„Bez názvu“ - pravidelný týždenný newsletter Adama Valčeka
Vládny Inštitút environmentálnej politiky tento týždeň facebookovým príspevkom pripomenul svoju skoršiu analýzu Národné parky pre 21. storočie z augusta tohto roka. Navrhujú v nej spoplatniť najvyťaženejšie turistické trasy ako sú Rysy alebo Hrebienok alebo zaviesť vstupné do národných parkov. Zmyslom je zregulovať ich vysokú návštevnosť.
Inštitút odhaduje, že každoročne do národných parkov príde 5,5 až osem miliónov návštevníkov. Polovica ide do Vysokých Tatier, kde je v špičke denne aj 25-tisíc ľudí.
Z dokumentu vyplýva, že inštitút vníma zmysluplnejšie skôr spoplatnenie iba vybraných najvyťaženejších turistických trás než zavedenie plošného vstupného. „Plošné vstupné je náročnejšie na realizáciu z dôvodu množstva vstupných bodov do národných parkov a nereguluje návštevnosť na turisticky exponovaných miestach,“ uvádza.
Spoplatnenie trás by mohlo motivovať časť návštevníkov k tomu, aby uprednostnili radšej turistiku po menej vyťažených trasách, ktoré nebudú spoplatnené.
Celkové ročné príjmy zo vstupného by mohli byť 6,6 až 11,1 milióna eur. Inštitút environmentálnej politiky jeho výšku navrhuje v intervale tri až päť eur. Zľavnené by bolo v polovičnej výške. Líšilo by sa aj od lokality.
Predaj lístkov by mal byť užívateľsky prívetivý – cez web, SMS či v informačných centrách. Kontrolovala by ich náhodne stráž prírody.
Príjem by sa mal využiť na zveľaďovanie parkov vrátane úprav turistických chodníkov, odstraňovanie odpadkov, mobilné toalety a podobne.
O spoplatnení národných parkov sa vedie priebežná diskusia už od leta tohto roka. Dopomohla k tomu aj iniciatíva samotnej Správy Tatranského národného parku. V júli televízia Markíza informovala, že vo Vysokých Tatrách pripravuje zavedenie dobrovoľného vstupného.
„V princípe sa nebudem brániť ani tomu, keď bude vstupné povinné,“ povedal vtedy minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina), pod ktorého patrí oblasť cestovného ruchu.
„Vstupné do hôr je v zahraničí relatívna bežná záležitosť. Myslím si, že aj slovenskí turisti si naň zvyknú, avšak otázka je, na čo bude využité,“ povedala pre Markízu Lucia Blašková, riaditeľka miestnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.
Správa TANAP-u zároveň od 1. júla tohto roka spoplatnila vybrané aktivity – za svadobné fotenie v národných parkoch sa platí 100 eur, za komerčné fotenie tisícka. Od tisíc do štyritisíc eur sa pohybuje poplatok za filmovanie. Spoplatnené sú od leta aj hromadné podujatia ako sú napríklad preteky.
Začíname inklinovať k prvkom policajného štátu?
Vedenie polície a špeciálnej prokuratúry sa v piatok prvýkrát obšírnejšie vyjadrilo k vyšetrovaniu bezprecedentnej úkladnej vraždy Matúša a Juraja, ktorá bola motivovaná ich sexuálnou orientáciou. Orgány presadzovania práva avizujú, že podľa získaných dôkazov vyhodnotia, či by útok na bar Tepláreň nemal byť právne kvalifikovaný ako teroristický útok.
Médiá sa v piatok predstaviteľov orgánov presadzovania práva opakovane pýtali na reakčný čas na tento útok a použitie moderných sledovacích technológií pri vystopovaní útočníka. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic napríklad zmienil, že by bolo dobré diskutovať s telekomunikačnými operátormi o ich technologickom vybavení.
Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko reagoval, že v súvislosti s odpočúvaním telekomunikačnej prevádzky by sa bolo treba zamyslieť nad zmenou Trestného poriadku tak, aby nebolo treba hodiny čakať na príkaz prokurátora. Tvrdí, že v niektorých prípadoch sa naň čaká aj desať hodín.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?