Grécko zatvára svoj vzdušný priestor pre lety z Líbye. Opatrenie bude platiť do 8. septembra. Grécke ministerstvo zahraničných vecí sa k zákazu odmietlo vyjadriť. Šíria sa špekulácie, že pokyny vydané pilotom sú prvým krokom prípadnej misie NATO v Líbyi. Líbya sa nachádza v stave chaosu od povstania v roku 2011, ktoré zvrhlo dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) využila chaos na zriadenie vlastnej bašty v tejto severoafrickej krajine, bohatej na ropu, približuje agentúra DPA.

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie ovplyvnia referendum vo Veľkej Británii o vystúpení z EÚ 23. Júna a o týždeň neskôr voľby v Španielsku, finančná situácia Grécka a situácia okolo migrantov. Premiér Robert Fico to povedal po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. Slovensko bude predsedať Rade EÚ od 1. júla do 31. decembra 2016. „Bol to veľmi plodný a zaujímavý rozhovor. Keď vediete rozhovor s Robertom Ficom, je to veľmi zaujímavé, ale aj zábavné,“ konštatoval M. Schulz. Slovenského premiéra označil za človeka, ktorý vie veľmi účinne hájiť záujmy svojej krajiny, ale zohľadniť aj potreby spoločenstva, ktorého je jeho krajina súčasťou.

Európska komisia vyzvala Portugalsko a Slovensko, aby odstránili neodôvodnené a neprimerané požiadavky na oznamovanie pri vývoze liekov na humánne použitie do iných členských štátov. Komisia každý mesiac podniká právne kroky proti členským štátom, ktoré si nesplnili svoje povinnosti vyplývajúce z eurolegislatívy. Súbežný dovoz a vývoz liekov patrí medzi legálne formy obchodovania na jednotnom trhu, členské štáty však môžu obmedziť vývoz liekov do iných krajín, ak je to nevyhnutné na ochranu verejného zdravia. Komisia Slovensku vyčíta skutočnosť, že veľkoobchodní distribútori musia oznamovať vývoz všetkých liekov a musia čakať 30 dní na tichý súhlas štátneho orgánu. Ak Portugalsko a Slovensko do dvoch mesiacov neprijmú potrebné opatrenia, EK môže ich prípady postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.

Maďarská vládnuca strana Fidesz tvrdí, že disciplinárne konanie, ktoré iniciovala Európska komisia voči Maďarsku, je politickou pomstou Bruselu za to, že namiesto utečencov míňa peniaze na vzdelávanie rómskych detí. EK začala disciplinárne konanie kvôli segregácii rómskych detí na maďarských školách. Vládu pre konanie EK kritizovali viaceré opozičné strany - Dialóg pre Maďarsko, Demokratická koalícia i Maďarská liberálna strana. „Konanie je ďalšou politickou pomstou Európskej únie za to, že (maďarská) vláda odmietla bruselskú žiadosť, aby financie určené na integráciu použila na prisťahovalcov. Vláda koná správne, keď nemieni najchudobnejším maďarským deťom zobrať ani halier, a keď tieto zdroje použije na inklúziu rómskych detí žijúcich v ťažkých podmienkach,“ píše sa vo vyhlásení Fideszu.

Európska únia očakáva podľa predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera, že, že Turecko bude rešpektovať všetky podmienky stanovené pre bezvízové cestovanie jeho občanov. Zároveň odmietol vyhrážky Ankary - ako ich sám nazval. „Očakávame, že Turecko sa bude držať svojich záväzkov,“ povedal. Turecko musí splniť 72 podmienok, aby dosiahlo uvoľnenie vízového režimu pre svojich občanov. Prezident Recep Tayyip Erdogan napríklad odmieta zmeniť protiteroristické zákony, čo je jedna z podmienok stanovených Európskou úniou.

11 amerických štátov považuje Obamovu smernicu o toaletách za sprisahanie

Barack Obama Zdroj: SITA / AP

Jedenásť amerických štátov podalo v stredu spoločnú žalobu proti smernici administratívy prezidenta Baracka Obamu. Tá prikazuje verejným školám v USA, aby umožnili transrodovým študentom využívať toalety a šatne určené pohlaviu zodpovedajúcemu ich rodovej identite. Štáty Alabama, Arizona, Georgia, Louisiana, Maine, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Wisconsin a Západná Virgínia požadujú od federálneho súdu v texaskom Severnom okrese vyhlásiť túto smernicu za nezákonnú, informuje agentúra AP. V žalobe obviňujú Obamovu administratívu zo „sprisahania s cieľom premeniť pracoviská a vzdelávacie zariadenia v celej krajine na laboratóriá pre mohutný sociálny pokus, opovrhujúc demokratickým procesom a nedbajúc na politiku zdravého rozumu, ktorá chráni deti a základné práva na súkromie“.

