil za „Alahov trest“. Poprel však akúkoľvek účasť na nich. Usáma bin Ládin bol hlavným podozrivým z bombardovania dvoch amerických ambasád vo východnej Afrike v auguste 1998, pri ktorom zahynulo 224 ľudí.
V máji roku 2011 oznámil americký prezident Barack Obama, že americké jednotky zastrelili Usámu Bin Ládina v Pakistane 50 kilometrov od Islamabádu.
Útek Američanov z Afganistanu: 90 percent ich je už preč, z Bagramu sa vytratili tajne v noci