Americký prezident Barack Obama kritizoval pravdepodobného republikánskeho kandidáta pre voľby prezidenta USA Donalda Trumpa za jeho neznalosť v oblasti svetovej politiky. Mnohé návrhy, ktoré D. Trump predostrel počas predvolebnej kampane podľa B. Obamu svedčia o tom, že republikánsky kandidát sa buď v svetovom dianí nevyzná, alebo ide o povýšenecký postoj, či len o snahu dostať sa do tweetov a na titulky. B. Obama, ktorý v minulosti vyjadroval presvedčenie, že D. Trump ho v Bielom dome nevystrieda, dnes pred novinármi uviedol, že na stretnutiach s lídrami mocností vníma ich znepokojenie ohľadom Trumpa. „A majú pre to dobrý dôvod,“ priznal.

Lídri skupiny G7 diskutujú v Japonsku o tom, ako čo najlepšie naštartovať rast globálnej ekonomiky, zatiaľ čo predstavitelia krajín EÚ vyzvali na podporu pri riešení problému migrácie a utečeneckej krízy, ktorú Európa zažíva už niekoľko mesiacov. Informovala o tom agentúra DPA. Japonský premiér Šinzó Abe, ktorý je hostiteľom samitu, označil ekonomiku za prioritu dvojdňových rozhovorov v nádeji, že získa podporu pre koordinované fiskálne stimuly. Š. Abe na domácej politickej scéne zápasí s nespokojnosťou verejnosti s výsledkami svojej široko medializovanej ekonomickej reformy nazývanej aj „abenomika“. Nemecko je však proti finančným stimulom, čo jeho kancelárka Angela Merkelová deklarovala aj počas japonskej nedávnej návštevy v Berlíne.

Hoci je slovenský bankový sektor stále v dobrej kondícii, Národná banka Slovenska upozorňuje na viaceré riziká, najmä v prostredí nízkych úrokových sadzieb. Tie tlačia na znižovanie marží v bankách a tým aj na ich ziskovosť. Očakávané pokračovanie týchto trendov by pozíciu sektora mohlo oslabiť. Na mieste sú tak opatrenia, ktoré zabezpečia dostatočný kapitál bankového sektora do budúcnosti. Vyplýva to zo Správy o finančnej stabilite k máju 2016. Nízke úroky na jednej strane ukrajujú bankám z príjmov, na druhej strane sa však zvyšuje aj riziko na strane ich klientov. Slovenské domácnosti totiž už teraz patria medzi najzadlženejšie pri porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy a medziročný rast dlhu slovenských domácnosti je v tejto skupine krajín najvyšší. Bankové domy tak musia počítať s tým, že v budúcnosti budú musieť držať vyššie kapitálové rezervy. Predstavitelia centrálnej banky totiž naznačujú, že už ďalší štvrťrok môžu rozhodnúť o navýšení proticyklického kapitálového vankúša.

Definitívna trasa nového ropovodu medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom ešte stále nie je určená. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk spoločnosť Transpetrol, ktorá je spolu s rakúskou firmou OMV investorom projektu, trasovanie ešte bude predmetom posudzovania jednotlivých alternatív. „A to tak z pohľadu všetkých okolností a možností jeho realizácie, ako aj z pohľadu ekonomickej efektívnosti, či potrieb, záväzkov a povinností v oblasti energetickej bezpečnosti Slovenska respektíve EÚ,“ dodal slovenský prepravca ropy. Projekt ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline je zaradený medzi strategické projekty v rámci EÚ v oblasti energetiky. Na výhodnosti projektu sa zhodli skoro všetky slovenské politické strany. Proti výstavbe sa vyjadrovala len strana Most-Híd, ktorá je v súčasnosti vo vládnej koalícii. Proti slovensko-rakúskemu ropovodu už dlhší čas bojujú aktivisti.

Sanácia skalného brala hradu Strečno bude stáť o 200-tisíc eur viac, než sa predpokladalo. Ešte v októbri odsúhlasil vládny kabinet predpokladanú sumu 900-tisíc eur, tá sa zvýši. Ministerstvo životného prostredia pritom z dôvodu príliš vysokých nákladov vylúčilo vybudovanie ochrannej železobetónovej galérie nad frekventovanou cestou medzi Žilinou a Martinom. Náklady na jej výstavbu by sa totiž vyšplhali na 6,7 milióna eur.

Tisícky absolventov stredných a vysokých škôl by nemali zabudnúť po skončení štúdia ohlásiť zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa. Táto povinnosť sa týka študentov, ktorí nepokračujú v štúdiu. Štúdium sa v prípade stredoškolákov formálne považuje za ukončené 31. augusta. V prípade vysokoškolákov dňom poslednej štátnej skúšky, čo môže byť už v máji alebo júni. Absolvent je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného do ôsmych dní od tohto dátumu.

11 amerických štátov považuje Obamovu smernicu o toaletách za sprisahanie

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.